Słów kilka o normach pracy

Pracodawcy zobowiązani są do zapewnienia zatrudnionym przez siebie osobom właściwych warunków wykonywania obowiązków. Ich spełnienie jest niezwykle istotne – stanowi bowiem gwarancję bezpieczeństwa pracownika, jak i wysokiej jakości pracy.

Warunki pracy obejmują zespół czynników, które występują w konkretnym środowisku, wiążących się bezpośrednio z procesem wykonywania obowiązków i przekładających się na jakość oraz wydajność pracownika. Niezwykle istotny elementem są właściwie dobrane meble, narzędzia oraz akcesoria, znajdujące się w ofercie takich firm, jak AJ Produkty.

Dlaczego potrzebne są nam normy?

Warunki pracy regulowane są przez określone normy. Ich zadaniem – pod warunkiem że są przestrzegane – jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz ochrona ich zdrowia i życia. Normuje się nie tylko czas pracy, ale także maksymalne obciążenia fizyczne, natężenie hałasu, jakość oświetlenia czy warunki pracy zmuszającej do przebywania w wymuszonej pozycji. Jak wskazują dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny, wymienione normy nieprzestrzegane były wobec 26,4% pracowników w 2016 r. i 25,4% pracowników w 2018 roku. I choć odnotowany spadek stanowi dobry prognostyk na przyszłość, wciąż jeszcze pozostaje wiele w tej kwestii do zrobienia.

Bezpieczeństwo to norma

Bezpieczeństwo pracowników powinno stanowić dla każdego pracodawcy priorytet, także dlatego, że przekłada się na ciągłość działalności jednostki i osiągane przez nią wyniki. Do najczęściej występujących warunków zagrażających pracownikom, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, należały w 2017 roku praca w wymuszonej pozycji bez właściwych mebli biurowych (dotyczyło 25,4% pracowników) oraz nadmierne obciążenie fizyczne związane z koniecznością podnoszenia i przenoszenia ciężarów przekraczających przyjęte normy. Duży odsetek stanowiły także czynniki mechaniczne wiążące się z obsługą maszyn niebezpiecznych. Tymczasem wielu z tych czynników ryzyka można uniknąć, wykorzystując dostępne na rynku rozwiązania techniczne, technologiczne i odpowiednio dobrane elementy środowiska pracy.

Wypełniając normy

W ofercie wielu firm, w tym wspominanej już AJ Produkty, znajdują się produkty pozwalające na optymalizację warunków pracy w różnych typach działalności. Większość z nich to proste, ale niezwykle efektywne rozwiązania pomagające poprawić ergonomię w biurze, w salach konferencyjnych, magazynach, warsztatach i halach przemysłowych. Jednym z ciekawszych rozwiązań, zapewniających komfort pracownikom biurowym, są regulowane biurka umożliwiające pracę w systemie siedząco-stojącym, a także krzesła balansujące – zapewniające niezbędny dla zdrowia kręgosłupa ruch i zmniejszające obciążenia mięśni oraz stawów.

Charakterystyczną kwestią, nie tylko dla przestrzeni biurowych, jest konieczność zapewnienia właściwego oświetlenia pomieszczeń. Dobre rozwiązanie stanowią lampy dające możliwość regulacji natężenia światła. Dzięki temu możliwe jest sterowanie oświetleniem tak, by dostosować je do indywidualnych potrzeb.

Zmniejszenie obciążeń fizycznych pracowników możliwe staje się dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju wózków dedykowanych różnym przestrzeniom. Wózki biurowe umożliwiają przenoszenie nawet dużej ilości dokumentów bez obciążania pracowników ich ciężarem. Za pomocą wózków platformowych czy podnoszących się poprawiają się warunki pracy osób zatrudnionych przede wszystkim w magazynach i warsztatach. Ich wykorzystanie upraszcza przemieszczanie towarów i przedmiotów ciężkich o dużych gabarytach.

Do zabezpieczenia przed uciążliwym hałasem dla pracowników sektora przemysłowego warto wykorzystać przemysłowe bariery ochronne, których niewątpliwym atutem jest także izolacja pracownika od świateł i błysków (występujących choćby podczas spawania).

Wypełnienie norm przez pracodawcę to nie tylko obowiązek prawny, ale także inwestycja w przedsiębiorstwo, którego podstawą jest bezpieczny pracownik i jego efektywna praca.

(tekst sponsorowany)

 

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , ,

reklama

Komentarzy (2)

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.