W rocznicę wyzwolenia

75. rocznica wyzwolenia hitlerowskiego obozu pracy Fünfteichen zapowiada się w sposób wyjątkowy

W czwartek, 23 stycznia, w Izbie Historii Marki JELCZ odbędzie się wernisaż wystawy historycznej, poświęconej więźniom obozu i fabryce zbrojeniowej Kruppa Berthawerk. Będzie to centralny punkt obchodów, na który złożą się również upamiętnienie pod pomnikiem „Więźniom Gross Rosen” oraz spektakl teatralny.

W tygodniach poprzedzających wernisaż trwały intensywne prace nad wystawą. Izba muzealna na ul. Inżynierskiej uzyskała pod okiem profesjonalnych plastyków nową aranżację, nawiązującą wyposażeniem do realiów obozowych. Mieszkańcy Jelcza-Laskowic będą mogli obejrzeć na wystawie historyczne dokumenty i fotografie, pamiątki po więźniach czy zrekonstruowany napis z nazwą obozu. Część oryginalnych eksponatów pozyskano z Muzeum Gross Rosen.

Po otwarciu wystawy, w ramach artystycznego uświetnienia uroczystości, odbędzie się spektakl teatralny pt. „Głosy z Pięciu Stawów” w wykonaniu Teatru Formy z Drzemlikowic. Jego szefem jest Józef Markocki – aktor i mim. W przestawieniu weźmie udział dwóch aktorów. Oprócz Markockiego, który zajął się scenariuszem i reżyserią, na małej scenie wystąpi aktorka. Spektakl będzie utrzymany w konwencji pantomimicznej oraz teatru żywego słowa. Powstał specjalnie na uroczystość 75. rocznicy wyzwolenia obozu. Jego scenariusz opiera się na listach więźniów. Spektakl odbędzie się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni w Izbie Historii Marki JELCZ.

Źródło: UMiG J-L

Walczą o pamięć obozu w Fünfteichen

Giną ślady obozu pracy w Fünfteichen (1)

Giną ślady obozu pracy w Fünfteichen (2)

Wielcy Polacy w piekle obozu AL Fünfteichen

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , ,

reklama

Komentarzy (2)

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.