Uczcij w Oławie 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!

Powiat. Jubileuszowe obchody. – Uroczysta sesja oławskiej Rady Miejskiej, odsłonięcie Pomnika 100-lecia Niepodległej na placu u zbiegu ulic 1 Maja, Spacerowej i Kolejowej oraz nowego muralu o tematyce patriotycznej przed ZSP nr 2 przy ul. 3 Maja, włączenie się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu” i wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, symulacja ćwiczeń obronnych w miejskim parku, Polonez Stulecia Oławian „Na sto par”, wieczornica z ciepłym poczęstunkiem oraz finał całodziennych uroczystości z pokazem biało-czerwonych fajerwerków – to główne punkty programu, przygotowanego przez samorząd miasta Oławy oraz władze Powiatu Oławskiego z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości
*
Prezentujemy dokładny, godzinowy program zaplanowanych wydarzeń w Oławie, w niedzielę 11 listopada 2018.
*
Sesja RM i Pomnik Losów…
* Godz. 10.00 – 10.20
Jubileuszowe obchody rozpoczną się w Ratuszu, od uroczystej sesji Rady Miejskiej.
* Godz. 10.30 – 11.00
Po zakończeniu sesji delegacje i mieszkańcy przemieszczą się na Plac Marszałka Piłsudskiego, pod Pomnik Losów Ojczyzny, gdzie złożą kwiaty i zapalą okolicznościowe znicze.
Odsłonięcie Pomnika Niepodległej
* Godz. 11.00 – 11.30
Świętujący rozpoczną przemieszczanie się z placu Marszałka Piłsudskiego i ulicy Kopernika własnymi środkami lokomocji lub specjalnie w tym celu podstawionymi autobusami oławskiego PKS – na miejsce kolejnej uroczystości, czyli na plac u zbiegu ulic 1 Maja, Spacerowej i Kolejowej, gdzie nastąpi najdonioślejsza część powiatowych uroczystości.
* Godz. 11.30 – 11.45
Spotkanie przy pomniku 100-lecia Niepodległej, na skwerze przy zbiegu ulic Spacerowej i Kolejowej – przed oficjalnym otwarciem uroczystości wiązankę patriotycznych utworów zaprezentuje Oławska Orkiestra Dęta.
* Godz. 11.45 – 12.00
Oficjalne rozpoczęcie uroczystości przy pomniku. Rys historyczny – okoliczności powstania monumentu.
* Godz. 12.00 – 12.10
Salut armatni oraz wspólne śpiewanie hymnu państwowego RP – włączenie się do akcji „Niepodległa do Hymnu”.
* Godz. 12.10 – 12.20
Utwory patriotyczne w wykonaniu młodzieży z LO im. Jana III Sobieskiego w Oławie.
* Godz. 12.20 – 12.40
– Odsłonięcie i poświęcenie Pomnika Niepodległej.
– Złożenie przez delegacje kwiatów pod pomnikiem.
– Wartę honorową przy pomniku będą pełnić żołnierze z 1. Brzeskiego Pułku Saperów.
Msza święta
Po zakończeniu pierwszej części uroczystości uczestnicy udadzą się do kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła na mszę świętą, celebrowaną od godz. 13.00 w intencji Ojczyzny. W tym przypadku również będzie możliwe przemieszczenie się podstawionymi autobusami PKS, które dowiozą uczestników uroczystości z okolic nowego pomnika na plac Zamkowy.
* Godz. 13.00 – 14.15
Msza w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w intencji Ojczyzny.
Symulacja ćwiczeń obronnych
* Godz. 15.00 – 15.30
Park Miejski przyległy do terenów PKP w Oławie. Ćwiczenia przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Oławie
Polonez na 100 par, wieczornica i fajerwerki
* Godz. 16.00 – 16.30
Uczestnicy zgromadzeni na placu zlokalizowanym pomiędzy ulicami Rybacką i Młyńską, odtańczą Poloneza wokół usytuowanej tam rzeźby (instalacji).
* Godz. 16.30 – 17.45
Patriotyczna wieczornica w Centrum Turystyki i Kultury Browar „Probus” w Oławie, przy ul. Młyńskiej w Oławie. W programie m.in.:
– wykład płk prof. Mieczysława Strusia, zatytułowany „Broń pancerna II Rzeczypospolitej jako spadkobierczyni Husarii Polskiej”;
– pokaz replik broni ASG („Air Soft Gun”) oraz oporządzenia militarnego;
– wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Oławskiej Orkiestry Dętej.
* Godz. 17.45 – 18.30
– pokaz biało-czerwonych fajerwerków na placu przy ul. Młyńskiej w Oławie.
– wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Oławskiej Orkiestry Dętej,
– pokaz replik broni ASG (Air Soft Gun) i oporządzenia militarnego,
– ciepły poczęstunek, kawa, herbata.
*
Poczty sztandarowe
Starosta oławski zwraca się z prośbą do samorządów miejskich i gminnych, organizacji, szkół i instytucji, o udział w jubileuszowych obchodach wraz z pocztami sztandarowymi:
– Proszę o wydelegowanie pocztów sztandarowych i ich przybycie, w niedzielę 11 listopada, o godz. 11.30 na miejsce odsłonięcia pomnika 100-lecia Niepodległej, przy zbiegu ulic 1 Maja i Spacerowej, a następnie uczestniczenia o godzinie 13.00 w uroczystościach kościelnych odprawianych w intencji Ojczyzny w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Nie zapomnijmy udać się w tym dniu także o godz. 10.30 pod Pomnik Losów Ojczyzny. Aby podkreślić wagę święta wywieśmy w tym dniu flagę państwową, okazując w ten sposób przywiązanie do polskiej historii, narodowych wartości, a także aby zaakcentować radość z wolnej, niepodległej Ojczyzny!

Opr.: (KAT)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , ,

reklama

Komentarzy (3)

 1. Biało-czerwony

  Serdeczne życzenia!
  W dniu wielkiego święta jakim jest 100 rocznica odzyskania niepodległości przez naszą wspólną ukochaną Ojczyznę, życzmy sobie wszyscy na wzajem dużo szczęścia i radości. Bądźmy dumni z tego co udało nam się osiągnąć i pełni nadziei na lepsze jutro dla nas, naszych dzieci, wnuków i kolejnych pokoleń Polaków.
  Mam też szczery i gorący apel do wszystkich publikujących na tym forum o powstrzymanie się w tym dniu od krytycznych i złośliwych komentarzy. Zróbmy sobie tego dnia święto i składajmy sobie tutaj życzenia. Zróbmy sobie jeden dzień wolnego od hejtu i złośliwości. Bardzo serdecznie proszę.
  Wszystkich, którzy chcieliby się przyłączyć zachęcam do składania sobie tutaj życzeń. Z góry dziękuję!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Jaja kaczora

  W powiecie rządzi PiS. Ta partia ma jeszcze prezydenta. Obchodzimy 100 lecie. I jest kompletna klapa. Głupia nieodpowiedzialna polityka doprowadzula do tego, że jesteśmy osamotnieni o skłóceni z sąsiadami i nie tylko z nimi. Na dwa dni przed świętem nie wiadomo czy będzie marsz i jaki będzie. Na oficjalnych uroczystościach nie będzie żadnych ważnych przedstawicileli z Europy.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.