Nauczyciele będą strajkowali, ale nie we wszystkich szkołach

Powiat Akcja

Dwanaście szkół przyłączyło się do ogólnopolskiego strajku nauczycieli, organizowanego 31 marca przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Strajk zapowiedziała także poradnia pedagogiczno-psychologiczna. W szkołach nie będzie lekcji, ale placówki zapewnią opiekę dzieciom, które nie zostaną w domu

Od stycznia tego roku nauczyciele zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego są w sporze zbiorowym z dyrektorami szkół. Kolejnym etapem ma być właśnie strajk. O tym, które szkoły się do niego przyłączą, decydowali nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji w drodze głosowania, zorganizowanego przez działaczy ZNP. Kadra nie jest jednomyślna, dlatego nie wszyscy przyłączą się do strajku. Protestu nie będzie także w szkołach, w których ZNP nie ma przedstawicieli.

Nauczyciele, którzy nie chcą strajkować, będą musieli zapewnić opiekę uczniom, którzy przyjdą do szkoły. Organizatorzy strajku apelują więc do rodziców, aby tego dnia nie posyłali swoich dzieci do szkół. Wielu nauczycieli jest sceptycznych, ale decyzja już zapadła.

Żądają pracy i podwyżki

Strajkujący domagają się gwarancji dla wypowiadanych publicznie przez minister edukacji Annę Zalewską zapewnień, że w wyniku reformy edukacji żaden nauczyciel nie straci pracy. Dlatego żądają, aby nie wypowiadać pracy nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym do 31 sierpnia 2022 roku. Uważają, że reforma edukacji może w ciągu najbliższych 5 lat spowodować ogromne zwolnienia w oświacie. Nauczyciele chcą utrzymać dotychczasowe warunki pracy i płacy, więc domagają się niedokonywania zmian warunków zatrudnienia pracowników szkół do 31 sierpnia 2022. Strajkujący żądają także podwyższenia statusu zawodowego poprzez 10% podwyżki wynagrodzeń oraz wzrostu udziału płacy zasadniczej w ogólnym wynagrodzeniu, bowiem od 2012 w oświacie nie było podwyżek.

Tam nie będzie lekcji

W powiecie oławskim do ogólnopolskiej akcji strajkowej przyłączyło się 12 szkół i Powiatowy Ośrodek Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej i Doradztwa Metodycznego w Oławie – tzw. poradnia pedagogiczno-psychologiczna.

Które szkoły będą strajkowały przeczytasz w najnowszym wydaniu „Powiatowej”. W sprzedaży już dziś wieczorem (22 marca).

Apel do Rodziców i Uczniów

Szanowni Rodzice! Drodzy Uczniowie! W imieniu Związku Nauczycielstwa Polskiego apeluję do Państwa – w dniu strajku zapewnijcie swoim dzieciom opiekę poza szkołą. Niech będzie to wyraz Waszego poparcia dla naszej walki o stabilizację zatrudnienia, o godne życie i godziwą płacę, ale także o ewolucyjne – nie rewolucyjne – zmiany w oświacie.

Apeluję do Uczniów – wykorzystajcie ten dzień dla dobra Waszej przyszłości, ale pozwólcie swoim nauczycielom upomnieć się o prawo do lepszego życia. Tylko nauczyciel pewny miejsca pracy, dobrze i godziwie opłacany, jest gwarantem wysokiej jakości kształcenia na wszystkich etapach edukacyjnych.

Liczymy na Wasze zrozumienie. Zastosowanie się do naszego apelu ułatwi pracę dyrektorom w tym trudnym dla nich dniu. To ich obowiązkiem będzie zapewnienie wszystkim dzieciom, jeżeli pojawią się w szkole, opieki i bezpieczeństwa. W wielu placówkach będą jedynymi osobami mającymi obowiązek sprostać temu zadaniu. Pomóżmy także im.

Andrzej Kupczak

prezes Oddziału ZNP w Oławie

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (20)

 1. Ja też bym chciał, aby mi pracodawca zagwarantował zatrudnienie do 2022 roku mimo, że ze statystyk wynika, że pracy będzie co raz mniej (jak wynika ze statystyk liczba dzieci w szkołach zmniejsza się z roku na rok i jeszcze parę lat temu w gimnazjach były klasy do literki G, H, a teraz jak patrzę to maksymalnie literki E, F).

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. jak na samym początku pisze , nauczyciele zrzeszeni w ZNP , są w sporze zbiorowym z dyrektorami szkół , i tu ciekawostka , wszyscy nauczyciele z ZNP , ze wszystkimi dyrektorami , bo ta informacja jest naciągana i to mocno , w szkole gdzie pracuję nie ma żadnego sporu z dyrektorem , bo nauczyciele boją się dyrektora
  ale przechodząc do sedna , gdzie będą ci nauczyciele strajkować ??? powinni przed swoimi szkołami , wszak to spór z dyrektorem placówki i na jego ręce winni złożyć swoje żądania płacowe i inne
  ale u nas jest zawsze odwrotnie , przy okazji strajkować będą przeciw —– no właśnie czemu — wszystkie postulaty strajkowe dotyczą tylko i wyłącznie sporów , jeśli wogóle są , pracowniczych a dyrektorami , żaden minister ani rząd nie jest tu stroną
  zabawne będzie jak razem z pracownikami , nauczycielami i innymi pracownikami strajkować będą dyrektorzy
  już raz w naszej historii było podobnie , sam prezydent Wałęsa ,za czasów swojej prezydentury , powiedział kiedyś, że jak lud będzie szedł na belweder , to on pójdzie na czela , z ludem
  można się pogubić , a tak swoją drogą to czym się tak naprawdę zajmuje ZNP , bo w szkołach ….. niczym , związkowcy są w dobrej komitywie z dyrektorami i żaden nie chce się wychylić w obronie pracownika
  pozdrawiam pana prezesa ZNP w Oławie , pana Kupczaka

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Jeżeli boicie się dyrektora to go odwolajcie.
   2/3 rady pedagogicznej przeciw tzw wotum zaufania i po dyrektorze.
   A strajk jest po to że nie nauczyciele nie godzą się na to co wysyPISko robi z polską edukacją.
   Mają rację dziecka nie wyśle do szkoły.
   Szkoda że nie wszyscy będą strajkować~ to przykre ze się w tak trudnej chwili nie jednoczą.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
   • hahahaha ………. z kim , tu panuje układ ………. tu nikt się nie wychyli

    jeżeli obywatelu tak uważasz , że taki jest cel tego strajku , to przyjmij do wiadomości ,że w takim układzie ten strajk jest nielegalny , ZNP nie jest w sporze z rządem tylko z dyrektorami ????????

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Dokładnie, żeby ZNP strajkowało, musi wejść w spór z dyrektorem szkoły czyli złożyć swoje postulaty na jego ręce. Dziwny to strajk zatem. Są szkoły w powiecie, w których sam dyrektor, namawiał do strajku- czyli żeby nauczyciele byli przeciw jemu 🙂
  btw- pisze się „jest napisane”

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. w głowach im się przewraca

  A te podwyżki to za co? Za podsuwanie dzieciom pod nos testów? A może za sprawdzanie rodziców jak przygotowali dzieci do sprawdzianów i zasypywanie ich pracami domowymi oraz robótkami ręcznymi? Bo przecież rodzice nie mają swoich spraw, obowiązków i problemów i trzeba ich zasypać robotą.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • To musi być straszna szkoła ze trzęsą się przed dyrektorem.
   był kiedyś taki młody gniewny co zrobił porządek w jednej z olawskich szkół i dyrektor przestał być dyrektorem.
   A nauczyciele niech strajkuja, z całego serca trzymam za nich kciuki.
   najgorsi to łamisrajki.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Obowiązkiem rodzica jest dopilnować
   czy dziecko ma odrobione zadanie,
   czy jest czyste- umyte, czy nie śmierdzi.
   To jest twoje dziecko i ty za nie odpowiadasz.
   Jak je powołałeś na świat to się nim zajmuj.
   Twoje sprawy to twoje dziecko i twój obowiązek.
   Jak masz tyle problemów to proponuję wizytę u psychologa około 100zł za 55 minutowy seans.
   Do roboty RODzICu a nie 500+ piwko, parówki i paluszki do roboty, do roboty jak za PRL -u

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. jam nauczyciel i ta reforma mi odpowiada, nie chcę strajkować !!!
  matematyk tłumaczy na lekcji, pewni uczniowie nie słuchają i potem w domu mówią, że „pani nic nie tłumaczyła”
  tylko dziwne, że kto słuchał i notował – wszystko wie !

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. Nie pamietacie jak za PO podpisywaliscie glejty ze nie chcecie podwyzek i bylo dobrze.Teraz to jest strajk typowo polityczny i niedajcie sie wrobic pracownicy szkol i przedszkoli.A dzialaja w tym w szczegolnosci sami dyrektorzy tych placowek.jest to poprostu smieszne.Robia strajk przeciwko sobie.To moze niech zmienia etat.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Do mieszkańca

   Strajkuję bo to jedyna forma protestu.
   A jak będzie to się okaże.
   Wstyd mi za tych ktorzy nie strajkują- tłumaczac się że nie występują przeciw dyrekcji. Ja strajkuję a dyrekcję szanuję i trzymam kciuki za pomyślny konkursu.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
   • Właśnie,zgadzam się z poprzednim komentarzem .Gdzie podziała się solidarność zawodowa a mamy taka piękną historię.Nie jesteśmy zwykłym narodem z naszych dziejów należny czerpać wzorce.Oświata to dobro narodowe i powinno się rozważnie z nią postępować.To co się nią dzieje obecnie to nie tylko jest ważne dla nauczycieli ale powinno być także istotne dla każdego Polaka.Osobiście uważam ,że mamy mądry naród.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.