Pączek musi być załamany

Oława Święto pączka

Zgodnie z tradycją w tłusty czwartek każdy powinien zjeść pączka. Dlaczego? Żeby powodziło mu się w życiu. Wierzyć czy nie – to jedyny dzień w roku kiedy ciastkarnie produkują i sprzedają o wiele wiele więcej niż w inne dni

– Zwykle robimy około 500 do 700 pączków dziennie, a w tym roku na tłusty czwartek przygotowujemy 30 tysięcy pączków i 300 kg faworków – mówi Edyta Chmieluk, kierownik ciastkarni PSS Społem w Oławie. – Wszystkie z różaną marmoladą, bo takie cieszą się największym powodzeniem. Zamówień jest dużo, bo nasze pączki są najlepsze, tradycyjne i ręcznie robione, co widać na pierwszy rzut oka. Prawdziwy paczek musi być załamany, czyli mieć zagniecenie na jasnej obwódce. Te idealnie kształtne są robione maszynowo i nafaszerowane spulchniaczami.

Ciastkarnia oławskiego Społem istnieje 70 lat. Od początku robią pączki. Chętnie i coraz częściej wracają do tradycyjnych smaków, ale nie stronią też od nowości, chociaż jak pokazuje rynek, w tłusty czwartek największym powodzeniem cieszą się te z różą.

Wyrobione i uformowane surowe pączki trafiają na trzy patelnie po 60 sztuk na jedną. Po kilku minutach są gotowe, kolejnym krokiem jest lukrowanie. Pomada – jak mówią pracownicy – musi być nałożona z wyczuciem, żeby była cieniutka i krucha. Na koniec delikatna posypka ze skórki pomarańczowej i można je wieźć do sklepów oraz cukierni.

30 tysięcy pączków na tłusty czwartek upiekła ciastkarnia Społem w Oławie

Nadziewamy marmoladą

Na jednej patelni smaży się 60 pączków jednorazowo

(WK)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (6)

  1. No i znowu źle. Źle remontują wiadukt, źle naprawiają drogi, źle je odśnieżają, źle łapią przestępców, źle dobierają wystrój świąteczny w rynku, źle zabezpieczają miejsce wypadku, źle że robią, źle że nie robią… źle, źle, źle, nawet pączki są źle robione… Ludzie, o co chodzi ?! Może choć przynajmniej w państwie Duńskim dobrze się dzieje… 😉

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  2. Zamówień jest dużo, bo nasze pączki są najlepsze, tradycyjne i ręcznie robione, co widać na pierwszy rzut oka. Prawdziwy paczek musi być załamany, czyli mieć zagniecenie na jasnej obwódce. Te idealnie kształtne są robione maszynowo i nafaszerowane spulchniaczami.

    HAHAHAHA, dobre. Naturalne pączki z PSS-u

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.