Koniec patriotyzmu czekoladowych orłów

98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzono pod Pomnikiem Losów Ojczyzny. Podkreślano, że patriotyzm to obowiązek i duma narodowa, w czasach, gdy niektórzy unikają tego pojęcia „jak diabeł święconej wody”, a niebezpieczne prądy ideowe zagrażają państwom narodowym

 

Wartę honorową przed Pomnikiem pełnili uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie, z klasy przygotowującej do pracy w służbach mundurowych. W uroczystościach wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele szkół, organizacji politycznych i społecznych, policjanci, strażacy, harcerze i inni mieszkańcy, którzy chcieli zamanifestować, że Narodowe Święto Niepodległości jest dla nich ważne.

– Stajemy w tym ważnym dla oławian miejscu, aby oddać hołd tym, którzy przed 98 laty wykorzystali dziejową szansę, by po 123 latach niewoli wybić się na niepodległość – mówił Zdzisław Brezdeń. – O historii tych czasów słyszymy z różnych źródeł. Chciałbym zwrócić uwagę na pojęcie, wartość, która towarzyszy nam zawsze. To patriotyzm. Dla jednych pojęcie, którego unikają jak diabeł święconej wody, dla innych – rzecz najświętsza. Jak mówić i budować nowoczesny patriotyzm, czym on jest? Jeszcze nie tak dawno próbowano mówić o nim w różny sposób, także groteskowy, zabawowy. Pamiętamy akcję „Orzeł może” i czekoladowego orła na czele pochodu. czas ten jednak minął. Wracamy do pojęcia patriotyzmu jako czynnej miłości do ojczyzny i zdolności ponoszenia za nią ofiar. Wydać wyraźnie, że następuje wzrost świadomości patriotycznej. zwłaszcza wśród młodych, wzrost przywiązania do naszej tradycji, kultury, upamiętniania bohaterów narodowych. Myślimy ciepło o tych, którzy dla odbudowy niepodległości i suwerenności poświęcali zaszczyty, przywileje, kariery, zdrowie, bezpieczeństwo swoje i bliskich, a często rzecz najcenniejszą – życie, nie oczekując za to nagrody. Dlatego tak ważne dla nas jest to święto (…)

Szef powiatu podkreślał, że żyjemy w niełatwych czasach, podpowiada nam się wiele sposobów działania, często sprzecznych, Dlatego potrzebujemy czynnego patriotyzmu i dumy narodowej, polskiej kultury i polskiej gospodarki w czasach różnych prądów ideowych, lansujących działania szkodliwe dla państw narodowych. Patriotyzm to także wspieranie polskich firm i produktów, a bułki niekoniecznie trzeba kupować w supermarketach, skoro można w osiedlowych sklepikach.

Tekst i fot.: Monika Gałuszka-Sucharska

archiwum-97-kopiowanie archiwum-98-kopiowanie archiwum-99-kopiowanie archiwum-100-kopiowanie archiwum-73-kopiowanie archiwum-74-kopiowanie archiwum-75-kopiowanie archiwum-76-kopiowanie archiwum-77-kopiowanie archiwum-78-kopiowanie archiwum-80-kopiowanie archiwum-81-kopiowanie archiwum-82-kopiowanie archiwum-83-kopiowanie archiwum-84-kopiowanie archiwum-85-kopiowanie archiwum-86-kopiowanie archiwum-87-kopiowanie archiwum-88-kopiowanie archiwum-89-kopiowanie archiwum-90-kopiowanie archiwum-91-kopiowanie archiwum-92-kopiowanie archiwum-93-kopiowanie archiwum-94-kopiowanie archiwum-95-kopiowanie archiwum-96-kopiowanie

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (13)

  1. Chciałabym poznać opinię pisowców na temat radykalnej podwyżki akcyzy na samochody używane jaka ma wejść w życie z początkiem 2017 roku co uderzy w większość niezamożnego polskiego społeczeństwa, którą nie stać na kupno nowego auta. To jest patriotyczne działanie?

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  2. Miro, są środki komunikacji publicznej, poza tym nie potrzeba już więcej rupci nowe auta nie są już takie drogie za 35 tys można kupić fajne autko z salonu i bardziej ekonomiczne niż stary rupieć no chyba że ktoś woli zdezelowane bmki;)

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.