Skąd ten smród?

Od kilku dni w Oławie i okolicy czuć nieprzyjemny zapach. Dzwoniliśmy już do oczyszczalni ścieków, bo były przypuszczenia, że tam są prowadzone jakieś prace, ale ustaliliśmy, że sprawa na pewno nie dotyczy spółki ZWiK. Źródła smrodu szukają już strażnicy miejscy i gminni. W tej chwili strażnicy gminni sprawdzają pobliskie wsie.

***

Godz. 10.30. Nam już udało się ustalić skąd wziął się ten smród. Rolnik z Pełczyc ma w okolicach Oławy dużo pól uprawnych, we wtorek zaczął nawozić pola. Używa do tego ogromnych ilości obornika z kurzych ferm. Mieszkaniec ma na to stosowne pozwolenia. Wczoraj w Oławie tak mocno śmierdziało, ponieważ nawoził pola znajdujące się najbliżej miasta.  AKTUALIZACJA godzina 12.30. Rozmawialiśmy z rolnikiem z Pełczyc. Poinformował, że nie tylko on używał w tym czasie tak intensywnego nawozu. Przedwczoraj zakończył swoje prace, ale twierdzi, że na terenie gminy Oława i Domaniów jest czterech rolników, którzy używają takich nawozów i właśnie teraz to robią.  Może to potrwać jeszcze kilka dni. Rolnik z Pełczyc prawdopodobnie jako jedyny zgłosił odpowiednim służbom, że będzie używał takiego nawozu, aby ludzie wiedzieli, że to nie jest szkodliwe i ma na to odpowiednie papiery.

 

 

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (48)

 1. To co czuje się w Oławie jest niczym w porównaniu do tego co czuje się w Pełczycach.
  Odwiedzam mamę, z auta do mieszkania biegniemy na wstrzymanym oddechu, od dłuższego czasu nie można otwierać okien i wywietrzyć mieszkań.
  To jest zrozumiałe że pola się nawozi,ale smród temu towarzyszący jest niewyobrażalny.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Powinien dostac za to mandat ! W dzien ani w nocy nie mozna bylo otworzyc okien ! Cale miasto smierdzialo ,jedzeniabsie odechciewalo ! W nosie mam jego pozwolenia – paranoja zeby.przez jednego czlowieka cale miasto cierpialo !

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Do tego przyczyniają się również śmieciarki które skutecznie zanieczyszczają miasto wyciekami śmierdzacych substancji. Zobaczcie w miejscach gdzie opróżnianie są pojemniki ze śmieciami jakie cuchnące plamy zostawiają po sobie śmieciarki.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. MateuszRolnik

  A wszyscy chcecie jesc chleb,smietane, mieso czy kamienie????!!! Przypominam ze chleb nie jest z Tesco a z MĄKI a mąka z pszenicy, zyta z pola od rolnika.Rolnik nawozi pola NAWOZEM NATURALNYM czyli pomiotem kurzym lub obornikiem ktorego NIKT nie zabroni mu stosowac. A jest to w sumie zdrowsze dla wszystkich niz stosowanie nawozow sztucznych. Mieszczuchy a wasze kompostowniki na dzialkach to nie smierdza??

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Proszę upublicznić kto wydaje pozwolenie na takie rzeczy? Rolnik powinien prowadzić swoją działalność w sposób nie uciążliwy dla innych ludzi tak jak każda firma. A to co ma być? Jaja sobie robicie? Co mnie obchodzą zezwolenia skoro smród jest nie wytrzymania. Powinni tego zakazać a urzędnik który się na to zgodził powinien sobie do domu ten nawóz wsypać.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. To jest nawóz od kur!
  Wszyscy mówiący że to skandal i że rolnik płaci za zdobycie stosownych pozwoleń to są śmieszni. Wielkie Państwo z miasta połowa pewnie wylazła z PGR-u
  Już zapamnieli jak bykom jaja chuśtali.
  Dla mnie też nie jest to komfort, jak śmierdzi do tego stopnia że nie można okna otworzyć, ale litości . Polska mentalność, narzeka się na wszystko.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 7. Mieszkam od kilku lat w Szwajcarii i nawożenie łąk czy pól gnojowicą jest normalne nikomu to nie przeszkadza ale wylewają jak ma padać deszcz powtarzam nikomu to nie przeszkadza nikt nie robi z tego problemu to jest tutaj normalne i każdy to rozumie.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 8. „Na gównie chleb się rodzi a na czyste srać się chodzi” tak śmierdzi od jakiegoś czasu wielkie halo, jak plamka występuje na pomidorze to od razu zły? CZEŚĆ I CHWAŁA ROLNIKOM KTÓRZY NAWOŻĄ POLA SPOSOBEM NATURALNYM!!!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 9. Sąsiadka Gospodarza z Pelczyc

  MIESZKANKA PELCZYC!!!!!MASAKRA.Bądźcie ludzmi!Dajcie człowiekowi wykonywać swoją pracę..wywozi co wywozi,ale napewno jest to zdrowsze od sztucznych nawozow..fakt faktem śmierdzi bardzo i ciężko wytrzymać,ale przecież od tego się nie umiera.A jak w toalecie się załatwiacie to wam nie śmierdzi?A moze fiolkami??Jest g…wno jest smrod…proste.Poprostu szukacie sensacji,bo chyba macie za mało na swojej głowie..to znajdźcie sobie jakieś zajęcie…A jak wam tak strasznie śmierdzi to zamknijcie się w domu i nie wychodźcie nigdzie.Nie robcie sie tacy zawistni..to jest poprostu życie..ludzie mają krowy, świnie, smród, brud..taka jest natura,ale widzę,ze niektórzy tego nie rozumieja!I przypominam wam, ze gospodarz,jego żona i dzieci też musieli wytrzymać w tym smrodzie(nic przyjemnego)i jakoś wszyscy do tej pory żyjemy… POZDRAWIAM Z PEŁCZYC

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 10. Może nie o tych Pełczycach mówicie? Ja dzisiaj przejeżdżałem tamtędy, nie śmierdzi. A poza tym to nie miasto, tam nie ma pachnieć fiołkami. Raz na jakiś czas zaśmierdzi i już Państwo z miasta bo śmierdzi, bo nie można oddychać, normalnie koniec świata bo smród. Nikt nikogo nie zmusza jeździć w te rejony, jak śmierdzi to się do Wrocławia przeprowadźcie przecież nikt was tam nie trzyma na siłę.
  Ludzie wasza zawiść mnie śmieszy, znaleźliście sobie kozła ofiarnego za „smród” i będziecie naskakiwać na człowieka jakby był jedyną odpowiedzialną za to osobą. Z tego co się orientuję to rolnik ma prawo nawozić swoje pole obornikiem, to nawet lepiej bo nie jest w nim tyle chemii co w sztucznych nawozach, a może taki zabieg wykonywać do końca listopada. Dokształćcie się i dopiero się wypowiadajcie, bo z taką zawiścią i podejściem ludzi do sytuacji ten kraj nie ma przyszłości….

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • cd. takie opisane procedury stosowali Nasi Dziadkowie, wiem bo sam bywałem na feriach (zima-śnieg) czy latem na wakacjach (opady lub tuż przed nimi) czy wtedy tak dawał smród jak obecnie? NIE!!! A wszyscy rolnicy posiadali w zagrodzie zwierzęta a więc i była gnojowica – nie to co dziś idziemy na ilość nie na jakość = odpowiedzialność. Pozdrawiam 🙂

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 11. Ciekawe, idę o zakład, że większość zniesmaczonych smrodem z pola to właśnie „element napływowy z powiatu”, wychowany w takim „klimacie”… 🙂 Piszecie, że okna nie można otworzyć, a co tacy jak ja mają powiedzieć gdy im sąsiedzi papierosami umilają życie paląc w oknach, na klatkach schodowych lub windzie…? I to nie są zdarzenia jednorazowe, tak jest cały rok! A o „umilaniu” czasu wolnego głośnym discopolo już nie wspomnę 😉 Tak więc od kilkudniowego smrodku jeszcze nikt się nie zes***rał i jak mówi przysłowie ludowe „wąchaj, wąchaj w domu takich zapachów nie masz”, choć kto tam wie… 🙂

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.