Tajemnice domu pogrzebowego

Myją, ubierają, robią makijaż i fryzurę zgodnie z życzeniem rodziny. I z szacunku dla człowieka. Bo zmarły powinien wyglądać jak za życia, naturalnie. By bliscy mogli na niego spojrzeć bez strachu czy odrazy

Zaczyna pracę wczesnym rankiem. Idzie po wytyczne do kierownictwa biura oławskiego domu pogrzebowego, gdzie pracuje od 10 lat. Tu dowiaduje się, których i ilu zmarłych ma dziś przygotować. Zabiera też dostarczone przez rodziny ubrania.

W prosektorium połączonym z salą przygotowań Krzysiek woli być sam niż z kolegami, którzy czasem pomagają mu w przygotowaniu zmarłych do pogrzebu: – Wtedy wszystko jakoś tak sprawniej mi idzie, nikt mnie nie rozprasza. Nie, nie boję się, bo niby kogo? To żywych trzeba się bać, nie zmarłych. Oni już nic nikomu nie mogą zrobić.

Krzysztof i Mariusz pracują w oławskim zakładzie pogrzebowym. Opowiedzieli nam o swojej pracy. Ten artykuł w całości przeczytasz w najnowszym „papierowym” wydaniu „Powiatowej”. Zachęcamy do lektury.

Artykuł będzie można przeczytać również w e-wydaniu, które będzie można kupić od czwartku, pod tym linkiemhttp://eprasa.pl/news/gazeta-powiatowa-wiadomo%C5%9Bci-o%C5%82awskie

Tekst i fot.: Wioletta Kamińska [email protected]

Kategoria artykułu: Aktualności

reklama

Komentarzy (4)

  1. Spotkałam się, że odmówili zrobienia fryzury., bo takich rzeczy nie robią. Nie chcą też aby rodzina ubrała zmarłego, zatuszowała ciemne plamy, uczesała czy umalowała. Przydałaby się osoba, która takie czynności mogła by wykonywać. Rodzina sama mogłaby uczestniczyć jeżeli wyraziłaby zgodę na takie przygotowanie. Niestety odmawiają rodzinie w Oławie zakłady pogrzebowe wykonania takich czynności a szkoda.
    Na pogrzebach wielu zmarłych mają sińce, plamy itp. Po śmierci i tak będą piękni ale każdemu z nich należy się jakiś szacunek i wygląd przed zamknięciem wieka trumny.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.