Za ofiary polsko-polskiej wojny

Działacze oławskiej i jelczańskiej „Solidarności” zapraszają mieszkańców powiatu na uroczystą mszę świętą, poświęconą pamięci ofiar stanu wojennego

Nabożeństwo będzie odprawione w sanktuarium NMP Matki Pocieszenia, we wtorek 13 grudnia, dokładnie w trzydziestą piątą rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przez wojskowy reżim, któremu przewodził I sekretarz KC PZPR generał Wojciech Jaruzelski. Początek mszy – godz. 18.00.

– Mimo upływu tylu lat, rany i cierpienia po stanie wojennym są wciąż niezagojone i niezabliźnione – mówi Janusz Głodała, szef oławskiego biura Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”. – To było ogromne zło, spowodowane tym, iż komunistyczna władza, przywieziona do naszego kraju w 1944 roku na sowieckich bagnetach, nie potrafiła rozmawiać z ludźmi. By zgasić społeczne wrzenie, wprowadziła siłowe rozwiązanie. W naszych małych ojczyznach, tu w Oławie, w Domaniowie i w Jelczu-Laskowicach, pamięć o tym jest wciąż żywa. Dlatego zawsze w grudniu, nie tylko w czasie okrągłych rocznic, ale co roku, staramy się uczcić te tragiczne wydarzenia. Czcimy je mszą, bo to dzięki Kościołowi i papieżowi Janowi Pawłowi II, a także ludziom „Solidarności”, którzy po 13 grudnia nierzadko oddawali swoje życie za wolność, pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia udało się przezwyciężyć komunę i obalić żelazną kurtynę. Chcemy upamiętnić bohaterów tamtych lat i złożyć im hołd, dlatego tuż po zakończeniu rocznicowej mszy, która rozpocznie się o godzinie 18.00, złożymy kwiaty i zapalimy znicze pod Pomnikiem Męczenników, na placu Maksymiliana Kolbego, tuż przy sanktuarium NMP Matki Pocieszenia. Serdecznie zapraszam mieszkańców powiatu oławskiego do udziału w tych uroczystościach! 

(KAT)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , ,

reklama

Komentarzy (5)

 1. szukamy Piotrowiczów w Oławie

  „Wśród ważnych polityków PiS, PO i Nowoczesnej są ludzie związani z PZPR; chcemy pokazać hipokryzję tych partii i śmieszność okrzyków w stylu „precz z komuną” – powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15)
  Krzyczą w sejmie „Precz z komuną”, kiedy po jednej i drugiej stronie są byli działacze PZPR, którzy kłócą się, kto był większym opozycjonistą…”

  Piotrowicz, Święcicki, Jasiński, Śledzińska-Katarasińska, Czabański, Rzepliński, Balcerowicz, Kudrycka, Łopiński, Ćwiąkalski. Wysocy politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością, Platformą Obywatelską i Nowoczesną.
  A u nas w Oławie Misiewiczów już mamy może poszukamy teraz Piotrowiczow? Warto bowiem pamiętać o nich przy następnych wyborach

  .

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. bezpartyjny

  No właśnie, ciekawe czy na naszym podwórku , w partii z pod znaku Prawa i Sprawiedliwości, PO czy w tak zwanym Bezpartyjnym Bloku Samorządowym są byli pezetpeerowcy przewodniej siły narodu w czasach nierealnego socjalizmu.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Żołnierz AK

  Ty zakłamany bydlaku! Sowiecki agencie! Śmierdzący zdrajco!

  Jak śmiesz porównywać postkomunistyczną Przestępczą Organizację (PO) z Prawem i Sprawiedliwością !? Twoja PO i .Nowoczesna składają się WYŁĄCZNIE z postkomuchów, ubeków, esbeków, oszustów i najgorszych szumowin społecznych. U Kukiza też się od nich aż roi.

  Najpierw postaw ich wszystkich przed sądem za zniszczenie Polski, za zniewolenie Polaków, za morderstwa, tortury i prześladowania, a dopiero potem szukaj, kto z PiS był w PZPR i co tam robił. Pół Polski było w PZPR, bo inaczej zamknięta była droga do wszelkiego awansu zawodowego. Ważne jest, kto wysługiwał się sowieckiej okupacji Polski i szkodził Polakom, a nie sama przynależność do jedynej wówczas partii, która trzęsła wszystkim. Nie uczyli cię tego na historii? Do jakiej ty szkoły chodziłeś? Komsomolskiej?

  Jak śmiesz stawiać znak równości pomiędzy Piotrowiczem, a takimi kanaliami jak Rzepliński, Ćwiąkalski czy Balcetrowicz?

  Od Misiewicza też wara, bo to wspaniały Polak nie idący na żadne zgniłe kompromisy z przestęcami z PO. Opluliście go, ale został uniewinniony. Do pięt mu nie dorosłeś!

  Złodziej krzyczy: łapać złodzieja! Tak to wygląda. Zamknij swoją zakłamaną i fałszywą szczekaczkę.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • uważny wyborca

   Tu się mylisz, jezeli chodzi o przywileje czy profity lub mówiąc wprost o koryto twoi posłowie z PiS idą ramię w ramię z posłami z PO, Nowoczesnej , PSL. Głosowali jednogłośnie w sprawie zachowania wolnej kwoty dla nich w wysokości ponad 30 tys!
   Aktualnie posłowie i senatorowie korzystają z kwoty wolnej wynoszącej ponad 30 tys. zł w skali roku. W przypadku pozostałych podatników kwota ta jest niemal dziesięciokrotnie niższa.Są więc równi i równiejsi wobec prawa podatkowego i PiS na to pozwala.
   Marszałek Kuchciński ( z PiS) przyznał wicemarszałkom ze wszystkich opcji premię teraz w grudniu w wys. ponad 13 tys.Wicemarszałek Stanisław Tyszka z Kukiz’15 zdecydował się oddać te pieniądze, a przelew zatytułował: – zwrot na rzecz polskich podatników.
   Jak powiedział: -” W sytuacji, gdy większość Polaków zarabia na rękę około 2000 zł miesięcznie, przyjęcie takiej „nagrody” byłoby niestosowne.”Pozostali wicemarszałkowie w tym z PiS oczywiście wzięli. Media o tym milczą.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Stanisław Piotrowicz nie jest pierwszy. PiS ma – jak na partię krytykującą czasy PRL – wyjątkowego pecha do wysoko postawionych działaczy o nie do końca nieskazitelnej przeszłości. Przed komunistycznym prokuratorem Piotrowiczem był przecież Andrzej Kryże, wiceminister sprawiedliwości w poprzednim rządzie PiS, który za komuny wydał wyroki na opozycjonistów.
  A wracając do lokalnego podworka faktycznie warto i u nas znaleźc Piotrowiczów, aby pamiętać o nich w następnych wyborach.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.