Kury można już wypuścić

Koniec zakazu. Ptaki hodowlane znów mogą swobodnie spacerować. Zagrożenie zarażenia ptasią grypą minęło 5 kwietnia, ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi odwołało zarządzenie wydane 20 grudnia 2016 r. w sprawie środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy – mówi Grzegorz Ciszewski powiatowy lekarz weterynarii w Oławie. – Nadal jednak obowiązuje nakaz trzymania karmy w pomieszczeniach zamkniętych, by nie kusić dzikich ptaków.

 

Od środy rolnicy mogą więc wypuszczać na dwór ptaki domowe, bez narażania się na mandat od instytucji weterynaryjnej. Ze względu na bardzo dużą zachorowalność ptaków hodowlanych na ptasią grypę, w grudniu ubiegłego roku ministerstwo rolnictwa wydało rozporządzenie, zawierające szereg wymogów trzymania drobiu, w tym zakaz wypuszczania ptaków domowych z budynków. To miało je uchronić przed zarażeniem się niebezpieczną chorobą. Sprawa była na tyle poważna, że pracownicy inspektoratu weterynarii kontrolowani gospodarstwa, a nieposłusznych hodowców karali mandatami. W naszym powiecie otrzymało je 15 osób.
Teraz gdy zagrożenie się wirusem minęło ptaki mogą cieszyć się wolnością a ich właściciele odetchnąć z ulgą.

(WK)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (4)

  1. U nas już wszystko było tj wściekłe krowy ,psy ,chore świnie, dziki, żubry,kury oraz my. Takie parodie są tylko u nas w Polsce. Natomiast w innych krajach sąsiednich jest wszystko cacanie. Brak chorób wszyscy zdrowi.Pozdrawiam zdrowych na umyślnie

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.