Chcemy zaktywizować mieszkańców

Oława

Z Małgorzatą Pasierbowicz – zastępcą burmistrza Oławy, rozmawia Krzysztof Andrzej Trybulski

– „Przyjdź, ćwicz, tańcz i baw się na zdrowie!” – to hasło reklamowe, które pojawiło się na plakacie zamieszonym kilka tygodni temu w „GP-WO”, na stronie urzędowej. Ma zachęcać oławian do aktywności, m.in. poprzez uczestnictwo w zajęciach „Zumba fitness”. Internet szybko zareagował licznymi komentarzami, najogólniej mówiąc mało przychylnymi wobec pomysłodawców tej akcji. Zdaniem buszujących w sieci tańczyć i bawić się będą „sami swoi”, za publiczne pieniądze, które popłyną do kieszeni córki jednej z ważnych funkcyjnie radnych Rady Miejskiej.

– Przyznam, że nie widziałam tych rzekomo negatywnych komentarzy w internecie, dotyczących programu. Natomiast wiele osób w bezpośrednim kontakcie ze mną wyrażało pochlebne opinie na ten temat. Zdaję sobie jednak sprawę, że anonimowi internauci potrafią krytykować i zniszczyć nawet najbardziej szlachetną ideę. Program pod hasłem „Aktywnie dla oławian”, który zaczęliśmy wdrażać w nowym roku, nie był i nie jest ustawiony pod konkretną osobę czy osoby. Naszą główną ideą jest to, aby od tego roku w znaczący sposób poszerzyć ofertę prospołecznych działań, adresowanych do jak najliczniejszej grupy mieszkańców Oławy. Najogólniej pojęta rekreacja fizyczna stanowi tu tylko pewien fragment całości. Nie ogranicza się zresztą tylko do zumby. To jest jeden z elementów projektu, który poprowadzi, jako instruktor z pełnymi kwalifikacjami, pani Katarzyna Wojdyła. Myślimy również np. o zajęciach z jogi, bo mamy sygnał, że jest w mieście bardzo dużo osób, które by chciały właśnie z takiej formy aktywności korzystać. Jeśli zna pan jakiegoś instruktora lub instruktorkę jogi, chętnie się z nimi spotkam i zaproponuję prowadzenie zajęć, dotowanych z budżetu miasta.

– Mówi pani „nasza idea”, „zaczęliśmy wdrażać…”. My, czyli kto? Nasza, czyli czyja? Burmistrza i pani, jako jego zastępcy, czy też może BBS samodzielnie, albo w koalicji z PO, która funkcjonuje w Radzie Miejskiej?

– Nie jest tajemnicą, że wspólnie z burmistrzem Tomaszem Frischmannem startowaliśmy w jesiennych wyborach w roku 2014 z list Bezpartyjnego Bloku Samorządowego, który miał i ma określony program. Jest w nim mowa zarówno o oświacie, jak i o sporcie, a także o wielu innych obszarach życia społecznego. Niemniej jednak szef miasta i jego zastępcy, wśród których jestem także ja, są osobami w dużej mierze decydującymi o różnych kwestach. Po objęciu stanowiska wiceburmistrza przeprowadziłam analizę dokumentu „Strategia rozwoju miasta Oława – Perspektywa 2020” i innych programów, związanych z miejskim samorządem. Zauważyłam, że jest tam wiele ciekawych zapisów czy idei, które powinny być realizowane bądź kontynuowane, ale mamy także wiele własnych, nowych pomysłów i właśnie zaczynamy je stopniowo wprowadzać w życie.

– Minął już pierwszy rok kadencji pani i pani szefa. Czy to oznacza, że pod kątem wspomnianych prospołecznych czy proobywatelskich działań, ten czas został zmarnowany?

Odpowiedź na to i inne pytania w najnowszym wydaniu „Powiatowej”. Czytaj rozmowę w całości również w e-wydaniu. Wersja elektroniczna gazety dostępna tutaj: http://eprasa.pl/news/gazeta-powiatowa-wiadomo%C5%9Bci-o%C5%82awskie/2016-02-04

pas

Kategoria artykułu: Rozmowy

Tagi: , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (70)

 1. Wiesiek ze Zgierza

  To zdjęcie to zostało wstawione za karę? Ale tak merytorycznie. Nie przypominam sobie, żeby było jakieś ogłoszenie o tym, że jest poszukiwany np: instruktor zumby z kwalifikacjami (do tego trzeba jakieś wielkie kwalifikacje? zawsze wydawało mi się, że wystarczy prosty kurs skończyć, bo instruktor zumby nie jest zawodem regulowanym). Chyba, że ogłoszenie polega na tym, że Tomek ogłosił to Eli (swojej radnej z BBS), a ona ogłosiła to w domu przy obiedzie i to jest traktowane jako ogłoszenie to wtedy zwracam honor.
  Ostatnio się namnożyło odbiorców pieniędzy z ratusza przykładowo Marek Marzejko (wykonywał materiały do kampanii wyborczej dla Tomasza Frischmanna), Anna Borkowska – Szwarc (prowadziła Tomaszowi Frischmannowi kampanię wyborczą), Katarzyna Wojdyła (córka Elżbiety Wojdyły radnej BBSu). Umówmy się zawsze jak będą publiczne pieniądze rozdawane znajomkom to zawsze będzie smród (nawet jeśli prowadzone przez nich programy są merytorycznie uzasadnione). Więc może burmistrz, który chwalił się powiewem świeżości w kampanii zadba o przejrzystość swoich działań? Bo na razie wygląda to na kolesiostwo pełną gębą.

  Pani Pasierbowicz, laptopa ma pani ładnego, może wystarczy te komentarze poczytać.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. A ja mam tylko nadzieję, ze ta „szlachetna inicjatywa” nie odbierze chleba dziewczynom-instruktorkom, które z tego zyją. Muszą opłacić salę, organizować grupę chętnych…:(
  Nie podobają mi się takie „inicjatywy”!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Poprzez dotacje z miasta i strzelam, że również udostępnianie sali za darmo wytnie konkurencję (która musi opłacić salę i z czegoś żyć) a potem ustawi sobie sama ceny. Komuna w pełnej krasie, ale czego się spodziewać po BBSie. A na PO widzę nie ma sensu głosować, dać im kilka stołków to przyklepią wszystko, po co oni są w radzie miejskiej?

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
   • Widzę, że homo-sovieticus jest zaraźliwe w naszym mieście. Ci którzy mają chodzić na zumbę bo ich stać to już chodzą inni nie chodzą, bo ich zwyczajnie nie stać. Zumba nie jest od wczoraj, to nie jest coś co wymaga spopularyzowania. Z resztą jak można popularyzować poprzez ogłoszenie w BIP (gdzie prawie nikt na to nie wchodzi). Jak jednego finansuje miasto, miejsce pracy ma za darmo i świadczy swoje usługi za darmo a drugi musi opłacić salę i coś zjeść i ma świadczy swoje usługi za opłatą, to kogo pójdą „klienci”, biorąc pod uwagę, że usługa nie wymaga jakichś specjalistycznych umiejętności i wiedzy.

    Drodzy propagandziści, ja rozumiem, że za PRL nie było ekonomii w szkole a „wolny rynek” to największe zło na świecie, ale proszę albo zamilknijcie albo się douczcie, bo piszecie brednie.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Ja proponuję aktywizować się pani zastępcy i burmistrza na błotku,Oławianie w centrum miasta chodzą bo błocie .Wszystkie uliczki koło straży pożarnej toną w błocie.Niech pani i burmistrz przebiegną się w ramach aktywizacji ze swoimi rodzinami i zobaczą jak mieszkają Oławianie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Dwa razy w miesiącu to niedużo, ale jest w stanie spopularyzować wśród Oławianek aktywność ruchową a co za tym idzie modę na zumbę. Na tym skorzystają wszyscy. Oby tak można zrobić z innymi dyscyplinami np. karate, kulturystyka czy ćwiczenia korekcyjne.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. …aktywności, m.in. poprzez uczestnictwo w zajęciach „Zumba fitness”? Pomysł ciekawy, tylko dlaczego władze miasta aktywują w ten projekt ,,swojaków”, jakieś powiązania z radna BBS? Szefowa sztabu wyborczego jako specjalista zostaje nominowana na pełnomocnika d/s niepełnosprawnych nie wiadomo po co, przecież mamy wyspecjalizowany organ CPR w starostwie a teraz zajęcie aktywizujące naszych mieszkańców ma prowadzić córka radnej także jako specjalista . Czy władza nie ma specjalistów z po za grona związanym z BBS – brawo PRIWATE CITY

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. Zumba-Super sposób na zagubienie zbędnych kilogramów,poprawienie kondycji i zadbanie o zdrowie. Dlatego nie ma co krytykować, tylko korzystać z tej oferty miasta. Ja mam nad czym pracować, bo mnie słodycze i majonez gubią. Nie mieszcze się w rozmiar L i przyjdę poćwiczyć, aby trochę się odchudzić. Zaczynam walkę z sadełkiem! Płaski brzuch to mój cel!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 7. Teraz jest moda na sport, zdrową dietę, zgrabną sylwetkę i dlatego popieram zumbę organizowaną przez nasze miasto. Zamiast popierać to niektórzy tylko krytykować lubią. A to naprawdę ekstra pomysł. Czekamy jeszcze na inne ćwiczenia w stylu zumby. Zamiast siedzieć przed telewizorem, lepiej poćwiczyć.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 8. Gdyby nasza władza miała czyste intencje, nie zatrudnila by córki radnej Wojdyły! Pani Pasierbowicz ewidentnie widzi, to co chce zobaczyć. Negatywne komentarze? Nie nie widziałam, widziałam tylko te pozytywne. Pani Pasierbowicz! Na prawde myśli pani, że my mieszkańcy, jesteśmy idiotami?

  Pod przykrywką niby to słusznej idei (swoją drogą hasło jak z głębokiej komuny) zabawiacie się kosztem publicznej kasy. Tworzycie co raz to nowe stanowiska, by żyło sie lepiej. Szkoda tylko, że korzysta na tym lokalna sitwa, do której i pani niewątpliwie należy, a nie zwykli mieszkańcy.

  Mówi pani, „po objęciu stanowiska wiceburmistrza przeprowadziłam analizę dokumentu Strategia rozwoju miasta Oława – Persepktywa 2020 (…) zauważyłam, że jest tam wiele ciekawych zapisów czy idei, które powinny być realizwane”. Pani sobie jaja robi??? Dokument ten to nie lektura do poduszki, tylko „najważniejszy dokument programowy, w oparciu
  o który samorząd realizuje obowiązek prowadzenia polityki rozwoju lokalnego”. A pani zauważyła dopiero po objęciu funkcji wiceburmistrza? To znaczy, że jako radna miała to pani głęboko? Na prawdę, szacunek. Pełen profesjonalizm.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 9. W d…. mam wasza zumbę !!Nasze dzieci nie mają żłobków .,dzieci w szkole kredy ,nie mamy dróg chodzimy po błocie ,na wioskach mają lepsze drogi!Zatrudniacie kolesi,kolezanki ,rodziny itp.MOZE W TYCH TEMATACH BĘDZIECIE SIĘ AKTYWIZOWAC !!! Nie ośmieszajcie się !

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 10. Może burmistrz się zaktywizuje w dochodzeniu roszczeń za kryty basen? Bo miasto zapłaciło kilka milionów a na ostatniej konferencji mówił, że pozwali wykonawcę o sto parę tysięcy. Gdzie reszta panie Friszmann?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 11. Frustrat benz

  Zdrowie jest najważniejsze – także to psychiczne. Cały czas mam depresje bo koledzy maja nowe auta i ładne dziewczyny a ja nie. Czy w ramach promocji zdrowia dostanę od BBS mercedesa z jakaś Ladna instruktorka?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 12. Panie burmistrzu. Jako człowiekowi inteligentnu, znajacemu sie na współczesnym świecie współczuje, ze musi pan pracować z odziedziczonym po październiku kolektywnie nieuków, miernot i karierowiczów. Może juz czas odciąć ten balast, zwolnić cholote i zlecić firmom headhunterskim znalezienie fachowców. Także tych od zumby ….

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 13. Pani Pasierbowicz i pan Tomek burmistrz to jedna sitwa. Nic tylko biegi, bo burmistrz biega, zumby, bo trzeba ustawić córkę Eli Wojdyły. Kolesiostwo i kumoterstwo w Urzędzie Miasta. Nowa władza z PASIERBOWICZ włącznie, to kompromitacja. Po co komu zimna, biegi jak w mieście żyje się coraz gorzej.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 14. A mnie najbardziej wkurzają durne biegi. Ciągle ktoś w jakieś rocznicowej imprezie biega. Tak najprościej, bo nic nie trzeba zorganizować tylko biec. Zróbcie ambitniejsze imprezy: wykłady, konferencje, rocznicowe lub jubileuszowe przedstawienia, a nie głupie biegi!
  Co do Pasierbowicz, to jej nominacja na wiceburmistza jest tylko i wyłącznie z rozdania uknutego przez Października i Hadrysia jeszcze przed ich odejściem. Namieszali a teraz ludzie się męczą. Ale jeszcze trzy lata i koniec.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 15. I tak będzie źle

  Pani Małgorzato dobra robota z tą aktywizacją.Tu na forum są wiecznie niezadowoleni dyżurni, możliwe, że jest to garsteczka osób, którym nie udało się wskoczyć na stanowisko, które im się marzy i krew ich zalewa z tego powodu.
  Zumba jest adresowana głównie do kobiet, których aktywność fizyczna w Polsce jest troszkę mniejsza niż mężczyzn co wynika z badań CBOS przedstawionych we wrześniu 2013 r. BS/129/2013 „Aktywność Fizyczna Polaków”. Z opracowania Pani imienniczki Małgorzaty Omyły-Rudzkiej wynika, iż tylko 40% Polaków regularnie podejmuje aktywność fizyczną, a zatem każda forma wsparcia w tym zakresie, to inwestycja w zdrowie, którego nigdy za wiele. Może ci to marudzą niech odejdą od komputerów i pójdą na Zumbę, trochę się wyluzują i dadzą żyć innym, przynajmniej wyjdzie im to na zdrowie. A tak to żyłka skacze i nie daje spać.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Wiesiek ze Zgierza

   To trzeba być tępym partyjniakiem, żeby być tak ograniczonym, że każdy jedynie marzy o posadce w ratuszu. A już szczytem idiotyzmu partyjnego jest ten osobnik, który wypisuje na tym i na innych forach, że krytykują ci co nie dostali się do rady (bo te 1000 zł za ziewanie na radzie to dla niektórych partyjniaków przecież być albo nie być). Przecież nikt tu nie krytykuje zumby tylko formę (że miasto nie potrzebnie się w to angażuje zatrudniając kolesi i płacąc im publiczne pieniądze). Chodzi o formę.

   A co do marzeń o stanowisku to większość ludzi po prostu woli mieć czyste sumienie i nie bać się spojrzeć ludziom w oczy po kampanii wyborczej w której głównie koalicja BBS-PO obiecywała gruszki na wierzbie, a potem zdarzało się, że głosowali przeciwko swoim głównym pomysłom.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 16. Zawsze znajdzie się etatowy wazeliniarz, który nawet jak mu w twarz naplują to powie, że deszcz pada. Kolesie zatrudniają się nawzajem za publiczne pieniądze – to przecież specjaliści, prezes ZWiKu za pieniądze ZWiKu finansuje prywatne przedsięwzięcia kolesia który robił kampanię wyborczą – co tam, to w imię wyższych ideałów, a jak trzeba to podniesiemy opłatę za wodę i tak mają drożej niż we Wrocławiu a dalej na nas głosują, zapłaciłem 2 razy za basen – przecież nie z moich pieniędzy, a prokuratura nie postawiła mi zarzutów więc to nie moja wina i wszystko jest spoko (bo oczywiście w tym mieście nikt nie słyszał o odpowiedzialności dyscyplinarnej i administracyjnej). Prywatne miasto kolesi z BBSu na czele z namaszczonym kontynującym politykę poprzednika, genialnego inwestora (bo zapłacić raz to każdy głupi potrafi) Oktobra.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 17. sama osoba tej pani zaktywizowała 44 osoby , strach pomyśleć co będzie dalej , proponuję żeby inni namaszczeni przez władze miasta też zrobili coś dla społeczności , na początek proponuję obniżenie wynagrodzenia do kwoty minimalnej 1850 zł brutto , ci mniej potrzebni , zatrudnić ich na umowę zlecenie dając im stawkę minimalną , żeby mogli zdecydować czy będą z tej kwoty opłacać sobie ZUS

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 18. Pani Zumbo. A może tak aktywizować olawian dając im darmowe biletu na basen w czasie ferii. Będzie to nie tylko promocja pływania ale i samego basenu, a nie prywatnej inicjatywy osoby powiązanej rodzinnie z radna BBS.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 19. Pani ZUMBO. Wpisuje sie pani idealnie w standardy naszych niedouczonych i/lub niedoinformowanych urzednikow. Pomimo faktu, ze jest pani wiceburmistrzem, druga osoba w miescie, nie zna pani lub nie liczy sie z opiniami mieszkancow(” – Przyznam, że nie widziałam tych rzekomo negatywnych komentarzy w internecie, dotyczących programu. „), pomimo kilku juz lat „pracy” w UM nie zna pani podstawowego dokumentu dot. kierunkow rozwoju miasta („Po objęciu stanowiska wiceburmistrza przeprowadziłam analizę dokumentu „Strategia rozwoju miasta Oława – Perspektywa 2020″ i innych programów, związanych z miejskim samorządem. Zauważyłam, że jest tam wiele ciekawych zapisów…) i – na co wskazali internauci opisujacy dolaczone do artykulu zdjrcie- nie potrafi pani zadbac o wlasny wizerunek, a stara sie kreowac wizerunek calego miasta i jego mieszkancow. Prosze sobie samej odpowiedziec, czy jest Pani odpowiednia Zumba na odpowiednim stanowisku?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • do Przełożonego
   Po wnikliwej analizie : większość komentarzy , niestety , to obrażliwe wycieczki personalne . Komentarze są ukierunkowane na destabilizację pracy Urzędu i osób tam zatrudnionych . Wywrotowa działalność czytelników Gazety pozornie (ale my się nie damy) podważa sens naszego zaangażowania w pracę na rzecz NASZEJ LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI . Proponuję zlecić identyfikację personalną osób nam wrogich i przykładnie ich ukarać . Zobowiązać Gazetę do napisania artykułu z podaniem personaliów wywrotowej grupy , zmierzającej do przejęcia władzy w regionie . Proponuję pełną izolację Ratusza od społeczeństwa , na wejściu do naszych Urzędów zainstalować bramki rejestrujące personalia osób wchodzących .

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 20. Abstrahując już od konotacji rodzinnych ale nie rozumiem dlaczego publiczne pieniądze wydawane są tak lekką ręką, zadłużenie miasta jest olbrzymie, a tutaj co chwilę jakiś etacik. Dlaczego miasto nie przeznaczy środków na rzeczywisty rozwój przedsiębiorczości ale nie „swojaków” tylko generalnie młodych Oławian?. Wiecie dlaczego? Bo osoby zarządzające miastem po pierwsze niestety nie mają zielonego pojęcia i pomysłów na to jak pomóc rozwojowi lokalnej przedsiębiorczości a po drugie wolą promować swoich ludzi którzy poprą ich za 3 lata i będą kandydować z ich list w wyborach. Dlatego też promuje się odpowiednie osoby,uzależnia od siebie aby za 3 lata zwiększyć zwiększyć liczbę radnych. W myśl zasady kto nie z „Grzesiem tego zmieciem”.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 21. Ktoś napisał : „Mnie nie stać na płatne zajęcia zumby i fajnie, że miasto to zorganizowało. Korzystam i dziękuję! Tylko się cieszyć!” . Proponuję wziąć się za robotę a nie pisać w internecie to będzie Cię stać. Mnie stać i na zumbę i na inne rzeczy w życiu ale na to niestety trzeba zapier…. a nie tylko liczyć na publiczne pieniążki. Dość takiego darmozjadztwa i żerowania za publiczne pieniądze. Nie swoje to się łatwo wydaje. Ciekaw jestem jak by tak nasi włodarze mieli jakiekolwiek doświadczenie w prowadzeniu prywatnego biznesu czy też tak szastali by lekka rączką pieniędzmi.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • sam wybrałeś sobie los , jak to określasz zapir…..lacza , wiec nie biadol , Ty płacisz podatki i Mango je płaci , tobie wiedzie się lepiej bo zap….lasz , ty korzystasz z pieniędzy publicznych w jakiejś formie , to i Mango ma takie samo prawo .
   PO TO SĄ TE PIENIĄDZE ŻEBY Z NICH MOGLI KORZYSTAĆ WSZYSCY , PROBLEM JEST TYLKO NA CO SĄ WYDAWANE , ale już tego Twój intelekt nie jest w stanie zrozumieć

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 22. do gościa 2

  Drogi Gościu ja nie korzystam z pieniędzy publicznych bo nie muszę, mój intelekt pozwala mi na to ,że stać mnie na wiele rzeczy, nie korzystam z publicznej służby zdrowia, nie wyciągam ręki po różnego rodzaju jałmużny i to chyba Twój intelekt jest tak marny ,że pewnych rzeczy nie ogarnia. Tacy intelektualiści jak Ty korzystają z moich pieniędzy bo chcąc nie chcąc opłacam choćby publiczną służbę zdrowia z której wielki umyśle zapewne czerpiesz i o ile jestem w stanie się zgodzić na dotowanie z moich pieniędzy służby zdrowia czy różnego rodzaju świadczeń finansowych dla ludzi uboższych którzy mieli może w życiu mniej szczęścia czy intelektu to nie podoba mi się to ,że muszę dokładać się do tego aby ktoś miał dobrą zabawę i dobry humor. Ogarniasz czy trzeba Ci prościej wyłożyć?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.