Zgaś światło – uratuj Ziemię

Beata Ciszewska ma dopiero 13 lat, ale już zaczęła walkę o to, żebyśmy żyli na zdrowej i czystej planecie. Chce namówić mieszkańców, żeby 28 marca o 20.30 zgasili światła i wzięli udział w ogólnoświatowej akcji „Godzina dla Ziemi”, wymyślonej przez ekologiczną organizację WWF

– Skąd wiesz o tej akcji?

– Zobaczyłam reklamę w telewizji i od razu do mnie dotarło, że muszę się przyłączyć. Weszłam na stronę organizacji WWF i tak się zaczęło. Mogę śmiało powiedzieć, że uzależniłam się od tego, żeby walczyć o dobro Ziemi.

– Co mają zrobić mieszkańcy, żeby pomóc w ratowaniu Ziemi?

– Wystarczy na godzinę zgasić światło. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale to przyniesie ogromne korzyści dla zwierząt, ludzi i przyszłych pokoleń. Ma to na celu walkę m.in. z globalnym ociepleniem. Teraz przyroda jest w kiepskim stanie, dookoła coraz więcej zagrożeń, zwierzęta wymierają. Według najnowszych danych w Polsce żyje już tylko około 90 niedźwiedzi i 200 rysiów. Trzeba je ratować.

– Ile miast zgłosiło udział w tej akcji?

– Na stronie internetowej przeczytałam, że jest już 700 miast z 78 krajów, w tym 37 stolic. Ciemno zrobi się m.in. w Sydney, Londynie, Los Angeles, Meksyku, Kopenhadze i oczywiście w niektórych polskich miastach. Rok temu pierwsze zgłosiły się Poznań i Warszawa, a teraz dołączyło do nich kilkanaście następnych miast i z każdym dniem chętnych przybywa.

– Myślisz, że w Oławie ludzie dadzą się namówić, żeby na godzinę zrezygnować z prądu?

– Wierzę, że tak. Liczę, że przynajmniej połowa pomoże ratować planetę, przecież włączając się w takie działania robią to też dla siebie i swoich bliskich.

– Co ty robisz na co dzień, żeby chronić środowisko, czy twoja walka o planetę to tylko namawianie innych do tego typu akcji?

– Od roku staram się ze wszystkich sił, żeby było lepiej. Często odwiedzam oławskie przytulisko i tam pomagam. Karmię psy, wychodzę z nimi na spacer, szukam dla nich nowego domu. Udało mi się dla kilkunastu znaleźć miejsca, w których są szczęśliwe. Poza tym co miesiąc wpłacam pieniądze na organizację, która dba o ochronę środowiska.

– Jak na twoje zainteresowania reaguje rodzina? Czy w domu też pilnujesz, żeby nie nadużywać prądu?

– Rodzice podłapali temat, pokazałam im najpierw statystyki w internecie, strony o tym, że bez naszych działań będzie w przyrodzie coraz gorzej. Pomagają mi, nikt nie zostawia niepotrzebnie włączonego światła, czy innych sprzętów, kupiliśmy nawet specjalną lodówkę przyjazną dla środowiska. Dzisiaj ludzie żyją coraz szybciej, nie myślą o przyrodzie, rzucają papierki, śmieci byle gdzie. Niszczą zieleń, do której później jeżdżą na wakacje. Wiem, że trzeba przekonać ile tylko się da i uświadomić im, że bezmyślność jest zabójcza dla środowiska.

– W szkole też przekonujesz rówieśników do ekologicznego stylu życia?

– Chodzę do pierwszej klasy gimnazjum, o akcji „Godzina dla Ziemi” wiedzą już wszyscy koledzy i koleżanki, będę też rozmawiać z panią dyrektor, żeby zadzwoniła do innych szkół i tam zachęciła do pomocy.

– Czy swoją przyszłość wiążesz z zawodem, w którym będziesz mogła realizować przyrodniczą pasję?

– Oczywiście. Już teraz wiem, że chcę pomagać zwierzętom i być może zdecyduję się, żeby być weterynarzem, a jeśli nie, to na pewno postaram się o zawód związany z ochroną środowiska.

– Zawsze będziesz z takim zaangażowaniem walczyć o zdrowie ziemi?

– Jestem pewna.

O akcji
Pierwszą Godzinę dla Ziemi zorganizowano w 2007 roku w Sydney. W ponad dwóch milionach domów na godzinę zgasło światło. Rok później odzew był jeszcze większy, ciemności ogarnęły miejsca w 14 strefach czasowych, wtedy do akcji włączyło się 370 miast. Już zapowiedziano, że 28 marca tego roku „Godzina dla Ziemi” będzie rekordowa. Akcję wspierają polskie gwiazdy – m.in. Reni Jusis, Piasek, Michał Piróg, Magdalena Różdżka, Karolina Korwin Piotrowska i Mateusz Kusznierewicz.

* informacje ze strony www.wwf.pl/godzinadlaziemi/

Rozmawiała: Agnieszka Herba
[email protected]

Fot. Agnieszka Herba

 

Kategoria artykułu: Rozmowy

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.