Koncert: AMADEUS

10 listopada (sobota) o godz. 18:00 w Ośrodku Współpracy Europejskiej ODRA odbędzie się koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS, założonej i od początku prowadzonej przez najsłynniejszą polską kobietę dyrygent – Agnieszkę Duczmal. Dla swojej Orkiestry Agnieszka Duczmal dokonała wielu transkrypcji arcydzieł muzycznych, m.in. utworu „Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego, który zostanie zaprezentowany podczas koncertu. Dobór tego utworu do repertuaru koncertu galowego w Oławie jest skromnym hołdem złożonym pani dyrygent, która od kilkudziesięciu lat wzbogaca dorobek kulturalny naszego kraju. Warto wspomnieć, że w 1982 r. Agnieszka Duczmal otrzymała tytuł „La Donna del Mondo” („Kobieta świata”) przyznaną przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie (pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch) za wybitne w skali światowej osiągnięcia na polu kultury, nauki i działalności społecznej. Agnieszka Duczmal dyryguje orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta – dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. W październiku br. dyrygent i dyrektor Orkiestry – Agnieszka Duczmal-Jaroszewska otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W repertuarze Koncertu Galowego z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, który poprowadzi córka Agnieszki Duczmal – również niezwykle utalentowana i uhonorowana dyrygent – Anna Duczmal-Mróz, znajdą się utwory takich wybitnych polskich (i nie tylko) kompozytorów:
Karol Szymanowski – Etiuda b-moll op.4 nr 3,
Mikołaj Górecki – Concerto Notturno,
Wojciech Kilar – Walc z filmu „Ziemia obiecana”,
oraz Modest Musorgski „Obrazki w wystawy”.
W roli solisty Orkiestrze towarzyszyć będzie Jarosław Żołnierczyk.
Wstęp na koncert jest nieodpłatny. Wejściówki będą dystrybuowane od 29 października (poniedziałek) w punktach na terenie Oławy: OWE ODRA przy ul. Młyńskiej 3 (kasa), Wydział Promocji i Współpracy Europejskiej Urzędu Miejskiego (Rynek-Ratusz) oraz Bibliotece Koronka (Rynek – Ratusz/parter).Data

10/11/2018

Czas

18:00 - 20:00
QR Code