Nie odleciał do ciepłych krajów

JACZKOWICE

Bocian biały (Ciconia ciconia), bo o nim mowa, pojawił się w piątek 4 listopada w gnieździe na specjalnej platformie betonowego słupa energetycznego w Jaczkowicach

Swą obecnością wzbudził zainteresowanie nie tylko mieszkańców wsi, ale także kierowców, przejeżdżających pobliską drogą powiatową Jaczkowice – Godzinowice. Jak twierdzą niektórzy, od kilku tygodni był widywany także w innych miejscach.

Z jakichś nieznanych bliżej powodów, wbrew pogodzie i instynktowi, nie odleciał wraz z innymi ptakami swego gatunku na zimowisko w Afryce. Według wszelkich reguł powinien to uczynić około połowy sierpnia. Niewykluczone, że był wówczas zbyt słaby na tak daleką wędrówkę lub po prostu ranny. Na razie ten piękny ptak z charakterystycznym czerwonym dziobem i skrzydłach o rozpiętości 155-215 centymetrów, spędza czas pod Oławą, oblatując okoliczne pola w poszukiwaniu pokarmu. Jednak już niedługo, wraz z pojawieniem się pierwszych przymrozków, może mieć problemy ze znalezieniem pożywienia i będzie wymagał pomocy ze strony ludzi.

Jego niespodziewanym pojawieniem się o tej porze roku zainteresowali się również strażnicy gminni, którzy w trosce o los ptaka powiadomili Wojciecha Aksmana – lekarza z oławskiej przychodni weterynaryjnej i Piotra Łuciwa – naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym oraz Adama Polita z Zakrzowa – znanego miłośnika ptaków. Być może uda się odłowić bociana i zapewnić mu bezpieczny azyl do wiosny.

Zbigniew Jakubowicz [email protected]

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , ,

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.