Egzotyczne wakacje na Krabi. Czy trzeba się zaszczepić?

Rajskie plaże, nieziemskie widoki, turkusowa woda morska – to w pierwszej kolejności przychodzi do głowy na myśl o egzotycznych wakacjach. Gdzie je spędzić? Może na Krabi? To jedna z prowincji Tajlandii oferująca mnóstwo atrakcji. Turysta nie ma obowiązku wykonywania jakichkolwiek szczepień – decyzja w tym zakresie należy wyłącznie do niego.

Krabi – największe atrakcje

Krabi to tajska prowincja składająca się z przeszło 100 wysp. Słynie przede wszystkim z przepięknych plaż i zachwycających krajobrazów, dlatego jest to region tak chętnie odwiedzany przez turystów. Plaże Phra Nang, Had Yao czy Maya Bay (znana z filmu „Niebiańska plaża” z Leonardem DiCaprio), wyspa Ko Phi Phi, Park Narodowy Thanbokharani, Blue Lagoon, jezioro Emerald Pool, świątynia Wat Tham Sua – to tylko niektóre z miejsc, które trzeba tutaj zobaczyć. Ponadto warto zafundować sobie przejażdżkę na słoniu, kąpiel w gorących źródłach, wycieczkę kajakiem lub łodzią długoogonową – to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Nie sposób też pominąć aspektu kulinarnego – tajskie potrawy cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, dlatego podczas pobytu na Krabi należy koniecznie ich spróbować.

Na co uważać podczas pobytu na Krabi?

Pytania o kwestie zdrowotne należą do najczęściej zadawanych pytań dotyczących pobytu w Tajlandii. O czym powinni wiedzieć turyści wybierający się na Krabi? Przede wszystkim trzeba się dobrze zabezpieczyć przed ugryzieniami komarów oraz innych insektów przenoszących szereg groźnych chorób, np. dengę i malarię. Ponadto klimat panujący na Krabi – i ogólnie w całej Tajlandii – sprzyja chorobom przenoszonym przez żywność i wodę. Biegunka bakteryjna, leptospiroza czy żółtaczka pokarmowa – ryzyko istnieje, więc konieczne jest m.in. przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Szczepienia przed wyjazdem na Krabi – tak czy nie?

Szczepić się przed wyjazdem na Krabi czy nie? W Tajlandii istnieje ryzyko wystąpienia chorób tropikalnych, jednakże polskie MSZ informuje, że zagrożenia epidemiologicznego brak. Nie ma zatem obowiązku wykonywania jakichkolwiek szczepień – decyzja w tym zakresie należy wyłącznie do podróżnego. Z drugiej strony warto pamiętać, iż szczepienia są istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej odgrywającej w egzotycznych krajach niebagatelną rolę. Jeśli interesuje nas omawiany kierunek, lepiej mieć na uwadze wskazówki lekarzy, którzy zalecają wykonanie szczepień przeciwko:

  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) i B (WZW B),

  • tężcowi i błonicy,

  • durowi brzusznemu,

  • chorobie Heinego i Medina (polio).

W niektórych przypadkach niezbędne okazuje się wykonanie szczepień przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu, wściekliźnie oraz cholerze.

Przed wyjazdem na Krabi należy skonsultować się z lekarzem medycyny podróży. Szczepienia są dobierane indywidualnie w zależności w m.in. od stanu zdrowia i wieku pacjenta. Trzeba też brać poprawkę na to, że szczepienia muszą zostać wykonane z odpowiednim wyprzedzeniem – mówi się o 4-6 miesiącach przed planowanym terminem wycieczki. Nie wolno zostawiać tego na ostatnią chwilę – zwłaszcza że nawet drobne przeziębienie uniemożliwia podanie szczepionki. Koszty szczepień podróżny ponosi z własnej kieszeni.

Ubezpiecz się przed wyjazdem!

Kolejną przesłanką w ogromnym stopniu decydującą o naszym bezpieczeństwie podczas urlopu na Krabi jest ubezpieczenie. Dwie ważne informacje:

  • jeżeli posiadamy EKUZ, nie będzie z niej pożytku w Tajlandii – karta obowiązuje tylko na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA, do których Tajlandia nie należy,

  • polisy znajdujące się w pakiecie imprezy turystycznej wykupionej w biurze podróży opiewają na niskie sumy ubezpieczenia i mają mocno ograniczony zakres ochrony.

Prywatne ubezpieczenie podróżne z www.polisaturystyczna.pl dobrane pod kątem indywidualnych oczekiwań zapewni kompleksową ochronę, której rzeczywiście potrzebujemy. Wybierając ubezpieczenie turystyczne zwracajmy uwagę na zakres ochrony i wykluczenia, sumę ubezpieczenia, dodatkowe opcje i cenę. Za pomocą porównywarki zestawmy minimum kilka ofert, uwzględniając nasze własne kryteria – zajmie to dosłownie chwilę. Wakacje na Krabi przebiegną o wiele spokojniej, gdy zadbamy o omawiany aspekt – wszelakie formalności załatwimy online. Wbrew powszechnie panującym opiniom ubezpieczenia turystyczne nie są drogie. Przykładowo najtańsza polisa dla 1 osoby wybierającej się w lipcu na tydzień do Tajlandii (wypoczynek i zwiedzanie) kosztuje 28 zł, a najdroższa ok. 162 zł. Już za kilkadziesiąt złotych znajdziemy dobrą polisę, która uchroni naszą kieszeń przed finansowymi konsekwencjami niefortunnych zdarzeń takich jak choroba, wypadek, kradzież bagażu itp.

(tekst sponsorowany)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , ,

reklama

Komentarzy (5)

  1. Także w krajach Unii Europejskiej karta EKUZ nie będzie wystarczającym zabezpieczeniem. EKUZ zapewnia jedynie tyle, że publiczna służba zdrowia traktuje nas tak jak obywatela tego kraju, w którym jesteśmy. Jeśli więc jesteśmy w Hiszpanii, to za darmo mamy to, co mają Hiszpanie. Musimy jednak też płacić za to, za co płacą Hiszpanie. A jak widać po tych danych: https://ubea.pl/Ile-w-2018-r-kosztuje-leczenie-za-granica%2Cartykul%2C1084/ w wielu krajach Europy obywatele muszą płacić za dużo usług medycznych. Jeśli nie chcemy ponosić tych kosztów, to potrzebne nam jest ubezpieczenie turystyczne.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.