Emerytury dla matek z 4 dzieci. Rusza program

„Mama 4 plus”

Program rusza 1 marca, ale w całym kraju jeszcze przed formalnym terminem rozpoczęcia ich przyjmowania, do ZUS wpłynęło ponad 3 tysiące wniosków o tzw. emerytury matczyne. Na Dolnym Śląsku zostało zarejestrowanych już prawie 300 wniosków, w tym we Wrocławiu 84, w Wałbrzychu 113 a Legnicy 82. Według wstępnych szacunków ZUS takich wniosków na Dolnym Śląsku może być ponad 7 tysięcy.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające z programu „Mama 4 plus” będzie przyznawane w takiej wysokości, aby łącznie z pobieranym świadczeniem emerytalnym nie przekroczyło kwoty minimalnej emerytury – 1100 zł brutto. Gdy osoba nie ma prawa do emerytury, świadczenie będzie wynosiło właśnie 1100 zł.

– Każda osoba, która przyjdzie do ZUS dostanie do wypełnienia wniosek oraz specjalne oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej. Nasi konsultanci wszystko wyjaśnią i pomogą w wypełnieniu dokumentów – zapewnia Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Matczyna emerytura będzie wypłacana od pierwszego dnia miesiąca, w którym prezes ZUS lub KRUS wyda decyzję o jego przyznaniu nie wcześniej jednak niż od dnia osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Decyzje będą wydawane w ciągu 30 dni od sprawdzenia czy pieniądze się matce lub ojcu należą czy nie – dodaje Kowalska-Matis.

„Emerytury matczyne” będą mogli dostawać także cudzoziemcy, którzy legalnie przebywają w Polsce oraz posiadają tutaj ośrodek interesów życiowych, przez co najmniej 10 lat w po ukończeniu 16. roku życia. Cudzoziemiec, który wystąpi z wnioskiem do ZUS musi także tutaj mieszkać, w czasie pobierania świadczenia.

– To świadczenie ma zapewnić niezbędne środki utrzymania, w sytuacji, gdy rodzic zrezygnował z aktywności zawodowej po to żeby wychowywać dzieci. O „matczyną emeryturę” może starać się zarówno ojciec jak i matka dzieci, jeśli osiągnęli wiek emerytalny, czyli 60 lat kobieta i 65 mężczyzna – wyjaśnia rzeczniczka.

Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające trzeba złożyć o nie wniosek. Druk wniosku jest dostępny w każdej placówce ZUS. Można go również pobrać ze strony internetowej www.zus.pl i złożyć w najbliższym ZUS-ie. Prawidłowo wypełniony wniosek musi zawierać dane osobowe takie jak imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu, adres miejsca zamieszkania i adres do korespondencji, jeśli jest inny niż adres zamieszkania. Do wniosku o rodzicielskie świadczenie uzupełniające trzeba dołączyć akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem, informację o numerach PESEL dzieci, oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej oraz inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Źródło ZUS

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (7)

 1. 1. Autor tego artykułu nie przytoczył jeszcze jednej możliwość uzyskania takiego świadczenia, tzn. dla osób, które były rodziną zastępczą. Np. Matka urodziła 3 swoich dzieci i była rodziną zastępczą dla 4 dziecka (które wychowywała jako rodzina zastępcza). Ustawodawca nie okreslił ile czasu dziecko miało być w rodzinie zastępczej. Może to być 1 dzień lub lata. Proszę nie mylić rodziny zastępczej z pieczą zawodową. Są to informację potwierdzone z ZUS. Dzwoniłem aby się dowiedzieć.
  2. Drugi przypadek to: gdy kobieta urodziła 4 dzieci i np. 2 dzieci zmarła lub zginęła w wypadku. I czy wtedy też się należy? Tak. Należy się. Bo ustawa mówi wyraźnie: urodziła i wychowała lub wychowała. I tu też nie ma mowy ile dni wychowywała. Godzinę, dzień czy całe lata. Pamiętajcie o wykluczeniach: więzienia, odebranie praw rodzicielskich itp. Wszystko jest napisane w ustawie. Pzdr.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. To jest sprawiedliwość społeczna- jedna kobieta wychowała 3 dzieci i ciężko pracowała całe życie mając przepracowane 20 lat składkowe i niedeskowanie dostanie wyliczono jej 1200 zl. brutto emerytury a inna matka wychowa 4 dzieci nie pracując ani dnia dostanie gwarantowane 1100zl. brutto.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. To idź do przedszkola, bo już tam uczą kumania. Jaką „załganą kanalią trzeba być”, jak to już ktoś gdzieś w Oławie zgrabnie sformułował, żeby o matce, która wychowała czwórkę dzieci, nie wspominając już o prowadzeniu domu i o obsłudze męża, a często też o opiece nad rodzicami lub teściami, napisać, że nie przepracowała ani jednego dnia. JAK MOŻNA?!
  Nie można też twierdzić, że każda matka, która wychowała trójkę dzieci i pracowała przy tym zawodowo, miała łatwiej, niż taka, która wychowała czwórkę dzieci bez pracy zawodowej. Najczęściej bowiem jest tak, że te zawodowo pracujące matki stać na pomoc domową, która odwala za nie większość prac domowych.
  Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, bo pracująca zawodowo matka nie wychowuje swoich dzieci, lecz robią to za nią obcy, niestety najczęściej źle.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Co za głupoty. Moja mama miała nas 4 . Do pracy chodziła na zmiany i sobie radziła bez pomocy socjalnej i rodziny. I zawsze zdążyła nas wyprawic do szkoly czy przedszkola i mocno wspierala i kochała. A wiec do ROBOTY matki!! Żałosne
  Dzieci większość czasu w szkole przebywają i od okolo 8 roku życia sa samodzielne całkowicie.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Do Aa. Masz rację popieram.

  A tak nawiasem to nie każdemu się uda znaleźć dobrą pracę mając nawet wyższe wykształcenie. Rządzi tu przypadek, znajomości i niekiedy uroda matki lub taty.
  I często jest tak, że matka która ma trociny w głowie ale ładnie wygląda zarabia więcej tylko za wygląd. Nie za wiedzę i umiejętności. Reszta jest skazana na zwykłą robotę przy kasie lub zakładzie. Te ą ę to można spotkać w urzędach.
  Jako przykład, proszę zobaczyć ile zarabiały Panie w NBP w Warszawie.
  Teraz modne jest mieć jedno lub góra dwoje i robić karierę. I po 10 latach rozwód. Tylko kto wam na starość poda szklankę wody?
  Chociaż nie jestem zwolennikiem obecnej opcji politycznej to uważam ten projekt za udany.
  Lepiej dać tym matkom po 1100 niż byłym SBekom po parę tysięcy za to, że zabijał ludzi i przytrzymywali w więzieniach.
  Tu niegdy sprawiedliwości nie było i nie będzie.
  Pzdr.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. Ola jak chcesz zobaczyć załganą kanalie to stań przed lustrem tylko nie weneckim bo tam siebie nie zobaczysz. Już jeden taki był który wyzywał od kanalii i go zablokowali. Każdy ma prawo do własnego zdania i nawet ty o wątpliwej kulturze tego nie zabronisz.
  ….. matce, która wychowała czwórkę dzieci, nie wspominając już o prowadzeniu domu i o obsłudze męża,- ciekawa teoria? Może za obsługę męża w dosłownym tego słowa znaczeniu powinno się należeć dodatek do emerytury za pracę w uciążliwych warunkach?
  Ciekawe co na ten temat sądzą kobiety które pracują zawodowo i w dodatku wychowują dzieci?
  Krótko mówiąc Grecja stoi u drzwi!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.