Aktywność kontra kapcie

Nie chcą być tylko babciami, dziadkami i siedzieć w domu. Chcą zdobywać wiedzę, spotykać się, robić coś nowego. To dla nich utworzono Akademię Złotego Wieku…

W Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach zainaugurowano 5 marca działalność uniwersytetu dla seniorów. – Chcemy wykorzystać wasz potencjał, abyście nie siedzieli w kapciach przed telewizorem – zwrócił się do słuchaczy burmistrz Kazimierz Putyra. – Cieszę się, że dyrektor centrum kultury Łukasz Dudkowski i jego pracownicy zdecydowali się wydobyć z was tę aktywność.   
Na pierwsze spotkanie słuchaczy przyjechali członkowie zarządu Uniwersytetu Złotego Wieku, działającego w strukturach Uniwersytetu Wrocławskiego. – Na “Naszej klasie” odnalazł mnie mój były uczeń z Jelcza-Laskowic, ale chyba jest jeszcze za młody, aby się tu znaleźć – mówiła Stanisława Warmuz, rzecznik UTW. – Nazwa “trzeci wiek” pochodzi od Cycerona, który porównywał życie ludzkie do pór roku – pierwszy wiek to wiosna, obejmująca osoby do 25. roku życia, drugi wiek to lato, a trzeci – jesień. Jesień może być złota, piękna, pełna owoców, może być pochmurna, szara, ale także burzliwa. Mam nadzieję, że wybierzemy jesień pełną kolorów…
Stanisława Warmuz nauczyła jelczańsko-laskowickich słuchaczy, jak się witają członkowie UTW we Wrocławiu. Są to słowa: “Ja ofiaruję ci pokój – ja ofiaruję ci przyjaźń”. Odśpiewano także hymn wrocławskiego UTW – “Choć burza huczy wokół nas”.
Mówiono o tym, jak ważna jest aktywność seniorów w wymiarach biologicznym, społecznym i duchowym oraz o początkach działalności uniwersytetów dla osób starszych.
Pierwszy  powstał w 1973 roku we Francji, w Tuluzie. Pierwszy UTW w Polsce – dwa lata później, w Warszawie.  Trzydzieści trzy lata temu powstała placówka we Wrocławiu. W całym kraju działa już ponad 200 takich uniwersytetów, na Dolnym Śląsku ponad 30. Teraz do tego grona dołączyła jelczańska Akademia Złotego Wieku.
Inauguracyjny wykład pt. “Jakość życia osób starszych” wygłosiła dr Walentyna Wnuk, przewodnicząca Rady Naukowej wrocławskiego UTW. Mówiła m.in. o rosnącej “sile siwych” i ciągłym wydłużaniu wieku życia Polaków. Żyć długo nie zawsze jednak znaczy żyć dobrze, godnie i aktywnie. Jedną z metod poprawy funkcjonowania w jesieni życia jest działalność uniwersytetów dla seniorów.

Tekst i fot.: Monika Gałuszka-Sucharska
[email protected]
 

Kategoria artykułu: Aktualności

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.