By władza już nigdy nie stanęła przeciwko narodowi

Jelcz-Laskowice Uroczyście

Emocjonalne przemówienia, znicze, kwiaty i trudne wspomnienia tamtych czasów. Pod „Krzyżem Solidarności” przedstawiciele związku zawodowego i pracowników spółki „Jelcz”, członkowie i zwolennicy PiS, przedstawiciele miejskiej władzy oraz radni obchodzili 35. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego

Spotkaniu przewodniczył Bogusław Świerzko, szef Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w spółce „Jelcz”. Po odśpiewaniu hymnu oraz modlitwie za ofiary i bohaterów tamtych czasów, delegacje złożyły kwiaty. Potem Świerzko powiedział: – Staję dzisiaj przed wami jako wasz kolega – dla jednych starszy, dla innych młodszy. 13 grudnia 1981 – tego dnia nikt mi nie musi przedstawiać i o nim opowiadać. Ja tam byłem jako żołnierz Ludowego Wojska Polskiego. Nie ukrywam dziś swoich wzruszeń, bo kiedy mówię o tym, to ciarki mi przechodzą po całym ciele. Był mróz i duży śnieg. Nie wierzyłem, co się dzieje, kiedy towarzysz Jaruzelski ogłosił stan wojenny. Stał się generałem władzy komunistycznej. Dziś niektórzy mówią, że stan wojenny był potrzebny. Pytam się, komu? Niech każdy zada sobie to pytanie. Na ulicę wyjechały czołgi i wyszli żołnierze uzbrojeni po zęby. Komunistyczna władza wypowiedziała wojnę swoim rodakom. To było straszne! Niektórzy żołnierze nie wiedzieli nawet, gdzie jadą, nie mieli żadnego kontaktu z najbliższymi. Dziś esbecy, którzy nas bili, mają emerytury po dziesięć tysięcy. A ludzie, którzy ciężko przepracowali kilkadziesiąt lat, mają 1700 zł.

Więcej informacji w papierowym wydaniu „GP-WO”.

(kt)

dsc_0004 dsc_0007 dsc_0010 dsc_0013 dsc_0017 dsc_0018 dsc_0021 dsc_0024 dsc_0025 dsc_0028 dsc_0031 dsc_0032 dsc_0033 dsc_0038 dsc_0042 dsc_0047 dsc_0050

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , ,

reklama

Komentarzy (11)

 1. „Nie żyjemy w Polsce naszych marzeń, bo etos Solidarności uległ doktrynom postkomunizmu i neoliberalizmu .Stąd dzisiejsza Rzeczpospolita jest dla wielu ludzi Solidarności państwem zawiedzionych nadziei, rozbitych szklanych domów, zdradzonych ideałów”
  Tak napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście odczytanym w sierpniu podczas obchodów 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w sali BHP Stoczni Gdańskiej.
  To prawda, od 1989r niezależnie od partii rządzącej schemat kariery zawodowej jest ten sam- nieważne wykształcenie, kompetencje i doświadczenie, ale liczy się tylko to czyim jest się kolegą. Tylko ludzie trwale zakorzenieni w systemie politycznym kraju przez powiązania rodzinne i kontakty towarzyskie mają i mogą niemal wszystko. Nic w tej kwestii nadal się nie zmienia. Rządził i nadal rządzi establishment , a zwykły obywatel ( w tym ja ) jest ofiarą tego skompromitowanego systemu.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Jerry! Farmazon to jesteś ty. Gdzie dziś władza staje przeciwko narodowi? No gdzie? Dziś władza służy narodowi na wszystkich frontach. To ci, co zostali pogonieni od władzy przez naród, stają dziś przeciwko władzy wybranej przez naród bez fałszerstw wyborczych, czyli stają przeciwko narodowi.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Panie Świerzko, jak był Pan w Ludowym Wojsku Polskim, to chyba SB-cy Pana nie bili ??? Po drugie gdyby nie Generał Jaruzelski, mogłoby zginąć dużo więcej ludzi, więc proszę żeby takie osądy pozostawić osobom kompetentnym…

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.