Przepis na pączki według babci Ani

Oława Tłusty Czwartek

Ten przepis ma już prawie 100 lat! Pączki według tej receptury robiła jeszcze babcia Anny Szewcowianiec! Autorzy książki kulinarnej posługiwali się systemem miar nowopolskich, stosowanym w Królestwie Polskim od 1819

Przepis

Proporcja na 2 kwarty (czyli około 1000 gramów) mąki: 12 żółtek, ubitych do białości z półtorej szklanki cukru z dodatkiem wanilii, 4 łuty (50 gram) drożdży, kieliszek araku lub wódki pomarańczowej, 3/4 szklanki mleka.

Część mąki sparzyć mlekiem, po wystudzeniu wlać rozrobione w letnim mleku drożdże i zamieszać razem. Kiedy, przy dotknięciu ręką ciasto opada, można wlać żółtka, ubite z cukrem i arak, a po wykonaniu tego resztę gorącego mleka. Ciasto wyrobić na tyle, aby od ręki odchodziło, potem spróbować: jeśli ściśnięte na dłoni wychodzi w kształcie kulki, to znaczy, że jest dostatecznie gęste. Bardzo ważna jest temperatura ciasta i dlatego właśnie wlewa się gorące mleko, żeby ciasto wystudzone przez wyrabianie znów się ogrzało, ponieważ w cieple prędzej rośnie. Po wyrośnięciu, ciasto wyrzuca się na stolnicę i wyrabia, a potem dzieli się na kilka części, które ugniata się, posypuje mąką i zakrywa serwetą, by nie ostygło i nie dostało tzw. grubej skóry. Każdy kawałek rozwałkowuje się w podłużny plaster grubości palca, potem smaruje się letnią wodą, a na drugi nakłada się w pewnym odstępach konfitury. Potem zakrywa się konfitury częścią ciasta, zwilżoną letnią wodą i ugniata placami, żeby pączki nie rozdzielały się. Pączki wykrajać niewielkim krążkiem (średnica około 4 cm), ułożyć na jakiejś desce i przykryć serwetą, żeby nie dostały tzw. grubej skóry i postawić w cieple. Dobrze wyrośnięte (luźno) rzucać na gorący smalec i smażyć pod przykryciem. Potem odsączyć na papierze, posypać cukrem pudrem lub polukrować.

Tekst i fot.: Anna Karpińska [email protected]

ksiaz

Kategoria artykułu: Kulinaria

Tagi: , , , , , , , ,

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.