-Tutaj nie ma czasu na stres, tutaj trzeba działać!

Ważna lekcja

12 kwietnia odbył się VIII Powiatowy Turniej Pierwszej Pomocy. Przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję, wykazać się wiedzą, która czasem okazuje się tą najważniejszą i najpotrzebniejszą.

– Życie stawia nas w różnych sytuacjach, życzę, aby ta wiedza była przydatna jak najrzadziej – mówił Jan Ciętak, komendant powiatowy PSP w Oławie

Pierwsza część turnieju to test, uczniowie mieli 30 minut, aby odpowiedzieć na 30 pytań. Kolejne zadanie to działania w praktyce. Ratownicy medyczni przygotowali cztery sytuacje, na które może się natknąć każdy, niemal codziennie, ale nie każdy wie, jak się w nich odnaleźć i zachować. Uczniowie, którzy wzięli udział w tym turnieju, już takiego problemu nie mają. Pokazali, że nie boją się, a przede wszystkim, że potrafią skutecznie pomóc. – Tutaj nie ma czasu na stres, tutaj trzeba działać – dopingował uczestników Jan Ciętak.
Z czym musieli zmierzyć się młodzi ludzie? Udzielić pomocy człowiekowi, który leży na ulicy i nie daje oznak życia, dziewczynie potrąconej przez samochód, która doznała m.in. otwartego złamania nogi, dziecku, które zachłysnęło się podczas jedzenia, i mężczyźnie, który stracił przytomność w łazience, upadł i doznał ran ciętych od potłuczonego szkła.
Ratownicy obserwowali i przyznawali punkty za odpowiednie reakcje. Jeżeli któryś z uczestników robił coś nieprawidłowo lub miał wątpliwości, natychmiast słyszał fachową poradę. Organizatorzy podkreślali, że ten konkurs to nie tylko rywalizacja, ma on służyć przede wszystkim zdobywaniu wiedzy, która przyda się w ratowaniu życia. – W dzisiejszym pędzie, rozwoju cywilizacji ratownictwo jest niezbędne. Wiele dusz poszłoby do nieba, gdyby nie ci zacni ludzie, którzy potrafią ratować i zawsze na nich możemy liczyć – mówiła o ratownikach Jadwiga Braniewska, dyrektor ZSP nr 2 im. Zjednoczonej Europy.
Kto był najlepszy w ratowaniu życia? Indywidualnie – trzecie miejsce zajął Krzysztof Dudek z Zespołu Szkół w Jelczu-Laskowicach, drugie miejsce Wojciech Brusiło z LO nr 1 w Oławie i pierwsze miejsce Patrycja Ciupak. Drużynowo – najlepiej ratować potrafią uczniowie z Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Oławie, na drugim miejscu jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Oławie, na trzecim Zespół Szkół w Jelczu-Laskowicach
– Serdeczne gratulacje. Wniosek jest jeden, dzisiaj nie ma przegranych, wszyscy jesteście zwycięzcami – mówił Stefan Łabowski, nauczyciel przysposobienia obronnego i edukacji dla bezpieczeństwa (ZSP nr 2).

Tekst i fot.: Agnieszka Herba [email protected]

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (6)

  1. Dwóch panów pamiętam.
    Kiedyś widziałam ich w akcji nawet ze śmigłowcem,
    niektórzy ratownicy są tez strazakami rozpoznaje ich widzę ich w różnych mundurach. A klasa wojskowa wygrała bo w programie pewnie ma więcej godzin z ratowania ludzi wszystkie klasy powinny mieć bodaj jedną godzinę w tygodniu

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.