Mural na sto lat niepodległości

Jelcz-Laskowice. Estetycznie. Miejsko-Gminne Centrum Kultury zostało jednym z dziesięciu laureatów ogólnopolskiego konkursu Narodowego Centrum Kultury „Murale Polskiej Niepodległości”
Zmagania polegały na przygotowaniu koncepcji działań artystyczno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, zakończonych powstaniem muralu upamiętniającego setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Jelczu-Laskowicach mural jest zrealizowany na ścianie bloku przy Alei Wolności 2-8.
Projekt miał na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnego odkrywania historii, włączenie najmłodszego pokolenia Polaków do obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz zaktywizowanie dzieci i młodzieży do działań na rzecz lokalnej społeczności.
Centrum Kultury wybrało do udziału w projekcie uzdolnione osoby zainteresowane historią oraz sztuką. Koncepcja zakładała, że młodzież zostanie wyłoniona za pomocą dwóch konkursów: plastycznego oraz historycznego.
Uczestników w wieku 12-18 lat zaproszono do udziału w konkursie historycznym pt. „W poszukiwaniu śladów wolności” oraz do udziału w XV edycji konkursu plastyczno-fotograficznego pt. „Nasza okolica”, którego głównym organizatorem był „Klub Opty”. Wyłoniono 20 uczniów, którzy wzięli udział w działaniach animacyjnych na terenie Jelcza-Laskowic i Wrocławia. Były to warsztaty historyczne, zwiedzanie Centrum Historii „Zajezdnia”, wycieczka po Wrocławiu „Szlakiem wrocławskich murali”, zwiedzanie sal warsztatowych Akademii Sztuk Pięknych oraz szkolenie teoretyczno-praktyczne nt. malarstwa i sztuki street art, które poprowadził Piotr Saul.
Saul jest również twórcą muralu. To znany i ceniony wrocławski artysta wizualny, muzyk i tancerz, ściśle związany ze sztuką uliczną. Zajmuje się malarstwem, a także organizacją wystaw oscylujących wokół street artu. To, co maluje, można nazwać nowym fowizmem, rozwinięciem konwencji streetartowej, fantastyką. W swoich obrazach przedstawia wymyślone pejzaże, baśniowe światy lub postacie, tworzy malarstwo kolażowe. Jest asystentem w pracowni malarskiej prof. Krzysztofa Skarbka na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.
Uroczyste odsłonięcie muralu zaplanowano na 16 września.

cof

(kt)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , ,

reklama

Komentarzy (11)

  1. Czy ktoś czuwał nad estetyką tego okropieństwa? W ośrodku kultury powinien być jakiś wykształcony plastyk i powinien to ocenić. To może nadawać się conajwyżej na pocztowkę tak dla satysfakcji tworcy a nie straszyć na budynku. To w ogóle nie ma proporcji 🤣 Tragedia ala Jezusik z kościoła z Hiszpanii w Borja

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  2. Autorka zwycięskiego projektu, przedstawiającego Marszałka Józefa Piłsudskiego za kierownicą legendarnego autobusu, twierdzi, że jej pradziadek dawniej jeździł podobnym autobusem, a malując pracę na konkurs chciała połączyć fakty historyczne z rodzinnymi.

    Projekt muralu został zaakceptowany przez Narodowe Centrum Kultury.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.