Spotkanie Miłośników Kresów Wschodnich w Świątnikach

Tradycyjnie jak co roku, w niewielkiej wsi Świątniki, pod Sobótką na Dolnym Śląsku,  odbędzie się już VIII Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich pod patronatem metropolity wrocławskiego ks. abp Józefa Kupnego.
Organizatorami są Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej, Środowisko Wrocławskie 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz parafia św. Józefa w Nasławicach.
Odbywające się od siedmiu lat spotkania w tej niewielkiej wsi przy Cudownym Obrazie NMP Bolesnej z Niewirkowa na Wołyniu są wydarzeniem obejmującym nie tylko region dolnośląski, ale i Opolszczyznę, Pomorze, Lubuskie, Kujawy i Małopolskę. Przybywają na nie Narody Kresów na czele z Ukraińcami i Czechami, Niemcami i Olendrami, Ormianami i Żydami. Elementem towarzyszącym są zawsze konferencje popularnonaukowe, wystawy i uroczyste msze święte z oprawą Wojska Polskiego oraz z udziałem polskiego episkopatu i duchowieństwa z Kresów Wschodnich.
W sposób szczególny każdego roku kresowianie pamiętają o Ofiarach Ludobójstwa na Kresach Wschodnich.
W tym roku organizatorzy chcą oddać hołd cichym bohaterom w ciężkiej pracy duszpasterskiej na Kresach – kapłanom, którzy ginęli z rąk banderowców jak większość mieszkańców Wołynia.
Tegoroczne spotkanie kresowian z całej Polski odbędzie się w sobotę i niedzielę (15-16 września br.).  Organizowany jest bezpłatny wyjazd tylko na sobotnią uroczystość. Wyjazd autokarem spod kościoła  Matki Boskiej Pocieszenia w Oławie dnia 15 września (sobota) o godz. 9.15.
Program  (sobota 15.09.)
– 11.00  uroczyste otwarcie
– 11.10  występ zespołu „Świtezianki”
– 11.30  występ zespołu „Leśne Echo” z Lubszy
– 12.00  Msza św. w intencji kresowian
– 14.00  biesiada kresowa, a w niej:
– występ zespołu „Strzegomianki”
– występ zespołu „Leśne Echo”
– występ zespołu z Novego Malina (Czechy)
– 16.00  koncert zespołu „Leśne Echo”
Program (niedziela 16.09.) dojazd we własnym zakresie
– 11.30  występ zespołu ludowego
– 12.00  Uroczysta Msza św. w intencji pomordowanych księży z udziałem
metropolity wrocławskiego ks. abp Józefa Kupnego z asystą Kompanii
Honorowej Wojska Polskiego i Orkiestry Reprezentacyjnej|
Wojsk Lądowych we Wrocławiu
– 14.00  występy zespołów ludowych z Dolnego Śląska

***
Zgłoszenia na sobotni wyjazd w dniu 15 września przyjmuje przedstawiciel Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej –  Eugeniusz Szewczuk tel. 607 565 427. Ilość miejsc bardzo ograniczona.
Tekst i zdjęcia;
Eugeniusz Szewczuk

 

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , ,

reklama

Komentarzy (1)

  1. Zenobia z mężem Wacławem

    Co roku jest super atmosfera na spotkaniu kresowian w ŚWIĄTNIKACH. My zapisaliśmy się i znowu jedziemy. Można dobrze zjeść i pośpiewać z zespołem „Leśne Echo” z Lubszy, a ile wspomnień. Ciekawych ludzi zawsze tam spotykamy.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.