PKS chce wystawić działkę w Strzelinie na sprzedaż

Powiat/Strzelin Jest decyzja

Zarząd Powiatu nie zgodził się na przekazanie samorządowi strzelińskiemu działki, na której znajduje się dworzec autobusowy. Kierownictwo spółki PKS Oława chce wystawić tę ziemię na sprzedaż

Na początku roku Zarząd Powiatu otrzymał pismo od burmistrz Strzelina Doroty Pawnuk z prośbą o nieodpłatne przekazanie miastu działki o powierzchni 45 arów, na której znajduje się strzeliński dworzec PKS (taki zapis jest również w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego). Radna Anna Leszczyńska (PO) pytała na styczniowej sesji Rady Powiatu, jakie plany związane z tym miejscem ma burmistrz Strzelina, jaka jest cena działki oraz jakie plany ma jej właściciel, czyli PKS Oława.

– Gmina Strzelin chce nabyć tabor i przygotować sieć gminnego transportu zbiorowego, z bazą na tej działce – odpowiadał starosta Zdzisław Brzedeń. – Interesuje ich przekazanie lub inny tytuł prawny, ale Zarząd Powiatu nie zgodził się na to. Wartość działki to ok. 600 tys. zł.

Starosta przekonywał, że PKS może zarobić, sprzedając działkę na wolnym rynku. Pozwoli to na poprawę sytuacji finansowej spółki, zakup nowych autobusów i modernizację bazy.

Wątpliwości miał radny Przemysław Pawłowicz (PO). Przyznał, że rozumie intencje, jakie przyświecają pomysłowi sprzedaży tej działki, ale sugerował możliwość obniżenie gminie Strzelin ceny, skoro działka ma być przeznaczona na cel publiczny. Nalegał na rozmowę z samorządem Strzelina, podkreślając, że to specyficzna działka, na której dworzec istnieje już 70 lat.

– W mojej ocenie decyzja zarządu jest jak najbardziej racjonalna, gmina Strzelin może ubiegać się o kupno działki – mówił Zdzisław Brezdeń. – Spółka PKS wielokrotnie pokrywała niedochodowe kursy w powiecie strzelińskim, biorąc pod uwagę aspekt społeczny. Teraz mamy inne plany. Ten majątek jest nieproduktywny i niewykorzystany, a zbycie go poprawi sytuację firmy. Nie widzę dalszej możliwości wspierania mieszkańców powiatu strzelińskiego i zmiany decyzji.

Starostę poparł Józef Hołyński, przewodniczący Rady Powiatu: – Burmistrz Strzelina zna ten temat od kilkunastu lat. My nie odpowiadamy za transport na terenie powiatu strzelińskiego. Nie ma powodów, aby się nad tym zastanawiać. Albo miasto Strzelin przystąpi do przetargu na kupno działki, albo nie. Musimy dbać o interesy naszej spółki.

(MON)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (5)

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.