Folwark w Jelczu-Laskowicach – nowy kierunek rozwoju miasta?

W Jelczu-Laskowicach na rynku nieruchomości ostatnio pojawił się folwark, a w zasadzie zabudowania i parcele związane z dawnym folwarkiem ziemskim położonym między ulicami Witosa, Folwarczną a Parkową, kiedyś chlubą ich właścicieli

Dawny folwark zajmował obszar ponad 4 ha w zachodniej części miasta, a jego obecność jako gospodarstwa rolnego utrudniała rozwój budownictwa na tym obszarze i wymuszała rozwój terenów mieszkaniowych i usługowych w kierunku wschodnim.

Urok i potencjał tego miejsca jednak już dawno odkrył Urząd Miasta i Gminy wprowadzając się do budynku pałacowego, który stał się siedzibą władz gminy Jelcz-Laskowice. Folwark znajdujący się tuż obok odgradzał część rolną miasta od reszty i wydawało się, że tak już pozostanie. Jednak wysiłkiem prywatnych właścicieli folwarku oraz władz miasta udało się doprowadzić do sytuacji, w której jest szansa na urbanistyczny, biznesowy i mieszkaniowy rozwój tego obszaru.

Dzisiejszy folwark podzielono na wiele części, z których wyróżniamy dwie główne, tj. około 1,8 ha zespołu budynków dawnego folwarku oraz parcelę o powierzchni 2,2 ha, która uzyskała warunki zabudowy dla budynków wielorodzinnych z częścią usługową. Zatem w przyszłości powstanie nowe osiedle.

Tak obecnie wyglądają zabudowania

Te działania powinny w krótkim czasie spowodować wzrost liczby mieszkańców wykorzystujących dawny obszar folwarku, a tym samym Urząd Miasta i Gminy J-L nie będzie funkcjonował poza centrum miasta – dzięki rewitalizacji tego obszaru centrum zbliży się do niego.

Przez ostatnie lata powstawało wiele koncepcji odnowienia i zagospodarowania nadszarpniętych zębem czasu budynków dawnego folwarku. Jednak jak dotąd żadnej z nich nie zrealizowano. Zapewne głównym powodem były względy finansowe, gdyż nie było chętnych do wzięcia na siebie ciężaru odnowienia budynków (z których część jest w stanie opłakanym) w tak niedużym mieście, jakim jest Jelcz-Laskowice.

Jednak znalazł się na to sposób. Dzięki podzieleniu obszaru dawnego folwarku, wykorzystaniem i odnowieniem często zniszczonych budynków będzie mogło się zająć wiele podmiotów gospodarczych, których celem będzie nie tylko odrestaurowanie budynków, lecz także po prostu zrobienie dzięki temu biznesu. Metr kwadratowy największego obiektu o powierzchni ok. 1.800 m² może kosztować w cenie nabycia ok. 350 PLN (pomijając grunt). O ile przyszły przedsiębiorca dołoży do jego remontu np. 1.500-2000 PLN na 1 m kwadratowy, to otrzyma najtańszą powierzchnię biurową lub mieszkalną i to nie tylko w Jelczu Laskowicach. Zatem chętnych nie powinno brakować. A są też tam mniejsze obiekty o podobnych relacjach ceny i powierzchni.

Władze miasta wydały warunki zabudowy dla tego obszaru, co pozwala na przewidywalność każdej z inwestycji. Dodatkowo plusem dla przyszłych właścicieli jest zwolnienie z podatku od nieruchomości przez okres do 3 lat w trakcie trwania prac budowlanych i 10 lat po ich zakończeniu oraz oddaniu odnowionych budynków do użytkowania. Uwzględniając ogromny deficyt na lokalnym rynku zarówno mieszkań, jak i lokali usługowych, najpewniej za 2-3 lata nowi właściciele tych nieruchomości wykorzystają te udogodnienia i w obecnie pięknych, ale zniszczonych poprzez upływ czasu budynkach, znów będzie funkcjonować życie, będą usługi, handel.

Zabytkowa część folwarku to 5 budynków i jedna parcela (34 ar położona wzdłuż ulicy Witosa) z możliwością wybudowania na niej pawilonu handlowego (wg wydanych WZ o wielkości ok. 1000 m kw.).

Tak może wyglądać teren folwarku

Pierwsze dwie nieruchomości z 6 oferowanych mają już nowego właściciela, który jest w trakcie opracowywania planów renowacji i uruchomienia w nich żłobka i przedszkola – co również jest bardzo potrzebne na terenie gminy. Żłobek powinien zostać uruchomiony już w III kwartale 2018 roku. Zatem istnieje szansa, że pierwszy obiekt zostanie uratowany i zacznie funkcjonować w przyszłym roku. Tym samym potencjał całego obszaru od razu wzrośnie . Kolejnym celem nowego właściciela jest uruchomienie przedszkola w sąsiednim obiekcie. Czy to się opłaca? Czy trudno się odnawia tego typu obiekty? Oczywiście istnieje konieczność spełnienia kilku wymogów, wskazanych przez konserwatora zabytków, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednak wymogi te są zupełnie normalne i związane głównie z zachowaniem bryły budynków, więc wzrost kosztów z tym związanych nie będzie duży, a koszt stosunkowo taniego nabycia tych nieruchomości oraz zwolnienie z podatku od nieruchomości w zasadzie na okres 13 lat rekompensują z nawiązką ten niezbędny do poniesienia dodatek. Wg opinii fachowców solidność konstrukcji budynków, w tym także większości elementów konstrukcji dachów, pozwala na ich pozostawienie po odpowiednim wzmocnieniu. Co oznacza spore oszczędności w stosunku do pierwszych przymiarek.

Co do reszty pozostałych części folwarku, to na razie wielka niewiadoma, nie wszystkie części już sprzedano, ale jedno jest pewne – budynki zaczną wkrótce służyć okolicznym mieszkańcom. W szczególności mieszkańcom przyszłego niewielkiego osiedla mieszkaniowego graniczącego z dawnymi zabudowaniami folwarku, ale i pozostałym mieszkańcom miasta, bo do centrum to zaledwie kilkaset metrów.

Zatem chętnych do zrobienia dobrego biznesu nie powinno zabraknąć.

Jest szansa, że wkrótce dawny folwark stanie wizytówką miasta. Niekoniecznie będzie to centrum, ale przecież sąsiedztwo Urzędu Miasta i Gminy nobilituje, a skrzyżowanie głównych dróg w mieście wyjątkowo dobrze wpływa na przyszłe biznesy.

Wszelkie informacje dotyczące sprzedaży nieruchomości udzielane są telefonicznie –  531 805 000

(tekst sponsorowany)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , ,

reklama

Komentarzy (7)

  1. Stare budynki mają bardzo często piękne wnętrza. Jak dobrze się je odrestauruje, to stają się perełkami. Bardzo ładny projekt zagospodarowania tego terenu. Jest szansa, że miasto Jelcz-Laskowice będzie miało centrum, którego nie będzie się musiało wstydzić. Trzymam kciuki za inwestorów nie zepsujcie tego.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.