Kiedy rowerem do kolejnych miejscowości?

Powiat Inicjatywa

Czy powstanie ścieżka rowerowa łącząca Jelcz-Laskowice z Oławą? Wniosek jelczańskiego samorządu poparły także inne gminy. Inne ścieżki są w planach i mają powstawać stopniowo

Gmina Jelcz-Laskowice przygotowała wniosek do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego o dofinansowanie budowy ścieżki rowerowej wzdłuż dróg wojewódzkich nr 455 i 396, czyli normalnie trasą przez Stary Otok. Wniosek poparły gmina Oława i miasto Oława.

Rada Gminy Oława przyjęła uchwałę w tej sprawie podczas sesji 30 września. Przy okazji wywiązała się dyskusja o ścieżkach rowerowych w gminie Oława, a raczej o ich braku. Dotychczas bowiem nie zbudowano ani kilometra drogi dla rowerów.

Upominał się o nie w imieniu swoim oraz innych sołtysów, Andrzej Ilnicki, sołtys Owczar: – Po 20 latach mówienia wreszcie zaczyna się coś dziać. To temat nurtujący wielu sołtysów. Dlaczego w naszej gminie ten problem jest traktowany po macoszemu?

Sołtys prosił radnych, aby opracowali sieć docelową dróg rowerowych w gminie. Przekonywał, że mieszkańcy powinni mieć szansę poruszać się bezpiecznie rowerem, który często jest ich jedynym środkiem lokomocji, a „z PKS-em wiadomo jak jest”. Rowerzyści często jeżdżą niebezpiecznymi i ruchliwymi odcinkami dróg. Wyliczał zalety ścieżek rowerowych – gwarantują bezpieczeństwo i działają przeciwko wykluczeniu społecznemu. Jazda rowerem ma dobry wpływ na zdrowie. Wymieniał niebezpieczne odcinki, na których przydałyby się ścieżki, np. droga Chwalibożyce – Godzikowice. Prosił, aby budowano chociaż 5 km ścieżek na jedną kadencję samorządu.

Wójt Jan Kownacki przypomniał, że w ubiegłym roku Rada Gminy podjęła uchwałę o budowie ścieżek na trasach Oława – Stanowice i Godzikowice – Oława. Gmina włączyła się także do międzysamorządowego projektu budowy 40 km ścieżek wzdłuż Odry. Jest gotowy projekt, teraz samorządy będą zwracały się do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie inwestycji.

Zdaniem wójta, zaczyna się budowę od Stanowic, bo na tej trasie jest największy ruch, na pewno nie będzie budowy ścieżek od wsi do wsi, bo gmina nie ma na to pieniędzy. 10 wsi nie ma jeszcze kanalizacji i to jest najważniejsze: – Ciekawe, co mieszkańcy wybiorą – kanalizację, czy ścieżki?

Andrzej Ilnicki: – Chwalić Boga, mamy projekty, ale nie mamy ani kilometra ścieżki – to jest fakt. Doceniamy inne inwestycje – świetlice, szkoły, chodniki, ale problem ze ścieżkami jest. Chcemy tylko, żeby popatrzeć na wybrane, niebezpieczne miejsca.

Swojego stanowiska wójt bronił wytrwale, zwracając się do Ilnickiego: – Pan jest mądry, bo pan ma zrobione wszystko w Owczarach. Mamy złożone wnioski do Unii Europejskiej na termomodernizację szkół, musimy tam inwestować. Ścieżki chcemy robić po kawałku, co roku.

(MON)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (8)

 1. Masę osób porusza się na rowerze do pracy przez cały dzień i cały rok z Oławy w str Godzikowic na rowerze, w tamtym kierunku jest miejsce na poboczu na wytyczenie ścieżki rowerowej ale od wielu lat nie ma tam ani ścieżki ani równego chodnika prze zabudowie mieszkalnej żeby bezpiecznie dotrzeć do celu wg mnie jest to priorytet.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Głupi pomysł, ścieżka przy drodze, po której jeżdżą tiry?! A były kiedyś pomysły, żeby zrobić ścieżkę do Jelcza wzdłuż Odry, chyba wałem. Taniej, szybciej, zdrowiej i bezpieczniej. A ten pomysł wymaga robienia nowej drogi, poszerzania jej, pewnie i wykupywania ziemi od rolników, czyli lata, lata, lata…

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • polak_mały

   Popieram! Tak by było dużo lepiej, prościej i przyjemniej … tylko trzeba wybudować małą kładkę przy Łasze Jeleckiej. Problem jednak w tym gdzie oni postawią tam barierki ? No nie ma gdzie !? A tak, przy drodze asfaltowej to będzie miejsce na ładne biało-czerwone barierki oddzielające i będzie pięknie 😉 Będzie inwestycja!

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Zdecydowanie tak dla drogi rowerowej z Jelcz- Laskowic do Oławy. Masę ludzi kursuje do pracy w dwie strony. Po pierwsze dużo bezpieczniej. Każdy kto jechał ta trasą w dniu powszednim wie jak jest tam niebezpiecznie, nawet w weekend gdzie ruch jest mniejszy strach tamtędy jeździć rowerem. Latem na ścieżce będą tłumy zadowolonych rowerzystów, gwarantuje. Drodzy radni nie odpuszczajcie, to jest naprawdę bardzo dobry i bardzo potrzebny pomysł.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.