WOŚP pomaga też naszemu szpitalowi

Oława. Pożądane prezenty. Sprzęt na ponad 544 tys. zł otrzymał oławski szpital od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od początku jej działalności

Zestaw nCPAP z kompresorem, który zapewnienie wsparcia spontanicznego oddechu u wcześniaków i noworodków z zaburzeniami oddychania oraz stanowisko do resuscytacji. To był pierwszy sprzęt, jaki szpital w Oławie otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w 1994 r. W sumie, w wyniku 26 Finałów, do szpitala w Oławie trafił sprzęt na kwotę 544 220,22 zł. Najbardziej z pomocy orkiestry skorzystały oddziały: dziecięcego i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy z Hospicjum, gdzie trafiły między innymi: łóżka dla chorych, podnośnik elektryczny, aparat do mierzenia ciśnienia, fotel kąpielowy, aparat do lokalizacji naczyń krwionośnych, miernik bilirubiny, stanowisko do resuscytacji noworodka, system do fototerapii noworodka, inkubator zamknięty, kardiomonitor.

Anna Kotala, zastępca dyrektora szpitala w Oławie, mówi, że finansowanie szpitala z Narodowego Funduszu Zdrowia w najlepszym razie pokrywa bieżące koszty udzielania świadczeń. Wszystkie inwestycje, w tym zakupy służące poprawie jakości świadczeń i bezpieczeństwa pacjentów, a często również odtworzeniu majątku, muszą być finansowane z innych źródeł. Szpital rokrocznie przygotowuje wykaz planowanego do zakupu sprzętu oraz urządzeń i dokonuje tych zakupów według określonych priorytetów. Z uwagi na ograniczone możliwości finansowe placówki na pełną realizację mogą liczyć jednak tylko zakupy zapewniające zachowanie ciągłości leczenia i bezpieczeństwa pacjentów. Pozostałe są realizowane w ramach środków pozyskiwanych z zewnątrz.

– Zakupy z WOŚP stanowią jedynie kilka procent z całości rokrocznych inwestycji, jednak jako że są celowane, obejmują najbardziej pożądany sprzęt i aparaturę, który zawsze przyjmowany jest przez oddziały leczące małych pacjentów z dużym entuzjazmem – dodaje Anna Kotala.

544 220,22 zł tyle otrzymał do tej pory oławski szpital z Fundacji Wielskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

(WK)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (16)

  • Pytanie za 2000pkt
   Jeżeli finałów by nie było, ile z tych „zaoszczędzonych” pieniędzy poszło by na nasz szpital?

   Skoro w taki sposób komentujesz, to nie muszę pytać co robisz w dzień finału. Pewnie siedzisz w domu, a jak musisz wyjść to modlisz się żeby cię dzieciaki z puszkami nie dopadły.
   Miliony ludzie wychodzą i bawią się na festynach więc nie są to pieniądze wywalone w błoto. Ty pewnie nie zrozumiesz bo siedzisz tylko przed tv a jedyna rozrywka to niedzielna msza.

   PS
   Majówki też kosztują mnóstwo pieniędzy, koncerty, gwiazdy, ochrona. Ile z tego ma nasz szpital?
   Ile inkubatorów kupiono za dzień koguta?

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 1. Kamieni kupa

  Chwalmy Jurka. Przez 25 lat zbieractwa odpalił Oławie niecałe 600 tyś. Koszty jakie poniosło nasze miasto obawiam się że były kilka razy większe. Z punktu siedzenia ekonomicznego jesteśmy na sporym deficycie. Ale to nic. Chwalimy Jurka.
  W 2017 roku modernizacja Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, w tym wykonanie projektu części budowlanej, zakup aparatury medycznej i wyposażenia, kosztowała 3.265.000 zł, w tym dotacja z budżetu powiatu oławskiego wynosi 2.436.000 zł. Ale tego nikt nie widzi. Chwalmy Jurka!!!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. WOŚP do końca świata i jeden dzień dłużej!

  kamieni kupa- biorąc pod uwagę twoją wybitną inteligencje, idealnie pasuje do ciebie ta ksywa , tylko brakuje dwóch najważniejszych określeń z przodu .
  Podpisz deklarację – Nie życzę sobie korzystania ze sprzętu medycznego ze znaczkiem WOŚP w przypadku udzielenia mi pomocy w naszym oławskim szpitalu !
  Mówią , ze głupich nie sieją i coś w tym jest?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Gdzieś wyczytałem, że koszt organizacji WOŚP w 2015 w Oławie to ok 40-50 tys. zł (w tym jakaś część od sponsorów). Natomiast, te pieniądze nie trafiłbyby do szpitala (a jakieś dni koguta itp). A sprzęt od WOŚP jest.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. W 2017 roku w Oławie i Jelczu zebrano ciut ponad 140 tysi, skoro teraz w 2018 i w 2019 pobito rekord to niech będzie 420 tysięcy tylko za trzy finały. Teraz trzeba dodać kwoty z 24 zdaj się pozostałych finałów , odjąć średnią kwotę za organizacje finałów płaconą z publicznych pieniędzy budżetowych (m.in. ośrodki kultury i wydziały promocji) i wyjdzie kwota zebrana na czysto…na razie matematyka jest prosta WOŚP przekazał 540 tysięcy przez 27 finałów, zaś sama zbiórka z 3 lat w naszym powiecie to około 420 tysięcy…

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Ludzie nie macie pojęcia o tworzeniu budżetu w jednostkach samorządu terytorialnego. I co z tego, ze zorganizowanie imprezy masowej kosztuje, skoro te pieniądze nie zostałyby przeznaczone na sprzęt dla szpitali. Skoro nie chcecie pomagać, to nie przeszkadzajcie i nie korzystajcie ze sprzętu WOŚP.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Sens samej zbiórki i pomocy to jedna kwestia. Optymalizacja zebranych środków – druga. Co do zasadności zbiórki – jestem jak najbardziej za (tego sprzętu z logo WOŚP widać naprawdę sporo). Natomiast nie odmawiam prawa do analizy i sposobu wykorzystania środków.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Marta ale bzdury piszesz. Samorząd może przeznaczyć pieniądze na zakup sprzętu do szpitala. Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Powiat niejednokrotnie tak robil. I zawsze te środki szły z budżetu. Chodzi o czystą matematykę. Gdyby z organizacji wszystkich finałów pieniądze przekazać na szpital byłoby tego o wiele więcej niż to co dostaliśmy od Jurka przez 27 lat. Czytajcie ze zrozumieniem. A co do podpisywania gów…o wartych oświadczeń tyle samo Wam to da. Żaden lekarz nie weźmie tego pod uwagę bo nie pozwoli mu na to etyka lekarska. Kończąc nigdzie nie napisałem że WOŚP jest bleeee. Chodzi o to że wydane pieniądze na organizację, oraz to co zbieraliśmy przez 27 lat ( ja też za każdym razem brałem udział w finale) w zupełności nie pokrywa się z tym co nasz szpital otrzymał od fundacji. Tyle.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Andrzeju śmieszny czlowieczku.. Pieniądze do budżetu wpływają z moich/Waszych podatkow, Zus-ów i innych danin ktore Państwo nam zabiera. Wiec mam pelne prawo korzystać ze służby zdrowia, oraz wszystkich urządzeń. Wiec porównanie z du…y wzięte. Mało tego. Państwo zmusza mnie do płacenia na publiczną służbę zdrowia, która nie zapewnia opieki choremu.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.