Obniżyć czy uregulować? Ciężkostrawna dyskusja o dietach

Jelcz-Laskowice Sesja RM

Od stycznia 2017 minimalne wynagrodzenie brutto wynosi 2000 zł. To o 150 zł więcej niż przed rokiem. Podwyżka dotyczy osób zatrudnionych na umowę o pracę, ale również radnych

Zgodnie z uchwałą z 2007 roku diety radnych naliczane są według minimalnego wynagrodzenia. Wyjątkiem jest prezydium Rady Miejskiej, tu diety wylicza się według tzw. kwoty bazowej. Przykładowo wynagrodzenie przewodniczącej naliczane jest jako 75 % półtorakrotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Kwota bazowa zapisana w ustawie wynosi 1789,42 zł. Przewodnicząca RM inkasuje więc 2013,10 zł miesięcznie. Dla porównania wypłata radnego, który jest przewodniczącym Komisji Rewizyjnej to 90% minimalnego wynagrodzenia, czyli – po styczniowej podwyżce – 1800 zł. Radny, który pracuje w jednej komisji, otrzymałby 50% minimalnego wynagrodzenia, czyli 1000 zł, a ten, który pracuje w dwóch i więcej komisjach – 75%, czyli 1500 zł. W 2016 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 1850 zł. 90% tej kwoty to 1665 zł, 50% – 925 zł, a 75% – 1387,5 zł. Gdyby uwzględnić styczniowe minimalne wynagrodzenie – podwyżka diet radnych byłaby spora.

Byłaby, ponieważ radni postanowili zmienić sposób naliczania diet… CZYTAJ ten artykuł w całości – tutaj: http://eprasa.pl/news/gazeta-powiatowa-wiadomo%C5%9Bci-o%C5%82awskie/2017-02-09

Kamil Tysa [email protected]

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (14)

 1. były radny

  To nie są kpiny to są realia ciężkiej, wytężonej,niebezpiecznej i odpowiedzialnej harówy w samorządzie- koń by się uśmiał. No tak , ale jak ci którzy z woli wyborców wypełniając zaszczytny mandat radnego sami sobie ustalają ,,wynagrodzenie” to mamy JAJA jak berety. Ja, też byłem radnym i powiem krótko, ta ciężka ,,harówa”(?) to 1 sesja w miesiącu klika godzin i 2 komisje po dwie godziny – to wszystko!
  Podwyżka ; Przewodnicząca RM inkasuje więc 2013,10 zł miesięcznie, przewodniczącym Komisji Rewizyjnej 1800zł.,radny w dwóch komisjach 1500zl.,- BEZ KOMENTARZA!
  Co ciekawe, radny może ,,cicho siedzieć” nie brać udziału w dyskusji podczas obrad komisji, podczas obrad comiesięcznej sesji rady, a i tak kasiora leci co miesiąc na konto.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Do wysokości diet kazdego radnego trzeba podejsc indywidualnie, a najlepiej tak, aby nie obciążać budżetu. Np. jednemu radnemu lubiącemu spożywać w plenerze (bo przecież jest w komisji od środowiska) bezwzględnie podwyzszyc diete, zeby nie musial juz żebrać na kolejną butelkę i robić scen w mieście. Podwyżkę tę zrealizować trzeba z wpływów ZWIK, bo to przecież miejska gazela biznesu i takiego drobnego wydatku nawet nie odczuje. Zresztą wszyscy radni, którzy byli za podwyżką opłat za wodę i ścieki, powinni teraz przejść na garnuszek bogatszego dzięki ich decyzjom ZWIKU i problem nie tylko podwyżek, ale całych diet mielibyśmy z głowy. Innemu radnemu z PIS (bez względu na wszystko i to, jak głosował w sprawie podwyżek zwikowych) z definicji wyższa dieta należy się jak psu zupa, więc dostać ją musi, a najlepiej niech zasponsoruje ją – w ramach rewanżu sprzed lat – dawny burmistrz-ekonom, któremu swego czasu też się należała podwyżka, „jak psu zupa”. Radni, którzy lubią mówić, że „dobro miasta i mieszkańców ponad wszystko” lub coś w tym stylu, powinni pójść za ciosem i pokazać, że nie są gołosowni i dobro to wyceniają także ponad swoje diety i zrzec się ich w ogóle, pełniąc swą funkcję społecznie albo nawet dopłacając do interesu. Ci radni, którzy nie twierdzili, że „dobro miasta i mieszkańców jest ponad wszystko” i dodatkowo nie glosowali za podwyzkami za wode i ścieki (na szczecie jest ich tylko kilku) mogliby zachować diety, ale ewentualną podwyżkę należałoby realizować z subwencji partyjnej, jeślii należą do objętej systemem dopłat pratii.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • były radny

   Do wyborcy- gościu błądzisz albo nie kumasz tematu, byłem radnym i brałem dietę tak jak wszyscy 1000zł., bo taka stawka była ustalona a występowanie z wnioskiem o obniżenie diety skończyłoby się kabaretem tak jak w opisywanym przypadku.
   Problem rodzi się wtedy jak radni chcą sobie podwyższyć diety dla przewodniczącej 2013zł a radnemu 1500zl. w wysokości urągającej wygrodzeniu tych oławian którzy musza zasuwać na 3 zmiany bądź w czterobrygadówce.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Panie były radny,
  1. Artykuł dotyczy Rady Miejskiej w Jelczu-Laskowicach, a nie tak jak Pan tu sugeruje Oławy.
  2. Skoro obecne jak Pan napisał diety to problem i pieniądze za nic to proszę porównać zarobki mieszkańców z Pana kadencji z dietą 1000zł. Ciekawe, że wtedy nie miał Pan problemu z jej pobieraniem.
  3. Aby zrozumieć temat wystarczy czytać ze zrozumieniem.
  4. Dziwią mnie Pana komentarze, jak był Pan u władzy to dieta była ok, teraz Pan nie jest to dieta jest be. Punkt widzenia zależny od punktu siedzenia?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Wyborco czy też miłośniku rządzących w waszej radzie, z tego wynika, że podniesienie diet w twoim samorządzie jest uzasadnione i doceniasz ciężką pracę radnych.
   Te swoje dywagacje skieruj do tych którzy harują w wielkich firmach w waszym mieście za podobna kasę, na pewno ci przyznają rację.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Mandat radnego to misja, a nie okazja brania kasy z kieszenie podatników-wyborców porównywalnej do wynagrodzenia gdzie naprawdę trzeba się natyrać.
  Dieta radnych powinna rekompensować starty za zwolnienia z pracy na czas wykonywania mandatu czyli posiedzenia komisji 2 razy w miesiącu i jedna sesji rady w miesiącu.Biorąc pod uwagę średnia krajową 4200zł. czyli ok.25zł. na godzinę, 4 godziny w miesiącu posiedzenia komisji, ok.5 godzin sesja rady, 1 godzina w miesiącu dyżur radnego to daje 10 godzin x 25 = 250zł. -taka powinna być dieta radnego

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Wyborca do wyborcy

  Po 1 – Wyborco – nie martw się o odpowiedzialność radnego za stanowienie prawa , bo ustawa o samorządzie nie przewiduje żadnych sankcji .
  Po 2- radny który nie uczestniczy w pracach komisji lub jest nieobecny na sesji ma potracone symbolicznie z diety, a ty wyborco za ENKE w pracy masz nie zapłacone i dyscyplinarkę!
  Po 3 mam wrażenie że wyborca troszczący się o ,,odpowiednie” wynagrodzenie dla radnych to zapewne sam jest,,radnym” obecnej kadencji i zaciera łapki że za pełnienie zaszczytnego mandatu będzie inkasować 1500zł. miesięcznie.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.