Piece mają być nowoczesne i przyjazne środowisku

W Wydziale Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska można pobrać wstępne deklaracje dotyczące wymiany pieców na ekologiczne. Wnioski mają być przyjmowane za około 3 tygodnie

– Osoby, które złożyły takie deklaracje zostaną przez nas indywidualnie informowane o możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie – mówi inspektor Jan Mosio z wydziału gospodarki komunalnej. – Obecnie trwają prace nad wyłonieniem podmiotu zewnętrznego, który będzie  prowadził obsługę mieszkańców w kwestii uchwały dotyczącej wymiany starych pieców z dofinansowaniem z budżetu miasta Oława.

Zgodnie z podjętą kilka tygodni temu uchwałą, oławianie będą mogli otrzymać nawet 10 tysięcy złotych na pokrycie kosztów zakupu nowego, ekologicznego kotła. Stare kotły na węgiel i koks będzie można zastąpić urządzeniami o ograniczonej emisji zanieczyszczeń lub źródłami ogrzewania, wykorzystującymi energię elektryczną lub odnawialne źródła energii. Dofinansowanie będzie wypłacane ze środków pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz z budżetu miasta.

Rada Miejska uchwaliła tryb postępowania w sprawie dotacji. Urząd Miejski wkrótce ma rozpocząć kampanię informacyjną dla mieszkańców. Udział oławskiego samorządu w tym programie ma zachęcić mieszkańców do zmiany sposobu ogrzewania na bardziej przyjazny środowisku. O dotacje mogą się ubiegać osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe oraz osoby mieszkające w blokach, ale mający indywidualne źródła ciepła. Warunkiem jest zakup i montaż urządzenia po 1 stycznia 2017 roku.  Dofinansowane będą zakup i montaż: kotłów gazowe, kotłów na olej lekki opałowy, źródeł ciepła zasilanych prądem, kotłów na paliwo stałe lub biomasę oraz odnawialnych źródeł energii takich jak pompy ciepła, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne.

Więcej – w papierowym wydaniu „GP-WO”.

(MON)

Kategoria artykułu: Aktualności

reklama

Komentarzy (26)

    • Rolf Michałowski

     Jeszcze nie wiem, kto będzie startować w najbliższych wyborach samorządowych, więc nie mogę już dziś powiedzieć, kogo poprę. Jednak z całą pewnością nie poprę nikogo z lokalnej sitwy pod szyldem BBS, ani też Zdzisława Brezdenia, bo jest na usługach tejże sitwy i szkodzi w ten sposób Prawu i Sprawiedliwości. Nie poprę też Mirosława Kuleszy z PiS-u, który pewnie będzie się ubiegał o jakiś mandat w jednym z naszych samorządów. Dlaczego? Zobacz tu:

     http://stanowice-marcinkowice.npage.de/mieszkancy-pytaj-kulesz.html

     Kandydaci, których poprze Stanowicko-Marcinkowickie Stowarzyszenie Mieszkańców i ja osobiście, wcale nie muszą być z PiS-u. Muszą być przede wszystkim uczciwi i kompetentni i nie mieć esbeckiej przeszłości, a o takich, gotowych do pracy w samorządach, w oławskim grajdole trudno, oj bardzo trudno, więc będzie ciekawie.

     Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 1. Bo tak to już w Polsce jest, że jak się sam ubezpieczysz, sam zainwestujesz we wspólne powietrze, sam posprzątasz wokół, to zostajesz też sam. A jeśli ktoś się nie ubezpieczy, nie pomyśli albo korzysta ze starej technologii (ale jakoś na satelitę z 600 programami zawsze go stać), to mu pomogą, np. gdy wiatr zerwie dach. Zaradnych, czy po prostu przewidujących, czytaj poprawnych obywateli, tu się nie promuje… Taki kraj.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
   • Rolf Michałowski

    Droga Beatko! Tej władzy gminy, panującej nam niemiłościwie od już prawie dwudziestu lat, nikt i nic nie zmusi do działania na rzecz Mieszkańców. Poczytaj sobie stronę internetową Stanowicko-Marcinkowickiego Stowarzyszenia Mieszkańców, to zobaczysz jaki to beton i jaka gigantyczna energia kryminalna ( np. pod tym linkiem:

    http://stanowice-marcinkowice.npage.de/kto-rzdzi-gmin-oawa.html ).

    Oni działają tylko na rzecz oligarchów i swoją własną. Ich trzeba po prostu wymienić na ludzi uczciwych i kompetentnych. Próbowaliśmy zrobić to już dwukrotnie, raz za pomocą referendum i raz w wyborach. Niestety ani w pierwszym ani w drugim wypadku nie było wystarczającej determinacji Mieszkańców.

    http://stanowice-marcinkowice.npage.de/referendum.html

    http://stanowice-marcinkowice.npage.de/kamstwa-wyborcze.html

    Czy tym razem Mieszkańcy się obudzą, pójdą masowo do urn wyborczych i odważnie odstawią tę sitwę od władzy? Zobaczymy. Tym razem jednak oławska sitwa nie ma już żadnego poparcia ze strony władz centralnych, bo Polacy pogonili już od władzy postkomunistyczną mafię i zastąpili ją rządem uczciwym i zaangażowanym w dbanie o interesy Polski i Polaków. Teraz czas na samorządy.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Ludzie palą bóg wie czym a my to wdychamy

  Jak są dofinansowania do wymiany starych pieców, to warto z nich skorzystać. Czas najwyższy pomyśleć trochę o przyszłości, bo powietrzem oddychamy wszyscy i smogiem też, a żyjemy tak, jakby wszystko miało samo się za nas rozwiązać. No tak, rozwiąże się, przyjdzie wiosna, lato, ludzie przestaną palić w piecach i problem sam się rozwiąże. Za tę krótkowzroczność przyjdzie nam z czasem słono zapłacić – nieczęsto własnym zdrowiem, lub zdrowiem naszych najbliższych! Mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych, sama mam kocioł peletowy Mini Bio Kostrzewa, dwóch sąsiadów ma kotły gazowe, a niedaleko nas mamy – sąsiada, który pali wszystko co się da i truje wszystkich w okolicy. Mam nadzieję, że pójdzie po rozum do głowy i pomyśli o dofinansowaniu na nowy piec!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Ci palący oponami – dofinansowanie (ok ale na papieroski i piwko zawsze mieli) ci – używający gazu i ekologiczni – to urzędy mają ich w poważaniu – a mogłyby zrobić coś mądrego np. obniżyć podatek – żeby zachęcić.
  Ci co nie segregują -płacą w sumie mniej bo ci segregujący płacą dużo więcej – wiem mam sporo doświadczeń. Ci od śmieci – ciągły foch, nie zabierają jak im nie pasuje, połamane kubły (najtańsze po 150 zł – wiadomo teraz 5 sztuk (Oława) i trzeba samemu) oczywiście kupiłem ale gmina ma to gdzieś.
  Pszok – pojechałem w sobotę zostawić oponę i co – wynocha! my w sobotę nie pracujemy przyjedź chłopie ” w tygodniu” ciekawe jak, kiedy pracuję poza i tak dalej. Większość wokół wie, że darmowe i całodobowe wysypisko śmieci jest na lotnisku w Stanowicach, i tak robi. Brawo gminni geniusze.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.