Smaki z Dolnego Śląska

Domaniów/Wrocław

Koło Gospodyń Wiejskich z Kończyc wzięło udział w prezentacjach wojewódzkich tradycyjnych stołów wigilijnych, które odbywały się 17 grudnia, w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu

Organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Spotkanie prowadził prezenter wrocławskiego oddziału Telewizji Polskiej, Łukasz Ciona.

W pasażu zaprezentowano 26 stołów z wigilijnymi i świątecznymi potrawami. Można tam było poznać smak kutii, przyrządzonej według różnych przepisów. Serwowano również barszcz, pierogi i inne pyszności, a także ciasta. Na scenie występowały zespoły folklorystyczne, które śpiewały kolędy i pastorałki. Odbywała się też wystawa świątecznych prac rękodzielniczych.

Powiat oławski i gminę Domaniów reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Kończyc. Za udział w prezentacji KGW otrzymało pamiątkowy dyplom oraz prezent w postaci podgrzewacza do wody. Gospodyniom z Kończyc towarzyszyli: wójt Domaniowa Wojciech Głogulski, gminna radna Grażyna Głogulska i przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet Franciszka Domańska.

– Panie z KGW były po raz pierwszy na takiej prezentacji – mówi Franciszka Domańska. – Taki wyjazd  wiąże się z licznymi przygotowaniami. To takie wyjście na zewnątrz i pokazanie naszych tradycji, które są kultywowane od wielu pokoleń. Kutia, pieczone kołacze czy pierogi z kaszą gryczaną to potrawy nie wszędzie znane.

Podczas prezentacji stołów wigilijnych rozstrzygnięto także wojewódzki konkurs „Ekologiczna ozdoba choinkowa”, w którym wzięły udział dzieci z klubów Fundacji 4H. Powiat oławski reprezentował klub edukacyjny 4H „Iglaki”, z Zespołu Szkół w Wierzbnie. Dzieciom towarzyszyły dyrektor placówki Beata Borek oraz szkolny pedagog Marta Kozioł. Klub zaprezentował swoje ekologiczne ozdoby choinkowe, a za udział w spotkaniu uczniowie otrzymali nagrody książkowe.

(AnKa) fot. Rafał Oczkowski

archiwum

dsc00167

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , ,

reklama

Komentarzy (1)

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.