Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje pomoc rolnikom

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje pomoc rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały wskutek tegorocznej suszy lub powodzi, a powstałe na powierzchni uprawy szkody, objęły co najmniej 30 % danej uprawy. Wnioski o udzielenie pomocy można składać do 31.10.2018 r.

Stawka pomocy wynosi 1 tys. zł do 1 ha, w przypadku szkód powstałych w uprawach rolnych  wynoszących co najmniej  70 %  danej uprawy na powierzchni występowania tej uprawy oraz  500 zł do 1 ha powierzchni upraw, w  przypadku szkód powstałych w uprawach rolnych  wynoszących co najmniej  30 % danej uprawy i  mniej niż 70 % danej uprawy na powierzchni występowania tej uprawy. Do wniosku o pomoc trzeba dołączyć m.in. kopię protokołu oszacowania szkód, zawierającego informacje o powierzchni upraw, w których te szkody powstały.

Wniosek należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.

Kwota pomocy będzie podlegała pomniejszeniu o 50% dla producentów rolnych, którzy w dniu wystąpienia szkód w uprawach rolnych nie mieli ubezpieczonych co najmniej 50% powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem łąk i pastwisk.

Wzór protokołu oszacowania szkód oraz wytyczne do jego sporządzenia zostały opublikowane na stronie MRiRW https://www.gov.pl/rolnictwo/niekorzystne-zjawiska-atmosferyczne.

Informacje nt. obszarów, na których potencjalnie wystąpiły straty spowodowane warunkami suszy dla upraw uwzględnionych w ustawie o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w Polsce, znaleźć można na stronie internetowej IUNG Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w ramach prowadzonego na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce (SMSR)  http://www.susza.iung.pulawy.pl

Według stanu na dzień 03.10.2018 r. liczba wniosków jaka została złożona na terenie dolnego śląska za szkody w uprawach w wysokości 70 % i więcej to 266 szt., a za szkody w wysokości od 30 % do 70% to 531 szt. na łączną kwotę 7 137 326,99 zł. Natomiast liczba wniosków złożonych w ramach szkód w stawach to 62 szt. na łączną kwotę 825 872,25 zł. Największa ilość wniosków jak dotąd została złożona w powiatach polkowickim, lubińskim, bolesławieckim, górowski, głogowskim i wrocławskim.

W 2018 roku nie tylko susza niszczyła polskie rolnictwo. Z powodu deszczu nawalnego oraz afrykańskiego pomoru świń (ASF) poszkodowanych zostało wiele gospodarstw.

Od 5 listopada do 4 grudnia 2018 r., ARiMR prowadzić będzie nabór wniosków w ramach poddziałania „Inwestycje w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”, typ operacji „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” objętego PROW 2014-2020.

W ramach przedmiotowego instrumentu wsparcia, pomoc przyznaje się:

 • rolnikowi, który jest posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i prowadzi chów lub hodowlę nie mniej niż 50 świń średniorocznie na realizację operacji dotyczącej zapobieganiu rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń  oraz
 • spółce wodnej lub związkowi spółek wodnych, na realizację operacji dotyczącej zaopatrzenia w sprzęt do utrzymywania urządzeń wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw rolnych przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny.

  Prosimy o kontakt; https://www.gov.pl/rolnictwo/niekorzystne-zjawiska-atmosferyczne, http://www.susza.iung.pulawy.pl; [email protected]

  Mirosław Kulesza

 • (tekst sponsorowany)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: ,

reklama

Komentarzy (7)

 1. Na 18 października rolnicy zaplanowali kolejny protest w Warszawie. Nie podoba im się m.in. kształt pomocy suszowej, brak skutecznych działań rządu ws. ASF i jednej, scentralizowanej inspekcji, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo żywności.
  w 30-40 proc. gospodarstw poszkodowanych przez suszę nie szacowano strat, bo IUNG na terenie ich gminy nie stwierdził suszy. A przecież gołym okiem widać było uschnięte zboże czy rzepak.
  Z kolei ci rolnicy, którzy mają mieszaną – roślinno-zwierzęcą produkcję, nie mogą liczyć na obiecane przez rząd 1000 zł do ha, bo model szacowania strat w takim wypadku nie wykaże starty powyżej 70 proc.
  w 30-40 proc. gospodarstw poszkodowanych przez suszę nie szacowano strat, bo IUNG na terenie ich gminy nie stwierdził suszy. A przecież gołym okiem widać było uschnięte zboże czy rzepak.
  Rolnicy są także zawiedzeni tym, że rząd nie wprowadził stanu klęski żywiołowej w związku z suszą.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Rolnik 3 , w poniedziałek leci do Arimru

  Rolniku czytaj ze zrozumieniem . Jasno i wyraźnie jest napisane że straty w danej uprawie , czyli w przypadku powiatu oławskiego mowa jest o zbożach ozimych i jarych i ziemniakach (nie mam wiedzy czy we wszystkich gminach były ziemniaki ) gdzie straty powinne wynieść co najmniej 30% aby uzyskać pomoc od ARIMR . Gospodarze , nawet ci z produkcją zwierzęcą którzy posiadają protokoły strat mogą składać wnioski o pomoc w ramach pomocy de minimis . Warunkiem jest wykazanie strat w uprawie zbóż powyżej 30%. Zaś gospodarze mający straty co najmniej 30% w odniesieniu do przychodu całego gospodarstwa skorzystają z pomocy unijnej , bez pomniejszenia limitu de minimis .

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Panie Kulesza czy solidaryzuje sie Pan z rolnikami i popiera Pan protest rolników?
  Zauważyłem ,że zabiega pan kolejny raz o mandat radnego do powiatu oławskiego.Mimo że jest pan radnym od kilku kadencji to dziwnym trafem nie zauważyłem działań na rzecz powiatu oławskiego w tym głownie rolników.
  Oprócz sowitej pensji dyrektora Arimr ( za 2017r -189 614,03 zł ( za 2017r) i diety radnego – 16 745,12 jakoś Pan nie dbał o rolników , o których głosy teraz pan zabiega wieszając swoj wizerunek po słupach i płotach na wsiach.
  Okleił Pan wsie swoim wizerunkiem i ciemny lud ma to kolejny raz kupić!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Protest Rolniczy to nie Protest Polityczny jak mówi PIS. To Protest przeciw złej polityce rolnej Rządu.
  Niemiecki rolnik dostaje wiecej za mleko. Konsument kupuje tam masło taniej niż w Polsce. Widzicie róznice polityki rolnej
  Za 3 litry mleka rolnik ma 3,60 zł. Konsument płaci 13,10 za masło osełkowe. Do tego sprzedadza mleko 2% i smietane i tak oszukują Polaków.
  Polacy płacicie za wszystko tak samo. Za wieprzowine 19zł za kg a rolnik dostaje 4.50zł za.kg
  Za kurczaka 17 zł za kg a rolnik dostaje 3,20zł za.kg .
  Za mięso 60 zł za kg wołowiny a rolnik dostaje 6,40zł
  To kto jest oszukiwany – wszyscy Polacy ! Jednakowo płacimy w sklepach!
  18 .10. 2018 r protest rolników w Warszawie .Protest ma być merytoryczny i ma na celu uświadomić konsumentów i rolników jak ważna to branża która pracuje dla całego Narodu. Rolnictwo to zabezpieczenie żywnościowe. Mafia zrobiła sobie z tego źródło dochodów oszukując cały Naród. Czas powiedzieć dość. Czas na jedność całej Polski rolników i konsumentów.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.