Jest ekstremalnie źle! Nie powinniśmy wychodzić z domu… (Pomiar NA ŻYWO)

Wrocław miał dziś rano najbardziej zanieczyszczone powietrze na świecie, w Oławie wcale nie jest lepiej (patrz foto).

Pod tym względem stolica Dolnego Śląska wyprzedziła nie tylko rodzimy Kraków, ale także Delhi, Hanoi i Chengdu (dane za: indeks AirVisual.com).

Na dwóch stacjach pomiarowych WIOŚ we Wrocławiu odnotowano dziś stężenia godzinowe pyłu zawieszonego PM 2,5 sięgające 150-180 μg/m3. Jeśli taka sytuacja utrzyma się przez 24 godziny, średniodobowa norma Światowej Organizacji Zdrowia (wynosząca 25 μg /m3) zostanie przekroczona 6-7-krotnie.

– Badania naukowe dowodzą, że eskalacja zanieczyszczeń powietrza przyczynia się do kilkunastoprocentowego wzrostu liczby interwencji medycznych, zachorowań na zatory i zawały serca, ataków astmy i zapaleń oskrzeli. To także wzrost śmiertelnych ofiar, które we Wrocławiu sięgają rocznie 1000 osób – mówią członkowie Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. – Przypominamy o prawidłowym postępowaniu w sytuacji smogowej: unikamy wychodzenia na zewnątrz, nie wietrzymy pomieszczeń, nie uprawiamy sportu na zewnątrz. Korzystamy z masek ochronnych oraz oczyszczaczy powietrza (jeśli posiadamy). Szczególną ostrożność powinny zachować grupy najbardziej podatne na zagrożenia wynikające z fatalnej jakości powietrza: dzieci, osoby starsze oraz chorzy.

Według informacji zamieszczonych na https://map.airly.eu/pl dziś przed południem w Oławie jakość powietrza była bardzo zła (grafika z godz. 11.30)

Wskazywał to czujnik, który dokonuje na żywo pomiarów szkodliwych czynników m.in. PM 2.5 i PM10.

airly.eu/pl

Czytelnicy zwrócili też uwagę na wskazania publikowane na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (grafika poniżej). Dane pomiarowe dla stacji Oława – (Żołnierzy AK) mówią, że jakość powietrza dziś o 8 rano była bardzo dobra. Tymczasem nie ma tam bardzo istotnych czynników PM 2.5 i PM10 (pył zawieszony)

 

Źródło: Wojewódzki Inspektorat Środowiska we Wrocławiu

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (21)

 1. Na fanpage’u Miasto Oława, wielokrotnie w ostatnim czasie na podstawie właśnie pomiarów WIOŚ była podawana informacja, że jakość powietrza w Oławie jest bardzo dobra. Mieszkańcy, m.in. ten rzecznik od Kukiza oławskiego zwracali uwagę na to, że pomiar WIOŚu jest niepełny, bez kilku istotnych czynników, ale miasto dalej uprawiało swoją propagandę sukcesu. Mam nadzieję, że mieszkańcy rozliczą za to celowe wprowadzanie w błąd przy urnach.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Olawa to miasto polozone w dole,geograficzne polozenie jest bardzo niekorzystne,juz za Niemca ludzie przeprowadzali się co jakiś czas bo był syf,a co powiedzieć dzisiaj, nigdy się nic nie zmieni .Trujemy się na własne zadanie.!!!Czas sprzeprzac z tego olawskiego syfu !!!!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Kazdy zadaje sb pytani3 gdzie Straż Miejska… ale nie zadaja sb pytanua czy to moze ja cos zle robie? ludzie nie potrafia rozpalac w piecach przez co duze zadymienie i kazdemu wydaje sie ze pali sie smiecmi.. W ustawach o SM musi byc zgloszenie mieszkanca do przeprpwadzenia kontroli i jak we wroclawiu tylko okolo 10% to zgloszenia potwierdzone.. rezzta to zwykly zlej jakosci wegiel… Ale Straz Miejska to dobry argument przed zblizajacymi sie wyborami… zalosne polaczki..

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Wystarczy wieczorem wsadzić swoje 4 litery w samochód i przejechać po osiedlach, wioskach ( zapraszam do Bystrzycy) i spojrzeć jak ludzie palą i jak kopcą. Jest siwo! Wszędzie! Wejść do kilku wypisać mandaciki zabrać piec jak nie pomoże i problem sie sam rozwiąze 🙂

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Dziwne ,ja mieszkam w Bystrzycy i nie poczułem smrodu,ktos tu robi zla propagandę ,Bystrzyca jest tak polozona i ma tyle lasow .które oczyszczaja powietrze,ze nie ma mowy o smogu,dym bo pala to normalne,ale nie ma smogu i !!!!!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. Antek skad ty się wyrwałeś ze smogiem w Bystrzycy,mieszkam na osiedlu nowych domow mam aplikacje SMOG i nigdy nie zostały przekroczone normy!Powietrze marzenie jak wracam z Wrocka!!Dym z kominow widać ,bo ludzie pala ,ale nie ma smogu.No chyba ,ze sprawdzałeś na swoim dachu przy kominie !!!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 7. Zaprzestancie usuwania katalizatorow, FAP/DPF i mniej woźcie swoje cztery litery…co drugi samochód dymi i tak-zacząłem zwracać na to uwagę od chwili zalewu Polskich przeciazonych dróg przez wyeksploatowane diesle…dech zapiera i nie pomagają filtry kabinowe..kierowców przybywa nieproporcjonalnie do potrzeb , WORD to swoisty biznes, opamietajcie sie…piecow nie przybywa, wiec nie wincie dymiacych od dziesiatek lat kotłów, ktlre są wycofywane z eksploatacji i zastepowqne nowymi, atestowanymi. Wina we wszystkich dieslach i nałogowo wozacych się nimi” niepełnosprawnymi”…

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 8. Mieszkanka pieknej Bystrzycy

  Ale ktoś tu zazdrości mieszkańcom Bystrzycy,ze maja swierze powietrze ,szczególnie tym którzy mieszkają pod lasem.Pieknie i korzystnie polozona Bystrzyca,jest najlepszym i miejscem do zamieszkania-Piekne lasy,oczyszaja nawet lekko zanieczyszczone powietrze ,o smogu trującym nie ma mowy!!!Zazdrosnikom.polecam przyjechać ,do lasu i pospacerować,bo smog wam rozumki zanieczyscil,i nie myślicie logicznie !!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.