PKS rozpoczyna wyprzedaż majątku, a Strzelin boi się o dworzec

Oława/Strzelin Co dalej?

Na początek pod młotek pójdzie działka w Strzelinie, na której znajduje się przystanek autobusowy, a potem mają być sprzedawane następne nieruchomości spółki PKS Oława. Strzeliński samorząd apeluje do władz powiatu oławskiego, o przekazanie terenu, jednocześnie prosi o interwencję kogo tylko się da – łącznie z premierem i marszałkiem

Sytuacja finansowa Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Oławie, spółki będącej własnością powiatu, jest na tyle zła, że konieczne są zdecydowane działania. Jest plan przygotowany przez prezesa, ale starosta tego nie ujawnia, bo zawiera „poufne dane firmy”. Jawny jest natomiast apel strzelińskich radnych, aby nie sprzedawać terenu, na którym mieści się przystanek autobusowy, wpisany do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

To już było

Ten apel to raczej głos wołającego na puszczy, bo władze powiatu zgodziły się na wyprzedaż majątku przedsiębiorstwa, które ma 6 mln zł zobowiązań, ale nie ma wizji poprawy.

Takiej wizji nie znają radni powiatowi, choć przewodniczący Rady Powiatu Józef Hołyński zapowiada kolejne debaty, w sprawie sytuacji finansowej spółki. Poprzednie niczego nowego nie wniosły, oprócz postraszenia prezesa PKS-u, że zobowiązuje się go do „działań naprawczych”. Na straszeniu się skończyło, bo kolejny konkurs ma szefa spółki znów wygrał Erwin Monastyrski. Teraz starosta znów próbuje pokazać, że widzi sposób zarządzania firmą i jego efekty, przypominając na sesji Rady Powiatu, że „nigdzie nie jest powiedziane, że prezes uzyska absolutorium”. Nie wiadomo także, jak ewentualne 600 tys. zł, na które liczy powiat, uzyskane ze sprzedaży 49-arowej działki w Strzelinie, miałyby przyczynić się do wcześniej zapowiadanej modernizacji taboru.

Nasza chata z kraja

Działka, którą chce sprzedać powiat, to dla władz Strzelina kluczowy element tworzonej sieci komunikacyjnej i transportu zbiorowego. Gmina ubiega się o dofinansowanie na zakup taboru oraz poszukuje firmy, która będzie obsługiwała linie autobusowe. Do tego potrzebny jest im teren dworca, a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wyklucza jego inne funkcje. Wie o tym starosta oławski Zdzisław Brezdeń, ale nie przekonują go argumenty sąsiedniego samorządu. CZYTAJ TEN ARTYKUŁ w CAŁOŚCI: http://eprasa.pl/news/gazeta-powiatowa-wiadomo%C5%9Bci-o%C5%82awskie/2017-03-02

Tekst i fot.: Monika Gałuszka-Sucharska [email protected]

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (16)

 1. Jak kasy się nie ma i swoje dziury musi załatać Zarząd i radni powiatu to sprzedając co się da.
  Radni bezradni-zapamiętać przy następnych wyborach.
  Miasto Oława mogło oddać powiatowi za darmo teren pod budowę szkoły, to niech teraz powiat odda za darmo Strzelinowi działkę na której jest przystanek autobusowy dla dobra jego społeczeństwa.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. PKS to równia pochyła. Ta państwowa firma nie ma prawa się utrzymać, potrzebny jest prywatny właściciel to zrobi porządek w tej firmie.
  Działka w Strzelnie musi być przekazana za darmo dla celu transportu publicznego. Starosta nie powinien wszystko wyceniać na pieniądze, bo to może być później nieodwracalne.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Mieszkaniec oławy

  Co za ludzie na tym forum:
  Działka należy do PKS Oława. Ta działka to część majątku PKS Oławy
  Zobowiązania czyli np. długi spłaca się w ten sposób, że spienięża się to co ma jakąś wartość.
  Poprzez sprzedaż w drodze przetargu PKS Oława chce zdobyć niezbędne środki na które czekają np. Wierzyciele PKS Oława
  Pisma i prośby Pani Pawnuk do wyższych władz to objaw nie znajomość zasad rynkowych i niekompetencji tej Pani.
  To tak jakby prosić prywatnego właściciela nieruchomości – proszę mi oddać za darmo swoja działkę bo ja chcę tam np. zbudować dworzec. KRETYNIZM pomieszany z POPULIZMEM i DEMAGOGIĄ charakterystyczną dla Lewicowych watażków.
  Tyle w temacie.
  P.s. I z takim myśleniem ta Pani chce robić komunikacje miejską w gminie Strzelin. Nierentowność przedsięwzięcia gwarantowana

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Kolego wyborca a raczej koleżanko A.i klakierzy. Twierdzisz, że Leszczyńska się nagadała na sesji. Nie ma powodów do dumy, tak postawione pytanie było kompromitacją z wiedzy o sytuacji finansowej pks i tanim lansem

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.