Połączyli kulturę, sport i bibliotekę

Gmina Domaniów. Dotychczas istniejące Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej oraz Bibliotekę Publiczną połączono w jedną instytucję

Na styczniowej sesji Rady Gminy Domaniów podjęto uchwałę o połączeniu dwóch instytucji kulturalnych w jedną pod nazwą – Centrum Kultury i Czytelnictwa w Domaniowie. Zgodnie z podjętą uchwałą w skład nowej instytucji wchodzą pracownicy i mienie połączonych jednostek gminnych.

Pół roku wcześniej radni podjęli uchwałę w sprawie zamiaru połączenia instytucji, oraz uzyskano wszystkie potrzebne zgody i opinie.W uzasadnieniu uchwały czytamy, że połączenie instytucji związane jest z „dążeniem do coraz bardziej efektywnego wykonywania zadań gminy w sferze kultury, a także uproszczenie struktur zarządzania w zakresie organizowania działalności kulturalnej z uwzględnieniem potrzeb czytelniczych i edukacyjnych. Jest w pełni uzasadnione merytorycznie i ekonomicznie. Umożliwi sprawniejszą organizację pracy, a jeden wspólny budżet przyniesie niższe koszty operacyjne i możliwości dokładniejszego nadzoru nad działalnością instytucji”.

Wójt gminy Domaniów Wojciech Głogulski przekonuje, że gmina buduje dwa nowe obiekty kultury w Domaniowie i w Wierzbnie, ponieważ zależy im na całkowitej zmianie struktury działalności kulturalnej w gminie.

Jak powiedział nam wójt Głogulski szefem nowego Centrum będzie Magdalena Wiżgała, obecny dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej. Ma odpowiadać za całość pracy instytucji, w której ramach będą działać biblioteki gminne na czele z obecnym kierownikiem.

Wójt przekonuje, że pomysł połączenia instytucji powstał wiele lat temu, tyle że dopiero teraz jest realizowany. Głównym celem nie są oszczędności, a lepsze funkcjonowanie wynikające z nowego podejścia do kultury, nowego sposobu jej działania oraz wyjście mieszkańcom naprzeciw. Twierdzi, że zależy mu na tym by nowo powstające budynki w Domaniowie i Wierzbnie, wyremontowane oraz mające powstać w tym roku świetlice tętniły życiem. Instytucja kultury musi bowiem wychodzić do mieszkańców, a nie być zamknięta i skupiać się tylko w jednym czy dwóch miejscach

Uchwałę na temat połączenia gminnych instytucji kulturalnych podjęto jednogłośnie przez 13 radnych obecnych na sesji RG.

(WK)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , ,

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.