Wzruszająco i barwnie o polskich Ormianach. ZDJĘCIA, VIDEO

Do Polski przybyli 650 lat temu, do Oławy – po II wojnie światowej. Z Kut, Kolomyi, Czerniowiec, Baniłowa. Zostali do dziś i nie przestają pielęgnować bogatej kultury i tradycji

Dzień Ormiański 1 października odbył się właśnie w Oławie, bo to tu mieszkają liczni Ormianie, pochodzący ze starych rodów, którzy od stuleci zamieszkiwali Rzeczpospolitą. Dr Renata Król z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która wygłosiła wykład „Krótki rys historii Ormian w Polsce”, nazwała oławskich Ormian „Bukowińczykami”, bo właśnie stamtąd przybywali – z rumuńskiej Bukowiny. A historia polskich Ormian jest niezwykle barwna i bogata. Czasem  pachnąca orientalnymi przyprawami, a czasem bohaterska. Zawsze w służbie Rzeczpospolitej.

– Drodzy rodacy! – przywitał uczestników I Dnia Ormiańskiego w sali rajców oławskiego ratusza, Edgar Ghazaryan, ambasador Republiki Armenii w Polsce. – To zaszczyt i honor zobaczyć w Polsce ślady ormiańskie, a większość z nich odnajdujemy w tym mieście, w Oławie. Jest bliskie mojemu sercu. Szczególnie dziękuję ludziom, którzy trzymają się mocno swoich ormiańskich korzeni i tym Polakom, którzy podchodzą do Ormian z szacunkiem. To nie przypadek, bo oni na to zasługują.

Burmistrz Oławy Tomasz Frischmann mówił, że przesłankami do organizacji Dnia Ormiańskiego były poznanie i zrozumienie oraz nauka tolerancji dla innych kultur.

Marta Axentowicz-Bohosiewicz, prezes fundacji „Armenian Foundation” razem z Janiną Kordys, dyrektor biblioteki „Koronka”, która była organizatorem imprezy, otworzyły wystawę „Ormianie w służbie Rzeczpospolitej”. Można ją oglądać w Izbie Muzealnej Ziemi Oławskiej do 15 listopada.

Złożono kwiaty pod Pomnikiem Losów Ojczyzny ku pamięci polskich Ormian, którzy zginęli za Ojczyznę. Nie zabrakło ormiańskich przysmaków. Było także coś dla ducha.

materiał video: Janek Kamiński

Więcej – w papierowym wydaniu  „GP-WO”.

Tekst i fot.: Monika Gałuszka-Sucharska

archiwum-31 archiwum-32 archiwum-33 archiwum-36 archiwum-37 archiwum-38 archiwum-39 archiwum-14 archiwum-16 archiwum-17 archiwum-18 archiwum-19 archiwum-21 archiwum-22 archiwum-23 archiwum-24 archiwum-25 archiwum-26 archiwum-27 archiwum-28 archiwum-29 archiwum-30

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (17)

  1. Czytając niektóre komentarze,odnoszę nieodparte wrażenie,że malkontenci liczyli chyba na „wielkie żarcie”(stąd troska o p.Makłowicza),Sam szczytny cel,przyświecający organizatorom został w 100%osiągnięty!Ex-oławianin.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  2. Dariuszu, była muzyka ormiańska, były smaki, było trochę historii na wykładach, była wystawa, trochę pamiątek. Czyli dość bogato, ale bez przeładowania, także czasowego. Czego chciałeś jeszcze? Żeby fajerwerki były?! To nie ta kultura… Jedź do Las Vegas. Zresztą właśnie o kulturę tu chodziło. Jeśli kogoś nie obchodzi, to się nudzi. Na szczęście przymusu nie było, a i tak sporo ludzi przyszło, jak na tę nieliczną grupę ormiańskich oławian. Pozdrowienia dla nich wszystkich!
    .

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.