Powalczą o miejsce w Radzie Miejskiej

Oława Po wakacjach

13 września odbędą się uzupełniające wybory do Rady Miejskiej, w okręgu numer 7. Mandat zwolnił się po objęciu przez Andrzeja Mikodę funkcji zastępcy burmistrza Oławy. Zawalczy o ten mandat pięciu kandydatów

Jednomandatowy okręg wyborczy nr 7, obejmuje ulice Zamkniętą oraz część ulicy Chrobrego (numery nieparzyste od 35 do 71 i parzyste od 12 do 30).

Zarejestrowano pięć komitetów wyborczych: Komitet Wyborczy Wyborców „Inicjatywa Oława”,  KWW Andrzeja Grzeszczaka, KWW Arkadiusza Kwiatkowskiego, KWW Mieczysława Koprowskiego oraz KWW Bezpartyjny Blok Samorządowy.

Pod szyldem KWW „Inicjatywa Oława” wystartuje Marcin Turek. Oławianom jest znany jako kandydat na burmistrza. Startował w ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Ma 31 lat, jest prawnikiem. – Nie mogę się pogodzić z  trwającym przy każdych wyborach festiwalem pustych obietnic, gdzie lepszy ten, co więcej obieca a później i tak tego nie realizuje – mówi Turek. – Mogę tylko zaproponować moją osobę do dyspozycji. Wszelkiego rodzaju bolączki będziemy rozwiązywać wspólni. Będę walczył o bieżące rozwiązywanie tych problemów na forum Rady Miejskiej w Oławie. Proponuję niewiele, ale jednocześnie bardzo dużo – stały kontakt mailowy, telefoniczny i stałą współpracę, bo radny powinien mówić głosem mieszkańców, których reprezentuje.

Kandydat „Inicjatywy Oława” uważa, że w RM powinno zasiadać zdecydowanie więcej młodych ludzi – energicznych i pełnych pomysłów.

Na młodych stawia też BBS. Ich kandydatem jest Mateusz Markowski, który zdobył wysoki, ale niewystarczający wynik, startując w ubiegłym roku do RM, z okręgu nr 10, obejmującego osiedle Zaodrze. Przegrał tam z kandydatem Platformy Obywatelskiej Leszkiem Sudołem. Markowski, znany przede wszystkim z działalności sportowej – jako organizator biegów. Sam przebiegł wiele kilometrów, ma na swoim koncie niejeden sukces. Zachęca innych do aktywnego stylu życia.

Nie jest niespodzianką  kolejna próba Arkadiusza Kwiatkowskiego. Startując z listy PO, w jesiennych wyborach uzyskał taką samą liczbę głosów, jak Paweł Gwiazdowicz z Prawa i Sprawiedliwości. Odbyło się losowanie i radnym został Gwiazdowicz. Kwiatkowski był w poprzedniej kadencji szefem Komisji Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska. Aktywnie zaangażował się w sprawę poprawy wizerunku oławskiej nekropolii i utworzenia „cmentarza wirtualnego”. Kwiatkowski jest szefem Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Jelczu-Laskowicach. Wcześniej był sekretarzem powiatu oławskiego.

O mandat radnego ubiega się także wieloletni radny, były przewodniczący Rady Miejskiej, działacz lokalnych struktur PiS, Andrzej Grzeszczak. Jest pracownikiem naukowym Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jako radny poprzedniej kadencji, żywo interesował się sprawami finansowymi i budżetem miasta, dzieleniem publicznych pieniędzy na sport oraz sprawami komunalnymi, ceną wody oraz miejskimi inwestycjami. W jego kampanię wyborczą zamierzają włączyć się aktywnie koledzy z oławskich struktur PiS.

Swój komitet wyborczy założył także Mieczysław Koprowski. W ubiegłorocznych wyborach samorządowych bezskutecznie startował z listy KWW „Nowa Lepsza Oława”, na burmistrza i radnego. Jest założycielem i działaczem stowarzyszenia „Przejrzysta Oława”, które zajmuje się głównie komentowaniem bieżących wydarzeń społecznych i politycznych oraz wytyka błędy rządzących. Koprowski był radnym w kadencji 2010-14. dał się poznać jako rajca aktywny i pomocny mieszkańcom. Składał wiele interpelacji, przygotowywał projekty uchwał, walczył o zmiany uchwały stypendialnej dla sportowców.

Monika Gałuszka-Sucharska [email protected]

Kategoria artykułu: Samorząd

Tagi: , , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (128)

 1. oławski gość

  Tylko dwóch kandydatów jest wartych jakichkolwiek rozważań. Pan Koprowski i pan Turek. Choć w mojej ocenie to pan Koprowski, mimo że przegrał (być może w wyniku pomyłki komisji – sąd to potwierdził, że doszło do naruszeń) w poprzednich wyborach, zasługuje na miejsce w radzie. Takich radnych Oława potrzebuje, aktywnych, pomocnych mieszkańcom. Jak drodzy mieszkańcy wybierzecie radnego z PO/BBS/PiS to dalej nasze miasto będzie tkwić w maraźmie.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Pan Koprowski dał sie poznać w ostatnie kadencji jako najbardziej aktywny , oglądałem sesje w otvk, zawsze poruszał trudne tematy i nie glosował za podwyżkami wody, a pan Turek – nie znam, nawet nie wiem o co mu chodzi , chce być radnym , bo chce, to dla mnie nie jest argument!
  Głosuje na doświadczenie i efektywność- panie Koprowski moja rodzina będzie na pana glosować.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
    • Panie Zbyszku!

     Stowarzyszenie jeszcze formalnie istnieje (vide KRS), nawet jeśli nie wykazuje oficjalnie wystarczającej ilości członków. Powody takiego stanu rzeczy są znane – http://stanowice-marcinkowice.npage.de/oawska-mafia-niszczy-stowarzyszenie-mieszkancow.html

     Pełnomocnictwem z dnia 30 września 2013, podpisanym przez trzech członków Zarządu, jeszcze przed upływem kadencji, zostałem ustanowiony pełnomocnikiem SMSM na czas nieograniczony. Pełnomocnictwo to może utracić ważność jedynie w drodze unieważnienia go przez Zarząd SMSM.

     Mam nadzieję, że Panu działalność SMSM nie przeszkadza, jak niektórym skorumpowanym samorządowcom.

     Pozdrawiam
     Rolf Michałowski

     Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
     • To dobrze, boję się, że ktoś mógłby się podszywać lub działać na szkodę stowarzyszenia. Oczywiście, że działalność SMSM mi nie przeszkadza.

   • mieszkaniec

    Panie Rolf to wy macie swoje sondaże, tak jak ci z partii politycznych , jak niezależne sondaże pokazują że słupki partii lecą na pysk to według sondaży partyjnych słupki stoją w miejscu a nawet maja tendencje wzrostową. Mam wątpliwości czy któryś z kandydatów chciałby poparcia SMSM?

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
    • Szanowny „Mieszkańcu”!

     Oczywiście nie mamy żadnych sondaży i nie prowadzimy działalności takiej, jaką prowadzą partie polityczne. Wystarczy przeczytać nasz statut, żeby się o tym przekonać. Nasze poparcie dla jakichś kandydatów w wyborach, czy nawet wystawienie własnych kandydatów, nie wynika z żadnych sondaży, tylko z rozmów, jakie prowadzimy między sobą, niemal codziennie.

     SMSM zrzesza członków i zwolenników różnych partii politycznych a także mieszkańców nie opowiadających się za żadną partią polityczną. Prowadzi to często do żywych dyskusji, z których jednak wychodzimy z jednym zdaniem, zdaniem większości. Kryteria, według których oceniamy poszczególnych kandydatów, to wyłącznie ocena ich działań na rzecz respektowania praw mieszkańców, lub, jak niestety trzeba oceniać dużą część działaczy samorządowych, ich udział w działaniach korupcyjnych. Oceniamy zatem fakty, a nie gadanie, oceniamy działania, a nie obietnice.

     Posądzanie nas o „manipulacje sondażami” jest typowym atakiem rządzącej sitwy na pozapartyjną opozycję, która domaga się respektowania praw mieszkańców, respektowania prawa w ogóle i szanowania publicznych pieniędzy i publicznego majątku.

     Żaden z wymienionych w artykule kandydatów nie starał się o poparcie SMSM, bo doskonale wie, że na takie poparcie nie zasługuje. Był okres, w którym popieraliśmy pana Koprowskiego, ale po jego programowej komitywie z panem Padulą, który kazał pasażerom PKS biegać we Wrocławiu do toalet w centrach handlowych, zamiast korzystać z tych na dworcu autobusowym, nasze poparcie dla pana Koprowskiego się skończyło. Pan Padula jest ponadto poplecznikiem pana Brezdenia, który wszelkimi metodami próbuje zniszczyć nasze Stowarzyszenie, więc stał się razem z Brezdeniem „wrogiem ludu”. Co ostatnio pan Brezdeń wyprawia z mieszkańcami i ich prawami, można przeczytać tutaj: http://stanowice-marcinkowice.npage.de/aktualnoci.html

     Rolf Michałowski

     Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
     • mieszkaniec

      Szanowny Panie Rolfie, Stowarzyszenie ,,Przejrzysta Oława” swego czasu kiedy trwała w mediach fala krytyki na temat zastępczego dworca autobusowego we Wrocławiu, na konferencji prasowej wydało oświadczenie wzywające władze spółki PKS do podjęcia działań zmierzających do poprawy tej trudnej sytuacji dla pasażerów oczekujących po wiata na autobus. Takie oświadczenie znalazło sie w mediach lokalnych. W wyniku negocjacji z właścicielem dworca , PKS powrócił na dworzec główny . Panie Rolfie , skąd takie uprzedzenia do R.Paduli tylko dlatego, że jego pracodawcą jest starosta. Idąc tokiem pańskiego myślenia , każdy kto pracuje w starostwie jest na marginesie, bo podlega obecnemu staroście, każdy kto rozmawia na ulicy z Padula lub z Brezdeniem jest negatywnie oceniany.?

      cyt.,,Żaden z wymienionych w artykule kandydatów nie starał się o poparcie SMSM, bo doskonale wie, że na takie poparcie nie zasługuje- a kto szanowny Panie Rolfie potrzebuje waszego poparcia – nie dajmy się zwariować.
      Mimo diametralnych różnic w poostrzeganiu polityków pozdrawiam Pana , bo ma Pan dość specyficzne poglądy i życzę dobrego samopoczucia.

   • Ryszardzie, ale przyznasz, że tylko większość ma siłę przebicia, zgłaszanie rożnych interpelacji, jako niezależny kandydat, to jak walka z wiatrakami. Tylko silny klub lub klub mający zdolność koalicyjną ma siłę przebicia
    Pozostali radni mogą jedynie pobierać diety, no chyba, że mają naprawdę dobry pomysł

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
    • Do Roberta- siłę przebicia to ma wiertarka udarowa! Nie kumasz gościu, że w oławskiej radzie miejskiej od 12 lat kiedy rządy dzierży BBS o wszystkim decyduje burmistrz a nie jakiś tam ,,silny” klub, a już na pewni nie koalicjant, bo to jest tylko przystawka aby mieć większość.

     Do Ryszarda wel Rysia Misia- …..osoba ,która patrzy rządzącym na ręce i ewentualnie koryguje ich błędy- Bareja by sie ubawił po pachy. Korygować to se możesz parkowanie samochodu, władza jest nieprzejednana i nieomylna i tka już jest ponad 12 lat.

     Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że Koprowski to dobry wybór. Jednak dyskwalifikuje go zadawanie się i bliska współpraca z Padulą. Padulą, który żywo interesował się kampanią wyborczą w Jelczu-Laskowicach i bardzo chciał żeby wygrał Putyra. Z kolei Grzeszczak z PiS to poplecznik Brezdenia – Brezdenia, który popierał takie postaci jak Putyra czy Swadek-Schneider i którego podejście i postępowanie w kwestii trucia ludzi przez fabryki jest powszechnie znane. Kandydaci PO i BBS będą mieli ręce związane koalicją, choć akurat do Kwiatkowskiego nic nie mam. Zostaje Marcin Turek – młody, pracowity, nieubrudzony żadnymi zaszłościami i układami politycznymi/sitwowymi kandydat, stawiający na bezpośrednie relacje z wyborcami i mieszkańcami oraz współpracę z nimi. Argument, że nie ma doświadczenia w samorządzie jest bezsensowny, gdyż każdy kiedyś zaczynał. Dajmy szansę Marcinowi Turkowi, rozliczymy go w 2018 roku. Lepiej zaeksperymentować (choć ja nie uważam, że wybór Marcina Turka to eksperyment, ale część innych ludzi tak to nazwie) i wybrać Marcina Turka, bo pozostali kandydaci są po prostu gorsi i nie sprawdzili się. Uważam, że SMSM powinno rozważyć nawiązanie kontaktu z Marcinem Turkiem i poparcie jego, nieskalanej żadnymi brudami, kandydatury. Tym bardziej, że jako prawnik z pewnością będzie miał możliwość skuteczniejszej pomocy mieszkańcom w rozwiązywaniu ich problemów.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Panie Rafale!

   Pan Turek miał 5 lat czasu na nawiązanie współpracy z SMSM i czynne włączenie się (właśnie jako prawnik) w dochodzenie praw mieszkańców, jak zrobiło to paru innych prawników. Nie splamił się jednak żadnym telefonem, ani mailem do SMSM i nigdy nie wyraził żadnego poparcia dla SMSM. Dlatego SMSM też go nie poprze.

   Pozdrawiam
   Rolf Michałowski

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
    • Rolf Michałowski

     Szanowny Anonimie!

     Moje osobiste zdanie nie jest zdaniem SMSM. Jestem pełnomocnikiem tego Stowarzyszenia, wcześniej pełniłem funkcję prezesa Zarządu i jeśli prezentuję publicznie zdanie SMSM, to jest to zdanie większości członków i sympatyków tego Stowarzyszenia. Zdarza mi się publikować moje własne zdanie, ale wtedy podpisuję się moim imieniem i nazwiskiem, a nie nazwą Stowarzyszenia.

     A oto moja prywatna opinia, bo do mnie osobiście jest skierowane to pytanie. „Wspierać po prostu niezależnych kandydatów”, jest moim zdaniem niedorzecznością.

     Po pierwsze, każdy taki kandydat na funkcję publiczną jest od kogoś lub od czegoś zależny. Jeśli twierdzi co innego, to po prostu kłamie.

     Po drugie, praca w samorządzie, jak i w rządzie, jest pracą polityczną. Polityka, to nie jest „politykowanie” czy brudne rozgrywki między politykami, jak niektórzy twierdzą, tylko sposób sprawowania władzy, sposób reprezentowania interesów wyborców, sposób na gospodarowanie powierzonym mieniem publicznym, sposób rozumienia moralności i uczciwości. To jest polityka.

     Jeśli więc ktoś chce do władzy, to musi reprezentować jakąś opcję polityczną, czyli konkretną opcję sposobu sprawowania tej władzy. Ponadto, jeśli opcja polityczna konkretnego kandydata nie ma szans na zdobycie większości w danym gremium, jak tutaj w Radzie Miejskiej, choćby przez budowanie koalicji z innymi opcjami politycznymi poprzez zawierane programowych kompromisów, to głosowanie na takiego kandydata nie ma sensu, bo będzie w zakrzyczanej przez władzę opozycji i poza ewentualną krytyką porównywalną do rzucania grochem o ścianę, nie będzie miał wpływu absolutnie na nic.

     Obietnice wyborcze takiego kandydata są zatem nic nie warte, bo nie będzie miał odpowiedniego zaplecza politycznego do ich realizacji.

     Wbrew pozorom, tacy „niezależni” kandydaci, niezwiązani z dużymi partiami politycznymi, są nikim. Jeśli rzeczywiście chcą coś robić dla społeczeństwa, to niech lepiej poświęcą się pracy w organizacjach pozarządowych. Tam mają znacznie szersze pole do działania i dużo większe szanse na zrobienie czegoś dobrego, nawet wbrew lokalnej władzy.

     Niestety, moim skromnym zdaniem, pozostali kandydaci na powstały wakat, mimo przynależności do dużych partii politycznych, albo przynajmniej do dużych przystawek do tych partii, nie reprezentują sobą tych wartości moralnych, jakie uczciwy polityk powinien posiadać, o czym świadczy ich dotychczasowa działalność, albo ich przynależność do partii skompromitowanych, lub do skompromitowanych frakcji przyzwoitych partii, jak to ma miejsce np. w wypadku lokalnego PiS.

     Pozdrawiam
     Rolf Michałowski

     Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
     • Panie Rolfie, czyli mamy rozumieć, że Pana zdaniem opozycja jest zbędna, nawet jeśli ta opozycja może jedynie patrzeć rządzącym na ręce i informować o działaniach rządzących społeczeństwo to jest niepotrzebna? Po kim jak po kim ale po Panu się takiej opinii nie spodziewałem.

     • Panie Rolfie, przedstawia się Pan jako walczącego z sitwą i układem i mówi Pan, że niezależni kandydaci to nikt? Może niech Pan przyjmie jakiś jeden front, bo traci Pan wiarygodność.

     • Rolf Michaowski

      Szanowny „Niepokorny” i Szanowny Panie Zbyszku!

      Oczywiście, że w samorządach i w rządzie opozycja jest potrzebna, to podstawowa zasada zdrowej demokracji, ale musi to być opozycja zorganizowana w formie partii politycznej, reprezentującej konkretną opcję sposobu rządzenia, a nie jakieś pojedyncze „niezależne” osoby.

      Poza tym muszą Panowie potrafić rozróżnić opozycję polityczną w organach władzy od opozycji obywatelskiej w formie organizacji pozarządowych. Różnica jest olbrzymia.

      Pozdrawiam
      Rolf Michałowski

 4. Z Chrobrego

  Grzeszczak to najgorszy wybór. Z jakich powodów? Z takich o których napisał Oławianin, cytuję ,,Nie głosujcie na Grzeszczaka – poplecznika Brezdenia. Pamiętamy o poparciu Brezdenia dla Putyry i Swadek-Schneider i o podejściu Brezdenia do kwestii trucia ludzi przez wyziewy fabryk w Stanowicach.”. Drugi w kolejności (od najgorszego) to Koprowski. Dlaczego? Za zadawanie się z popierającym Putyrę Padulą (choć lista, delikatnie mówiąc, zastrzeżeń do Paduli nie ogranicza się tylko do tego argumentu i jest dłuższa).

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Wstyd dla mieszkańców z Chrobrego że maja takiego sąsiada ,,Z Chrobrego” który ma skojarzenia jakby pociągnął dopalacze!
   Wybieramy jednego radnego do rady miejskiej, a tu ostra krytyka Grzeszczaka za poparcie Brezdenia dla Putyry, Swadek-Schneider, podejście Brezdenia do kwestii trucia ludzi przez wyziewy fabryk w Stanowicach – kompletna bzdura, Koprowskiemu oberwało się za zadawanie z Padulą,który popierał Putyre – człowieku ty idź na odtrutkę , bo żyjesz w innym świecie?

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Januszku, to że Koprowski walczył o stypendia dla piłkarzy ręcznych 1 -ligowego klubu Moto Jelcz Oława, o to abyśmy mogli oglądać mecze 1 ligi na oławskiej hali to dla ciebie taki dramat?
   Wożniak podobno zainteresowany jest kupnem przez spółkę którą reprezentuje ,pałacu w Jakubowicach i z racji tego rozmawia z członkiem zarządu powiatu R.Padulą- bo to jest jego działka i tak to ciebie boli?

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. obiektywny obserwator

  -Pan M.Markowski organizuje biegi, więc nie będzie miał nawet czasu na prace w radzie, bo ciągle będzie biegać, nie będzie tez zabierać głosu bo władza nie pozwoli. Na kandydatów partyjnych nie glosowałem i nie będę glosować.
  Nie będę glosować na pana M.Turek , bo na siłę promowany jest przez swoich kolegów tylko dla tego, że jest podobno niezależny, ale co reprezentuje , czym się może pochwalić , co zrobił dla miasta – tego to już się nie dowiemy?
  Zgadzam się z panem Rolfem;,,Wbrew pozorom, tacy „niezależni” kandydaci, niezwiązani z dużymi partiami politycznymi, są nikim. Jeśli rzeczywiście chcą coś robić dla społeczeństwa, to niech lepiej poświęcą się pracy w organizacjach pozarządowych”
  .
  Pozostaje pan Koprowski , najbardziej aktywny w poprzedniej kadencji, przegrał 2 glosami z Mosiakiem z listy PiS , ale po ostatnich wybrykach w centrum miasta radnego to niech się WSTYDZĄ ci którzy go wybrali.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. Z tych wszystkich kandydatów, najbardziej trafia do mnie Pan Marcin Turek. Młody, wykształcony, ambitny. Pozostali kandydaci albo mieli już swój czas w radzie i nie przekonali mnie do siebie (Grzeszczak, Kwiatkowski), albo będą tylko od podnoszenia ręki tak jak Frischmann czy Oktober każą (Markowski). Dobrym kandydatem mógłby być również Koprowski, ale nie podoba mi się jego współpraca z Padulą, który chciał robić interesy z Woźniakiem, a kim jest Woźniak to każdy starszy mieszkaniec Oławy wie.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 7. Widzę, że Pan Marcin Turek mocno udziela się na forum…stawia na kontakt z mieszkańcami itp komentarze, a ja pytam kiedy? ja nie miałem okazji nigdy go nigdzie spotkać, wiem z ulotki, że jest prawnikiem, pracuje jak każdy z nas i zarabia na tym niemałe pieniądze…ale co zrobił dla miasta? gdzieś się udzielał? jest tyle fundacji, schroniska, WOŚP – ktoś go kojarzy? Sam jestem osobą, która lubi się udzielać i uważam, że tacy ludzie powinni zostać radnymi…macie już Rydzonia, który dużo mówił, mało robi, jak dla mnie Markowski jest najlepszym kandydatem, od wielu lat mocno się udziela na rzecz miasta…Bieg Koguta, Zimnar, Zaodrzański Piknik Wakacyjny, Zaodrzańska Agrafka, Bieg po Zdrowie, WOŚP to tylko jedne z niewielu imprez które organizuje…jest młodym człowiekiem a ma doświadczenie większe, niż niejeden emeryt w radzie ;/ co z tego że startuje z BBS, jak ktoś chce coś zrobić to to zrobi czy bedzie z BBSu czy z kościoła…a MARKOWSKI dobrze robi kandydując, po tylu latach robienia dosłownie za nic imprez dla miasta, w końcu może ktoś mu za to podziękuje…z weną jest tak samo, zlot aut zabytkowych zorganizowała, wszyscy sie dobrze bawili, ale kto im za to podziękował? nasze miasto jest śmieszne, jak ktoś coś robi to źle, bo najważniejsze jest to żeby miał dobrą przynależność do partii, zawód prawnika, nic nie robił tylko wytykał innym wszystko jak koprowski, albo był doświadczony jedynie wiekiem, jak dwóch innych wyżeraczy…

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Na wiecu PO, PiSu czy BBSu raczej go Pan nie spotka. Pan Marcin w ramach swojej kancelarii współpracuje z kilkoma fundacjami, którym pomaga w działalności, aktualnie działa na rzecz mieszkańców, można do tego zaliczyć chociażby montaż progów spowalniających w Nowym Górniku o co mieszkańcy nie mogli się doprosić, a Panu Marcinowi się to udało. Kolejnym przykładem stanowiącym realizację jego postulatów wyborczych z listopada (szerzenie kultury fizycznej) jest zorganizowanie wspólnie z jedną z fundacji Oławskiej Ligi Piłki Nożnej, która rusza już w przyszłym tygodniu, można by jeszcze wiele rzeczy wymienić. Niestety prawdą jest, że każdy partyjny kandydat (jako partię należy traktować również BBS) będzie ograniczony w swojej niezależności od głosu partii i w wielu głosowaniach będzie musiał głosować nawet wbrew swojemu sumieniu, a Pan Marcin, będzie mógł być głosem mieszkańców w radzie. Ja osobiście byłbym daleki od porównywania Pana Marcina i Pana Rydzonia, to zupełnie różne typy ludzi. Chciałbym zwrócić uwagę, że Pan Marcin choć nie jest radnym realizuje swoje postulaty, w przeciwieństwie do niektórych wybranych radnych.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
   • Oczywiście, nie porównuje Pana Marcina z Panem Rydzoniem, ja osobiście go nie znam, nie twierdzę, że nic nie robi…ale zarzut do ograniczenia głosów przez partię wynika po prostu z braku Pana wiedzy…nie wiem czy Pan się orientuje, ale mój faworyt – Pan Markowski, mimo iż z BBSem jest związany, to nie przeszkadza mu to w tym aby mieć na wszystko własne zdanie, kilka lat temu, na forum przy otvk, gazetach itp przeciwstawił się Panu Październikowi sugerując mu, że nie wspiera imprez osób które chcą coś zrobić, narażając się tym samym na dużą krytykę, celu nie osiągnął, bo Pan Październik nie zmienił podejścia, ale Pan Markowski nadal rozszerza działalność swoich imprez, zachęcając do tego dużą liczbę osób…gratulacje dla Pana Turka za działalność charytatywną, zawsze bede chwalił takie osoby! Pan Markowski też wspiera fundacje min. na chore na autyzm dzieci – fundacja pawła jacha itp, pieniądze zawsze idą z imprez właśnie na działalność charytatywną, stad w tamtym roku mieli na biegu w czerwcu chyba z 2000 osób z całej polski

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
    • Raz kilka lat temu, postawił się Październikowi, nie przekonał mnie Pan tym, zwłaszcza, że obserwuję pozostałych radnych. Bardzo mi przykro, ale BBS nie wygląda na miejsce dla indywidualności, a jedynie na miejsce na podporządkowanie się liderowi, którym do końca nie wiadomo kto teraz jest Pan Frischmann czy Pan Październik.

     Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 8. Napiszę ponownie komentarz w tym wątku. Jeśli nie chcecie glosować na Turka, to głosujcie na Kwiatkowskiego – pracowitego, kompetentnego człowieka, który sprawdził się jako sekretarz powiatu i obecnie jako szef ZEA w Jelczu-Laskowicach. Kwiatkowski to dobry wybór.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 9. Olek gdzie ty widziałeś ulotkę pana Marcina ? Panu Markowskiemu nic nie zarzucam, takich ludzi trzeba nam w Oławie szacunek za organizację biegów. Ale i pan Marcin robi wiele rzeczy społecznie, wiem bo miałem z tym styczność (pomógł mi w 2 sprawach). PS. Sam też udzielam się społecznie, ale nie zamierzam się tym chwalić. Olek tutaj zgoda z Tobą, młodzi z PO obiecali dużo, nie robią nic, po za lansowaniem się.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Ulotkę Pana Marcina – na pudełku z pizzy z Hadesu, nie była ona na te wybory, ale z niej wiem że jest prawnikiem. Nie znam go osobiście, ale szacun za działalność! Na takie osoby trzeba głosować, jak juz tez pisałem tutaj na forum…ja zagłosuję na MARKOWSKIEGO, tak czy siak mam nadzieję, że wygra ten, który coś zrobi dla nas i dla miasta!

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 10. A jak niby Kwiatkowski się sprawdził? Co zrobił? Argumenty, bo samo gadanie mnie nie przekonuje…Olek swoim komentarzem argumentując swój wybór mnie przekonuje, sam jeszcze nie zdecydowałem, ale śmieszą mnie komentarze że ktoś jest super bo jest super a argumentów brak…

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • też wyborca

   Tomek, pytasz o Kwiatka, był w koalicji i glosował tak jak koalicja każe, niestety i tym razem jest skazany na ta koalicje , a więc nic się nie zmienieni. Tak to już jest , jak ktoś chce być politykiem i wybiera świadomie partie która tkwi w koalicji rządzącej z góry jest skazany na pożarcie, nawet jeśli chciałby coś dobrego zrobić , bez zgody burmistrza nie ma szans.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 11. obiektywny obserwator

  Ktos tu z grona kolegów promujących M.Turka apeluje o poparcie ich kandydata przez stowarzyszenie SMSM- gratuluje i życzę powodzenia , ja gdybym kandydował to o takie poparcie nigdy bym nie zabiegał, bo cóż za ważna,popularna wielce znacząca w naszym mieście instytucja ? Nie trudno zgadnąć , że wpisy popierające M.Turka dokonuje jedna, może dwie osoby , ale z wynikiem na burmistrza 2,7% mieszkańcy nie akceptują takich zagadkowych kandydatów , którzy chcą być radnym , a dlaczego, bo chcą.Trzeba sobie jasno powiedzieć, kandydaci przyklejeni do partii politycznej szczególnie z koalicji i Markowski z BBS nie dają żadnych szans na zmiany bo tam o wszystkim decyduje ten który rządzi.Pozostaje pan Grzeszczak -aktywny ale z PiS, pan Koprowski aktywny i niezależny.
  Czytamy, że jeśli Markowski organizuje biegi to należy mu się stołek radnego- nic bardziej mylnego, mieliśmy w poprzednich kadencjach radnych którzy udzielali się, dzięki rozpoznawalności wchodzi do rady i przez 4 lata nie puszczali pary z ust, ale za to wiernie glosowali za wszelkimi podwyżkami, aby na mieszkańcom żyło sie lepiej.Podobna sprawa jest z radnymi którzy decydują sie wejść w koalicje z BBS w zamian za 1 wiceburmistrza i przewodniczącego rady , glosują tak jak chce władza .

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Obiektywny obserwator

   Wskaż post w którym Turek albo ktoś z jego znajomych apeluje o poparcie SMSM, albo przeproś. Za to, że wykolegowali Mariusza Łuczkiewicza, który kandydował w tym okręgu kandydat PiSu nie powinien zdobyć ani jednego głosu. A jeśli chodzi o Koprowskiego to czy coś wynikło z jego gadania, ktoś został ukarany, ktoś przegrał wybory? Słuchamy więc w jakim celu kandyduje Koprowski, Grzeszczak i inni kandydaci, bo akurat Turek precyzyjnie określił dlaczego kandyduje, ale rozumiemy, że płacą Ci za opłacanie a nie czytanie.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 12. obiektywny obserwator

  Olek, ,,Markowski ma własne zdanie” – własne zdanie to można mieć w domu, choć i to jest wątpliwe. W polityce własne zdanie mają ci którzy sa niezależni, którzy nie siedzą w kieszeni jakieś tam partyjki lub lidera partyjnego, który ma parcie na władzę.Twój kandydat jest z BBS, a więc szkoda marnować głos na takiego kandydata- lepiej niech dalej sobie biega tak dla zdrowia!

  Do wyborcy- a, jak to niby pan Marcin załatwił te progi spowalniające w Nowym Górniku? Jeśli mieszkańcy o to zabiegali i władza uznała, że jest tam niebezpiecznie to progi zamontowano. Jak to mówił były burmistrz każdy sukces ma wielu ojców!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 13. Ten z bbs nie dla mnie, bo to co już dawno trzeba było zlikwidować i tym samym oszczędności pozyskać nie zlikwidowano.A żal na to patrzeć. Fajnie brać kasę i pi… w stołki i dwa razy w roku coś zrobić i to na słabym poziomie. Każdy by taką fuchę chciał.Głosuję na Marcina lub Mietka.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 14. Jak czytam niektóre komentarze, to zastanawiam się w jakim kraju żyję i z jakimi ludźmi. OBIEKTYWNY OBSERWATOR „szkoda marnować głos na takiego kandydata” zapraszam dzisiaj na Zaodrze, Mateusz Markowski będzie tam (organizator Wakacyjnego Pikniku Rodzinnego i Zaodrzańskiej Agrafki dn. 01.08.2015), będziesz miał okazje zamienić z nim kilka zdań i wtedy stwierdzisz, że szkoda na niego marnować cokolwiek. Absolutnie nie nakłaniam Cię do głosowania, ale miejmy trochę szacunku do innych osób…Mateusza znam od lat, dzień w dzień poświęca swój czas dla innych, nie „chce” coś zrobić, tylko to robi, myślę, że chociażby to jest powód do tego, aby go szanować.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Dominiko i Janie- to, że Markowski organizuje biegi to nie jest żaden argument , że będzie dobrym radnym? Wykonywanie mandatu radnego to nie bieganie w maratonach, przecież chłopisko się zmarnuje siedzieć na sesjach. Popieram obiektywnego obserwatora- że nie warto glosować na kandydatów partyjnych z koalicji i BBS, bo nie będą mieli nic do powiedzenia.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 15. Z w/w kandydatów znam tylko Mateusza MARKOWSKIEGO. Pozostałych nie znam i nie wiem co zrobili dla Oławy, co nie zmienia faktu, że każdego z nich szanuję. O Mateuszu powiem krótko – człowiek rozrywany przez innych – jeżeli ktoś coś potrzebuje to nigdy nie odmawia pomocy, poświęca się dla innych. Polecam jego kandydaturę.
  Wszystkich komentujących szczerze i serdecznie pozdrawiam.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 16. Do pana Rolfa: …Po pierwsze, każdy taki kandydat na funkcję publiczną jest od kogoś lub od czegoś zależny. Jeśli twierdzi co innego, to po prostu kłamie.
  Panie Rolfie , co za bzdury pan opowiada, dla przykładu; M.Koprowski wychodząc z koalicji pokazał swoja niezależność, zawsze glosował przeciwko jakimkolwiek podwyżkom, poruszał trudne tematy szczególnie dla władzy narażając sie na drwiny ze strony władzy i radnych BBS .Jedyny z 21 rajców bez żadnego wsparcia ujawnił aferę z podwójnym płaceniem dla podwykonawców , przecież na tej podstawie złożył pan doniesienie do prokuratury, nawet wystąpił pan w obronie radnego Koprowskiego, przecież to pan wskazał radnego Koprowskiego na jednego z głównych świadków w sprawie rozliczenia budowy basenu.Pan Koprowski wskazał nieprawidłowości w podziale środków publicznych na finansowanie klubów sportowych, sprawa miała swój finał w WSA .Radny Koprowski zabierał głos w obronie budowy szkoły specjalnej , wspierał protestujących rodziców,, zabierał głos w sprawie obwodnicy oławskiej, udzielał wywiadów w OTVK o wszelkich nieprawidłowościach w mieście.
  Panie Rolfie pytam , czy w dalszym ciągu uważa pan, że Koprowski choć jest niezależny to i tak od kogoś zależny-proszę wskazać od kogo i kto za nim stoi?
  Pozdrawiam i gratuluje politycznego wyczucia!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Zapytaj Koprowskiego, z kim i dlaczego właśnie z tymi osobami, jak np. Padula, działał w „Przejrzystej Oławie”, to się dowiesz, od kogo i od czego był i jest zależny. Zapytaj go też dlaczego tak długo siedział w (…) koalicji – był ślepy i głuchy? Pan Rolf to doświadczony działacz i ma rację, lepiej się od niego ucz, zamiast na niego napadać.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
   • obiektywny do GO!

    Go, ty jesteś asystentem pana Rolfa, bo tak samo mulisz i nic z tego nie wynika. Pan Koprowski w koalicji był rok czasu , zawsze miał własne zdanie, pisał ciekawe artykuły o sytuacje w naszym mieście w GP i mimo nakazu władz koalicyjnych nigdy nie głosował za podwyżkami, czara goryczy przelała sie kiedy zakazano mu dyskusji na sesji w sprawie kolejnej podwyżki , miał odwagę i wyszedł z tej egzotycznej koalicji.Wierchuszka PO podała go do partyjnego Sądu Koleżeńskiego o wykluczenie dyscyplinarne i choć wygrał z nimi – wystąpił z partii!
    Niektórzy komentatorzy na tym forum z PO i BBS maja jakieś dziwne uprzedzenia do R.Paduli, który nie należy do żadnej partii politycznej,gość jest człowiekiem SUKCESU w przeciwieństwie do stękaczy na tym forum, żadnej partii publicznie nie popiera, prowadzi drożynę piłki ręcznej , osiągnął sukces życiowy awansując ze swoim klubem Moto Jelcz Oława do 1 ligi,bez pomocy miasta, a dzieciaki Tomka Paduli zdobyli srebrny medal mistrzostw Europy.Najwyraźniej Go powinieneś leczyć się na oczy o okulisty, na uszy u laryngologa – nie masz zielonego pojęcia o tym co piszesz. Myślę ,że pan Koprowski niebawem odezwie sie publicznie na temat zależności, bo ja nie mam żadnych wątpliwości , był i jest NIEZALEŻNY.
    Z szacunkiem dla pana Rolfa , bo lubię ludzi hardych, ale nie wiadomo skąd jest, doświadczenie działacza wątpliwe, a w czym ma racje Go? Dobrze , że pan Rolf pokazuje wszelkie niegodziwości w samorządach, ale jak na razie z marnym skutkiem, żaden z włodarzy nie poniósł żadnych prawnych konsekwencji, powiem więcej rządzili samorządami do końca kadencji 2010-2014, a nie którzy rządzą do dziś, tak więc Go kiepski przykład podałeś.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 17. Pan Marcin Turek jest najwłaściwszym kandydatem do rady miejskiej. Biorąc pod uwagę jego cechy osobowości i charakteru a także wykształcenie i umiejętności bije na głowę innych kandydatów. Nie należy słuchać anonimowych prekariuszy, którzy umieją jedynie opluwać anonimowo w internecie.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 18. Najbardziej śmieszy mnie to że krytykuje ktoś Koprowskiego przez to ze działa z Padula. Koprowski był jedynym radnym który coś robił, pokazał afery dzięki którym nowa władza przemysli coś 2 razy zanim podpisze. A co do Paduli, boli was to ze pomimo przeszkód działa, a o tym jak działa świadczy wynik w wyborach. Jedna osoba myśli ze jest najmadrzejsza, a facet miał z ostatniego miejsca na liscie w gminie wiejskiej lepszy wynik niż wasz dyktator z JL i burmistrz z Olawy. Kazdy inteligentny czlowiek komentarz odpowie sobie sam….

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Fragment odpowiedzi „mieszkańcowi” przez Rolfa Michałowskiegi (ze dwadzieścia pare postw wyżej):

   „Żaden z wymienionych w artykule kandydatów nie starał się o poparcie SMSM, bo doskonale wie, że na takie poparcie nie zasługuje. Był okres, w którym popieraliśmy pana Koprowskiego, ale po jego programowej komitywie z panem Padulą, który kazał pasażerom PKS biegać we Wrocławiu do toalet w centrach handlowych, zamiast korzystać z tych na dworcu autobusowym, nasze poparcie dla pana Koprowskiego się skończyło. Pan Padula jest ponadto poplecznikiem pana Brezdenia, który wszelkimi metodami próbuje zniszczyć nasze Stowarzyszenie, więc stał się razem z Brezdeniem „wrogiem ludu”. Co ostatnio pan Brezdeń wyprawia z mieszkańcami i ich prawami, można przeczytać tutaj: http://stanowice-marcinkowice.npage.de/aktualnoci.html

   Rolf Michałowski”

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 19. Poza Jelczem-Laskowicami i gminą Domaniów, gdzie lokalne sitwy przegrały ostatnie wybory samorządowe, wszystkie pozostałe samorządy oławskie trzeba kompletnie wymienić. Dlatego wszelka dyskusja nad kandydatem na jednego, uzupełniającego radnego, nie ma żadnego sensu. To tak, jakby dyskutować na tym, czy do szamba wrzucić zgniłą marchew, czy może lepiej nadgryzione jabłko z robalem.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 20. Jestem mieszkanką Chrobrego i ze zdumieniem czytam o kandydatach i tych, którzy ich popierają. Tak naprawdę znam tylko Mateusza Markowskiego, który jest związany z naszym osiedlem. Pozostali kandydaci to jakieś nieporozumienie. Jednomandatowe okręgi z zasady mają dać nam możliwość wyboru osoby związanej z danym okręgiem choćby tym, że osoba ta tu żyje, zna problemy mieszkańców.Tymczasem pchają się na siłę różni ludzie, ale gdyby byli tacy skuteczni to wygraliby w swoim miejscu zamieszkania. Wierzę w mądrość mieszkańców naszego osiedla! Wszystkim „spadochroniarzom” mówię NIE!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 21. Robi-m ieszkaniec z Chrobrego

  Czytam te komentarza tych którzy zapewne nie mogą glosować w okręgu nr 7,ale na siłę promują M.Turka który niczym jeszcze w Oławie nie zasłynął, podobno z kiepskim wynikiem kandydował na burmistrza, o wyniku na radnego szkoda mówić, biegacz Markowski , po za organizowaniem biegów, nie znam człowieka i samo to, że kandyduje z tych z BBS dyskwalifikuje jego kandydaturę bo tylko powiększy grono radnych którzy nic nie mówią . Kolejna dwójka kandydatów to partyjni działacze – odpada! Pozostaje pan Koprowskim , odważny nie boi sie zadawać trudne pytania , takiego gościa trzeba w tej radzie . Dana mnie rozbawiła swoim lokalnym patriotyzmem, zna tylko Markowskiego który jest związany z osiedlem Chrobrego, ale w jaki sposób tego ja nie wiem, ani Dana.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
   • Przez wiele lat władza dzieliła kasę publiczną dla organizacji pozarządowych- klubów sportowych według własnego uznania, według przynależności np. II/III ligowy MKS Oława kiedy w zarządzie byli urzędnicy miejscy klub otrzymywał co roku 250-300 tys.zl.mimo zadłużenia. Przez rok czasu podczas sesji rady pan Koprowski przekonywał władzę aby zmienić uchwałę i dzielić środki zgodnie z ustawą ogłaszając otwarty konkurs ofert , władza mówiła,że wszystko jest zgodnie z prawem-jest ok. Kontrola RIO wykazała jednak nieprawidłowości w dzieleniu środków publicznych na sport, a władza dalej uważała że jest ok,. dopiero jak WSA orzekł, że uchwała rady miejskiej na podstawie której dzielono środki została podjęta z naruszeniem prawa sytuacja zmieniła się diametralnie. W tym roku tak jak w innych samorządach wreszcie ogłoszono otwarty konkurs ofert. Co do innych ważnych problemów poruszanych wyłącznie przez pana Koprowskiego np. podwójnego płacenia za basen prokuratura umorzyła śledztwo , nikt nie poniósł odpowiedzialności – sorry takie mamy państwo.
    To , że dziś rządzą ci sami no cóż, połowa oławian chodzi na wybory, II połowa jest znużona polityka i nie wierzy w zmiany – sorry taką mamy demokrację.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Z tego co wiem to pan Turek organizuje Ligę Amatorską Piłki Nożnej, znalazł się też w grupie dolnośląskiej Kukiza, a to o czymś świadczy. Mietek Koprowski zawsze poruszał trudne tematy na sesjach Rady, te osoby jestem pewien że wniosłu by coś pozytywnego do Rady Miasta, a pozostali ? twardy beton partyjny, podnoszenie rączki jak władza karze. Chcemy zmian ? Głosujmy na coś nowego.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 22. Markowski, słyszę że faktycznie potrafi działać na rzecz społeczności. Jednak chłop ma wielki minus – przynależy do BBS. A tam panuje cenzura całkiem jak w PO. Nie będzie mógł mieć własnego zdania, liczy się głównie dobro partii i nic nie wskóra. No chyba że będzie to zgodne z poglądami wodza.

  Jedynie wybór kandydata niezależnego ma sens. Inny wybór, będzie wyborem „maszynki do głosowania”.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 23. Mieszkaniec

  Na innym forum pojawiła się pogłoska, że Pan Markowski startuje do Rady Miasta aby spłacić kredyt. Czy Pan Markowski mógłby wydać stosowne oświadczenie, które zawierałoby informację o stanie jego zadłużenia, a także czy prawdą jest, że gdyby wygrał to pieniądze uzyskane z diety radnego przeznaczy na spłatę kredytów jeśli takowe posiada?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 24. Takie durne komentarze w ogóle nie powinny być zamieszczane przez administratora.
  A jakie to ma znaczenie, czy ma kredyt, czy nie. Czy radni nie mogą mieć kredytów, bo jakiś głupek zacznie mu to wypominać.

  Mam nadzieję, że nie jest to etap kampanii i Mateusz Markowski powinien te komentarze z kredytem podawać do sądu, nie ma to w związku z wyborami, i to jego prywatna sprawa.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Mieszkaniec

   Pojawiły się takie pogłoski i Pan Markowski powinien się do tego odnieść, bo jeśli jedyną pobudką, która skłoniła go do kandydowania do Rady naprawdę jest aspekt finansowy to moim zdaniem dyskwalifikuje go to.

   A Ty Karol dołączasz do BBSu, że tak bronisz?

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
   • Nie muszę nigdzie dołączać, ale pewien poziom powinien być utrzymany. Dalej nie rozumiem, dyskwalifikować kogoś, że ma kredyt? To jakieś żarty. Moim zdaniem.

    Ludzie na firmę biorą auta z salonu, bo się opłaca, idzie w leasing, i spłacają kilka lat i co też ich zdyskwalifikować?
    Też trzeba spłacać co miesiąc.

    Młody koleś, może mieć kredyt, na cokolwiek (np. mieszkanie) i na pewno go to nie dyskwalifikuje.
    Na pewno dyskwalifikuje tych, którzy podają takie powody.

    Są sprawy, dla których można skrytykować kandydata BBS, ale na pewno nie za wzięcie kredytu.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.