Kownacki triumfuje w gminie Oława (komentarz powyborczy)

To nie jest niespodzianka. Zgodnie z przewidywaniami dotychczasowy szef gminy Oława już w pierwszej turze zwyciężył w bezpośrednich wyborach wójta, na kadencję 2014 – 2018

Jan Kownacki, którego popierał Komitet Wyborczy Miejsko-Gminne Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych w Oławie, zdobył łącznie w całej gminie Oława 2767 głosów (51.28%).

Pewnego rodzaju niespodzianką jest drugie miejsce Kamila Haczkiewicza, popieranego przez Komitet Wyborczy Wyborców „Postaw na Młodych”. Na młodego mieszkańca Owczar głosowały 1074 osoby (19,90%).

Trzecia była Ewa Reszka z KWW Komitet Mieszkańców Ziemi Oławskiej 2014 – głosowało na nią 861 osób (15,96%).

Dopiero czwarte (ostatnie) miejsce w wyborach wójta gminy Oława zajął kandydat Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość – Mirosław Kulesza, którego poparło 694 wyborców (12,86% głosujących).

Jan Kownacki będzie więc szefem gminy Oława po raz czwarty. Poprzednio rządził tam w latach 1998 – 2002, 2002 – 2006 (z krótką przerwą po wyroku) oraz 2010 – 2014.  W nowej kadencji będzie miał jeszcze bardziej komfortową sytuację, niż w tej, co właśnie minęła. Na piętnastu nowo wybranych radnych Rady Gminy Oława aż trzynastu to jego kandydaci z KW LZS: Paweł Bubała, Mariusz Michałowski, Tomasz Niewodniczański, Marek Sokołowski, Jacek Łągiewczyk, Ryszard Terlecki, Agata Opioła, Weronika Olech, Andrzej Zygmunt, Kazimierz Mądrzyk, Zbigniew Chomicki, Mirosława Księżopolska i Szczepan Cinkowski. Dużą niespodzianką są z pewnością porażki wyborcze dwóch pozostałych kandydatów KW LZS – Dariusza Witkowskiego z Sobociska, który przegrał z sołtysem tej miejscowości Tadeuszem Gąsiorem, popieranym przez KWW Wspólnota Samorządowa Powiatu Oławskiego oraz Artura Piotrowskiego z Jaczkowic, którego także pokonał przedstawiciel KW WSPO, jaczkowicka pani sołtys Agnieszka Kułakowska.

Nie wyprzęga się konia w czasie jazdy – powyborczy komentarz Jana Kownackiego

Będzie rządził gmina przez kolejne 4 lata. Uzyskał 51,28% głosów wyborców i jako jedyny w powiecie pokonał kontrkandydatów w pierwszej turze wyborów. Przyznaje, że do końca w napięciu czekał na wyniki, bo cały czas nie było wiadomo, czy będzie druga tura. Przesądziły o tym dopiero głosy z Bystrzycy, które wpłynęły do Urzędu Gminy jako ostatnie.

– Bardzo się cieszę i dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie swój głos – mówi Kownacki. –  Dziękuję też  członkom mojego komitetu oraz wszystkim innym osobom, które pomagały mi w tej kampanii. Jestem przekonany, że gdyby nie nasze zaangażowanie w wybory i spotkania z mieszkańcami, doszłoby do drugiej tury wyborów. Dwóch moich przeciwników prowadziło brudną kampanię i wygadywali na mój temat wiele bzdur. Ciągle mnie opluwali i próbowali oczernić na różne sposoby, wymyślając cuda na kiju, tymczasem sami nie mieli programów wyborczych i nic konkretnego do zaoferowania. Wynik wyborów pokazuje, że prowadzona w ten sposób kampania nie prowadzi do sukcesu.

Kownacki nie kryje zadowolenia z  sukcesu ludzi, którzy wystartowali w wyborach z list jego komitetu wyborczego – KWW LZS. Zdobyli 13 z 15 mandatów do Rady Gminy Oława. – Ci ludzie przez lata pracowali na tą wygraną i zaufanie wyborców – mówi wójt. – To nie są przypadkowe osoby, które pojawiły się nagle, nie wiadomo skąd. Uzyskali poparcie mieszkańców, bo ludzie ich znają i wiedzą, co dla nich zrobili.

Pytany o to, co teraz zamierza, mówi: –  Będę kontynuował to, co rozpocząłem. Nie wyprzęga się konia w czasie jazdy.

(WK)

*

Szczegółowe wyniki wyborów wójta gminy Oława oraz radnych Rady Gminy Oława zaprezentujemy w papierowym wydaniu „GP-WO”, które ukaże się w sprzedaży w środę 19 listopada. Zapraszamy do lektury!     

WYNIKI Z OŁAWY i JELCZA-LASKOWIC, dostępne tutaj: http://gazeta-olawa.pl/artykul-7027-pierwsze-wyniki-wyborow-samorzadowych.html  

Tekst i fot.:

Krzysztof A. Trybulski

[email protected]

 

Kategoria artykułu: Aktualności

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.