Jubileuszowe święto oławskich strażników ognia

Awanse i odznaczenia. – Przez kilka ostatnich lat obchody Dnia Strażaka miały zawsze jakiś szczególny charakter, bo zbiegały się z różnymi okrągłymi rocznicami bądź jubileuszami. I nie inaczej jest w tym roku, w którym upamiętniamy dwie dwudzieste rocznice – utworzenia powiatowego koła strażackich emerytów oraz powstania nowej Komendy Powiatowej PSP w Oławie, wraz z nową strażnicą dla miejscowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej – mówił brygadier w stanie spoczynku Jerzy Łabowski, były wieloletni komendant powiatowy oławskiej KP PSP oraz zastępca komendanta wojewódzkiego PSP, a obecnie prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Oławie i nowy szef oławskiego koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa – na uroczystym apelu, odbywającym się 23 maja w Oławie, z okazji strażackiego święta

Obchody rozpoczęto tradycyjnie 4 maja, w dniu świętego Floriana – patrona strażaków. W kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego ksiądz proboszcz Stanisław Bijak, kapelan oławskich strażaków, i ksiądz dziekan Janusz Gorczyca, odprawili mszę świętą w intencji druhów z naszego powiatu i ich rodzin. W ławkach świątyni zasiedli głównie funkcjonariusze z Komendy Powiatowej PSP w Oławie, delegacje jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z całego powiatu oławskiego oraz strażaccy emeryci. W okolicznościowej homilii ksiądz dziekan Gorczyca przypomniał sylwetkę patrona braci strażackiej – świętego Floriana. Wiele słów poświęcił jego bohaterskim czynom w czasach rzymskiego cesarza Dioklecjana, charakteryzujących się prześladowaniem chrześcijan. Mówił o męczeńskiej śmierci Floriana, w nurtach rzeki Anizy, w rejonie dzisiejszej Górnej Austrii, gdzie służył w rzymskich legionach i dowodził grupą żołnierzy, odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową w obozach cesarskiej armii. W czasach współczesnych święty Florian patronuje wszystkim zawodom związanym z ogniem. Oprócz strażaków – także hutnikom, kominiarzom, koksownikom, garncarzom i piekarzom.

Florianowe oławskie uroczystości strażackie kontynuowano 23 maja, w Komendzie Powiatowej PSP przy ulicy Kutrowskiego. Tym razem – ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne – nie jak zwykle na placu manewrowym, lecz w głównym hangarze JR-G. Musztrę poprowadził brygadier Krzysztof Gielsa, który złożył meldunek brygadierowi Piotrowi Grzybowi, zastępcy komendanta dolnośląskiego PSP. Po odegraniu hymnu państwowego, komendant PSP w Oławie kapitan Bartłomiej Marcinów przywitał przybyłych i podziękował władzom wojewódzkim straży pożarnej, także lokalnym samorządom – za systematyczne wsparcie finansowe i rzeczowe. Dzięki temu oławscy i jelczańscy zawodowi strażacy, a także jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w naszym powiecie, systematycznie wzbogacają się o coraz nowocześniejszy sprzęt ratowniczy oraz o nowe pojazdy operacyjno-ratownicze. Komendant podziękował szczególnie staroście i Zarządowi Powiatu, z którymi na bieżąco współpracuje i zawsze otrzymuje potrzebną i niezbędną pomoc finansową lub organizacyjną.

Podczas uroczystości wręczono strażakom zawodowym nominacje na wyższe stopnie i stanowiska służbowe, przyznane rozkazami ministra spraw wewnętrznych lub komendantów PSP – głównego, wojewódzkiego i powiatowego. Wręczono także listy gratulacyjne i nagrody pieniężne starosty, a ochotnikom i osobom wpierającym straż – branżowe i okolicznościowe odznaczenia. Odpowiednie rozkazy, uchwały i decyzje odczytywał starszy kapitan Łukasz Słoma. WIĘCEJ w papierowym wydaniu „POWIATOWEJ”

Tekst i fot.: Krzysztof A. Trybulski

?

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , ,

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.