Gdzie wyląduje Brezdeń?

Powiat

„Dobra zmiana” już się rozpoczęła, a wraz z nią obsadzanie wysokich stanowisk ludźmi Prawa i Sprawiedliwości. Potencjalnym kandydatem na jedno z nich jest starosta oławski Zdzisław Brezdeń. Czy trafi mu się kawałek tego tortu?

Dobry wynik Brezdenia w jesiennych wyborach parlamentarnych nie był jednak na tyle dobry, aby uzyskać mandat posła na Sejm. „Prawie-poseł” tak podsumowuje zakończoną kampanię wyborczą: – Stare hasło mówi – „prawie” robi wielką różnicę. Cóż, wynik dobry, jeszcze raz bardzo serdecznie wszystkim dziękuję za to, że tak gremialnie poparli propozycję mojego kandydowania. To dla mnie wielkie wyróżnienie i satysfakcja. Widać, że dużej części mieszkańców naszego powiatu odpowiada moja osoba i uznali, że może byłby ze mnie poseł. Ale to okazało się zbyt mało.

Sam o sobie mówi, że jest „w poczekalni”, bo po kolejnych ewentualnych zmianach personalnych niewykluczone jest objęcie mandatu posła.

Karuzela stanowisk dopiero jednak zaczęła się kręcić. Polityczne otoczenie starosty widzi go wyżej. Są głosy, że pożegna się ze swoim stanowiskiem w samorządzie, obejmując inne, wyższe. Ma o tym świadczyć m.in. poparcie Dawida Jackiewicza, wrocławskiego działacza PiS, ministra skarbu w rządzie premier Beaty Szydło.

To właśnie z ministrem Jackiewiczem Zdzisław Brezdeń miał się spotkać się 25 listopada w Warszawie. Pewne ruchy wokół Brezdenia rozpoczęły się znacznie wcześniej. Do niektórych oławskich instytucji dzwoniono z warszawskich urzędów z prośbą o opinie na temat Zdzisława Brezdenia. Prowadzone są rozmowy.

On sam jest ostrożny, stara się studzić zapał działaczy, którzy już widzą go w Ministerstwie Skarbu lub na stanowisku wicewojewody dolnośląskiego: – Różnie może być. Wiadomo, że są rotacje z różnych przyczyn – życiowych, rodzinnych, politycznych. Jestem pierwszy w kolejce i robię swoje, a jeśli coś się pojawi…

Czy dostaje konkretne propozycje, na przykład od Pawła Hreniaka, który ma zostać wojewodą dolnośląskim i ministra Jackiewicza? Brezdeń potwierdza, że rozmawiał z jednym i z drugim, ale na razie nie chce się wypowiadać. Na razie, bo jak twierdzi – to jeszcze nie ten czas. Potwierdza jednak, że ma kilka propozycji.

Zmiany, które szykują się na różnych szczeblach po zmianie władzy, nazywa naturalnymi i normalnymi działaniami w demokracji. PiS po raz pierwszy od 25 lat zdobył większość parlamentarną, sytuacja jest nowa, ale starosta wierzy, że uda się wykorzystać ją z powodzeniem także dla dobra powiatu oławskiego. Po ewentualnych zmianach PiS nadal chce zachować fotel starosty, bo niby dlaczego ma być inaczej?

Są także przymiarki, aby Brezdeń – wcześniej drogowiec – zajął kierownicze stanowisko w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Wymiana dopiero się rozpoczęła – mówi starosta. – Pierwszym widocznym przykładem będzie zmiana na stanowisku wojewody. I dalej będzie się toczyć. Jeżeli komuś wydawało się, że będzie rządził wiecznie, musi się rozczarować. Jest zmiana władzy, następuje wymiana ludzi – w samorządach, spółkach.

Na razie jednak Zdzisław Brezdeń zostaje na podwórku powiatowym, gdzie także jest wiele do zrobienia. Uważa, że sytuacja po wyborach powinna sprzyjać rządzącym w powiecie. Ma na myśli budowę szkoły specjalnej i warsztatów szkolnych. Problem jest zwłaszcza ze szkołą, ponieważ ze zobowiązań finansowych nie wywiązuje się PFRON. Obiecano 3 mln, po milionie rocznie. Do tej pory wpłacono jedynie 500 tys. zł. Pozostałe kwoty są deklarowane, ale nie wiadomo, jaki będzie budżet PFRON w przyszłym roku. Rozwiązanie tego problemu Brezdeń upatruje w zmianach w kraju, które  uważa za korzystne i potrzebne. Finansowanie inwestycji ma być wsparte ze środków zewnętrznych.

W przyszłym roku Zarząd Powiatu chce rozpocząć budowę warsztatów szkolnych przy CKZiU i starać się o środki zewnętrzne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Działka, na której stoją stare warsztaty, ma być wystawiona na sprzedaż.

Monika Gałuszka-Sucharska [email protected]

Kategoria artykułu: Samorząd

Tagi: , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (16)

  • niech się uczy , może zanim zostanie Ministrem , będzie miał jakieś pojęcie o budowie dróg
   a uczyć się trzeba i można —————- całe życie , a jak jeszcze przy tym płacą ………
   w ostateczności jak zostanie odwołany , dostanie odprawę

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 1. Czyli aktualnie nie dostał żadnej propozycji, bo przymierzać to się można ale do karpia w wigilię, prawda jest taka, że mamy już grudzień, a pan Brezdeń nadal jest starostą, a były tu komentarze, że na bank w listopadzie będzie posłem, listopad minął, że Jędrysek się zrzeknie mandatu, nie zrzekł się.. Oj niektórzy chyba by widzieli Brezdenia wysoko, ale wpływ mają jedynie na to co zamieszczają w komentarzach w GP-WO.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Prawda jest taka, że Brezdeń zadłużył Szpital, doprowadził już prawie do bankructwa oławski PKS, buduje przeszacowaną Szkołę Specjalną oraz robi dziwne interesy w kwestii Pałacu w Jakubowicach i pali mu się grunt pod nogami! Dlatego też za wszelka cenę chce uciec od tych problemów, które ciągną go na dno! Zatem trzymajmy kciuki, aby wylądował na śmietniku historii i to jak najprędzej!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Rychu zbychu

  Drodzy hejtusie -Brezdeń pewnie pójdzie wyżej bo zrobił bardzo dobry wynik wyborczy i ma doświadczenie na kierowniczych stanowiskach, a takich ludzi w Pisie jest po prostu mało, to samo powinno być z Kuleszą, o którym już pisała zdaj się wrocławska, byli w Pisie przez 10 lat i zwyczajnie sobie na to zasłużyli, a wam misie rysie najwyżej przyjdzie pluć o „śmietniku historii” tyle waszego, a im życzę szczęścia bo każdy awans dla mieszkańców naszego powiatu zwyczajnie mnie cieszy. pozdrawiam

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. „zrobił bardzo dobry wynik wyborczy”
  Od kiedy jest to miara awansu? Chyba takim kryterium awansowali rzadzacy w ubiegłej kadencji członkowie PO- PSL.
  Wydaje mi się ,że w objęciu wysokiego stanowiska dla PIS , kompetencje i uczciwośc, a przede wszystkim brak zarzutów dot.jakichkolwiek nieprawidłowości są najważniejsze.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. 5000 głosów w całym województwie na siódmym miejscu w partii, która zdobyła samodzielną większość w Sejmie, ludzie nie róbcie jaj. Czarnecki, który miał szóste miejsce zdobył prawie 2 razy więcej głosów niż Brezdeń. Dobry wynik z Oławy to zrobiła Edyta Kubik, gdzie nie wisiała na każdym skrzyżowaniu na bilboardzie a zdobyła więcej głosów niż Roman Kaczor.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. Zadajcie sobie pytanie, skoro jest Starostą (pensja 12 tyś brutto) – całkiem przyzwoita funkcja, to dlaczego tak usilnie chce ją opuścić??? Inteligentny złapie w mig, głupiemu i napisany laborat nie pomoże zrozumieć!!! Pozdrawiam inteligentnych.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.