reklama

Piece mają być nowoczesne i przyjazne środowisku

W Wydziale Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska można pobrać wstępne deklaracje dotyczące wymiany pieców na ekologiczne. Wnioski mają być przyjmowane za około 3 tygodnie

– Osoby, które złożyły takie deklaracje zostaną przez nas indywidualnie informowane o możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie – mówi inspektor Jan Mosio z wydziału gospodarki komunalnej. – Obecnie trwają prace nad wyłonieniem podmiotu zewnętrznego, który będzie  prowadził obsługę mieszkańców w kwestii uchwały dotyczącej wymiany starych pieców z dofinansowaniem z budżetu miasta Oława.

Zgodnie z podjętą kilka tygodni temu uchwałą, oławianie będą mogli otrzymać nawet 10 tysięcy złotych na pokrycie kosztów zakupu nowego, ekologicznego kotła. Stare kotły na węgiel i koks będzie można zastąpić urządzeniami o ograniczonej emisji zanieczyszczeń lub źródłami ogrzewania, wykorzystującymi energię elektryczną lub odnawialne źródła energii. Dofinansowanie będzie wypłacane ze środków pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz z budżetu miasta.

Rada Miejska uchwaliła tryb postępowania w sprawie dotacji. Urząd Miejski wkrótce ma rozpocząć kampanię informacyjną dla mieszkańców. Udział oławskiego samorządu w tym programie ma zachęcić mieszkańców do zmiany sposobu ogrzewania na bardziej przyjazny środowisku. O dotacje mogą się ubiegać osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe oraz osoby mieszkające w blokach, ale mający indywidualne źródła ciepła. Warunkiem jest zakup i montaż urządzenia po 1 stycznia 2017 roku.  Dofinansowane będą zakup i montaż: kotłów gazowe, kotłów na olej lekki opałowy, źródeł ciepła zasilanych prądem, kotłów na paliwo stałe lub biomasę oraz odnawialnych źródeł energii takich jak pompy ciepła, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne.

Więcej – w papierowym wydaniu „GP-WO”.

(MON)

Kategoria artykułu: Aktualności

reklama

Komentarzy (26)

 1. Szkoda tylko że Gmina Oława nie wpadła na pomysł pomocy w dofinansowaniu do zakupu pieca dla swoich mieszkańców

  Komentarz
   • Panie Rolfie czy w związku z pana niechęcią do Zdzisława Brezdenia można liczyć na to, że w najbliższych wyborach poprzez pan Bezpartyjny Blok Samorządowy?

    Komentarz
    • Rolf Michałowski

     Jeszcze nie wiem, kto będzie startować w najbliższych wyborach samorządowych, więc nie mogę już dziś powiedzieć, kogo poprę. Jednak z całą pewnością nie poprę nikogo z lokalnej sitwy pod szyldem BBS, ani też Zdzisława Brezdenia, bo jest na usługach tejże sitwy i szkodzi w ten sposób Prawu i Sprawiedliwości. Nie poprę też Mirosława Kuleszy z PiS-u, który pewnie będzie się ubiegał o jakiś mandat w jednym z naszych samorządów. Dlaczego? Zobacz tu:

     http://stanowice-marcinkowice.npage.de/mieszkancy-pytaj-kulesz.html

     Kandydaci, których poprze Stanowicko-Marcinkowickie Stowarzyszenie Mieszkańców i ja osobiście, wcale nie muszą być z PiS-u. Muszą być przede wszystkim uczciwi i kompetentni i nie mieć esbeckiej przeszłości, a o takich, gotowych do pracy w samorządach, w oławskim grajdole trudno, oj bardzo trudno, więc będzie ciekawie.

     Komentarz
 2. Dlaczego ci, którzy juz maja piece gazowe ( czytaj: zadbali o środowisko) nie otrzymują żadnych profitów?

  Komentarz
 3. Bo tak to już w Polsce jest, że jak się sam ubezpieczysz, sam zainwestujesz we wspólne powietrze, sam posprzątasz wokół, to zostajesz też sam. A jeśli ktoś się nie ubezpieczy, nie pomyśli albo korzysta ze starej technologii (ale jakoś na satelitę z 600 programami zawsze go stać), to mu pomogą, np. gdy wiatr zerwie dach. Zaradnych, czy po prostu przewidujących, czytaj poprawnych obywateli, tu się nie promuje… Taki kraj.

  Komentarz
  • Gazowniku, masz 100% racji, niestety… W tym kraju wspierana jest patologia, lenie, którym nie chce się pracować, a złodzieje i przestępcy mają więcej praw, niż uczciwy obywatel.

   Komentarz
   • No to ty chyba żyjesz w jakimś innym kraju, albo żyjesz przeszłością i tkwisz jeszcze w czasach rządów PO-PSL. A niektórzy zaradni i przewidujący, o których mówi Gazownik zaczynają właśnie instalować się w aresztach śledczych.

    Komentarz
    • Anonim, Ty masz coś z głową? Co tu polityka ma do rzeczy? Przecież tak jest, ze większe prawa mają przestępcy, leserzy i patologia. I zeby była jasnośc- jestem totalną przeciwniczką postkomuny czyli PO, PSL, SLD

     Komentarz
 4. Panie Wójcie jak długo będzie pan tolerować te obrzydliwe insynuacje starszego jegomościa któremu się wydaje, że wszystkich można obrażać .?

  Komentarz
  • Fajnie ci Rolf odpowiedział pod artykułem o 500+. Wyborne. Cofniesz to pukanie się w głowę? Ja tam bym cofnęła. Ta od Karbowiaka też cofnęła.

   Komentarz
   • Oto słowa Rolfa. Cofnie? Ja nic nie muszę, bo nikogo nie obraziľem. Ale ten gość powinien się leczyć. „Ważne jest to, co ci ludzie robią dziś. A co robią wymienione przeze mnie wyżej kanalie – wszyscy wiedzą aż nazbyt dobrze. Można do nich dodać jeszcze takich wykolejeńców, jak Borusewicz, Rulewski, czy Frasyniuk, albo uzurpatorów, jak ta tłusta tramwajarka, Krzywomorda, czy jakoś tak.”

    Komentarz
 5. Michalczewski pochodzi chyba z Gdańska, ale co ten damski bokser (został skazany za pobicie własnej żony), wielbiciel Komorowskiego i związków homoseksualistów ma wspólnego z omawianym tu tematem?

  Komentarz
  • I jak zwykle tylko wyzwiska i obrażanie a nikt nie pomyśli o mieszkańcach gminy. Może mieszkańcy powinni zmobilizować władze gminy do działania. W końcu za rok wybory. Niech się wykażą

   Komentarz
   • Rolf Michałowski

    Droga Beatko! Tej władzy gminy, panującej nam niemiłościwie od już prawie dwudziestu lat, nikt i nic nie zmusi do działania na rzecz Mieszkańców. Poczytaj sobie stronę internetową Stanowicko-Marcinkowickiego Stowarzyszenia Mieszkańców, to zobaczysz jaki to beton i jaka gigantyczna energia kryminalna ( np. pod tym linkiem:

    http://stanowice-marcinkowice.npage.de/kto-rzdzi-gmin-oawa.html ).

    Oni działają tylko na rzecz oligarchów i swoją własną. Ich trzeba po prostu wymienić na ludzi uczciwych i kompetentnych. Próbowaliśmy zrobić to już dwukrotnie, raz za pomocą referendum i raz w wyborach. Niestety ani w pierwszym ani w drugim wypadku nie było wystarczającej determinacji Mieszkańców.

    http://stanowice-marcinkowice.npage.de/referendum.html

    http://stanowice-marcinkowice.npage.de/kamstwa-wyborcze.html

    Czy tym razem Mieszkańcy się obudzą, pójdą masowo do urn wyborczych i odważnie odstawią tę sitwę od władzy? Zobaczymy. Tym razem jednak oławska sitwa nie ma już żadnego poparcia ze strony władz centralnych, bo Polacy pogonili już od władzy postkomunistyczną mafię i zastąpili ją rządem uczciwym i zaangażowanym w dbanie o interesy Polski i Polaków. Teraz czas na samorządy.

    Komentarz
 6. Ludzie palą bóg wie czym a my to wdychamy

  Jak są dofinansowania do wymiany starych pieców, to warto z nich skorzystać. Czas najwyższy pomyśleć trochę o przyszłości, bo powietrzem oddychamy wszyscy i smogiem też, a żyjemy tak, jakby wszystko miało samo się za nas rozwiązać. No tak, rozwiąże się, przyjdzie wiosna, lato, ludzie przestaną palić w piecach i problem sam się rozwiąże. Za tę krótkowzroczność przyjdzie nam z czasem słono zapłacić – nieczęsto własnym zdrowiem, lub zdrowiem naszych najbliższych! Mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych, sama mam kocioł peletowy Mini Bio Kostrzewa, dwóch sąsiadów ma kotły gazowe, a niedaleko nas mamy – sąsiada, który pali wszystko co się da i truje wszystkich w okolicy. Mam nadzieję, że pójdzie po rozum do głowy i pomyśli o dofinansowaniu na nowy piec!

  Komentarz
 7. Ci palący oponami – dofinansowanie (ok ale na papieroski i piwko zawsze mieli) ci – używający gazu i ekologiczni – to urzędy mają ich w poważaniu – a mogłyby zrobić coś mądrego np. obniżyć podatek – żeby zachęcić.
  Ci co nie segregują -płacą w sumie mniej bo ci segregujący płacą dużo więcej – wiem mam sporo doświadczeń. Ci od śmieci – ciągły foch, nie zabierają jak im nie pasuje, połamane kubły (najtańsze po 150 zł – wiadomo teraz 5 sztuk (Oława) i trzeba samemu) oczywiście kupiłem ale gmina ma to gdzieś.
  Pszok – pojechałem w sobotę zostawić oponę i co – wynocha! my w sobotę nie pracujemy przyjedź chłopie ” w tygodniu” ciekawe jak, kiedy pracuję poza i tak dalej. Większość wokół wie, że darmowe i całodobowe wysypisko śmieci jest na lotnisku w Stanowicach, i tak robi. Brawo gminni geniusze.

  Komentarz
 8. A co zmienia nowe piece,jak i tak będą do nich wrzucać co się da !!!Niech mi ktoś na to odpowie ,bo nie wiem o co chodzi !!!

  Komentarz

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.