O miłości w czasach nieludzkich

– Nigdy nie powinniśmy się zamykać. Jesteśmy wspólnotą lokalną, polską i europejską, a w tym wszystkim jedno nie wyklucza drugiego – mówił Stanisław Srokowski , autor książki „Nienawiść”, która stała się pretekstem do nakręcenia filmu „Wołyń”. Z twórcami tej produkcji mieszkańcy Oławy spotkali się w Ośrodku Współpracy Europejskiej „Odra”
Oprócz Srokowskiego, w sali widowiskowej „Odry” pojawili się reżyser Wojtek Smarzowski, główni aktorzy „Wołynia” Michalina Łabacz i Arkadiusz Jakubik oraz dwóch producentów.

Wszyscy ubolewali, że spotkania nie poprzedza projekcja filmu. Organizator Witold Niemirowski zaznaczył jednak, że dzisiejszy termin był jedynym wolnym w napiętym kalendarzu twórców filmu.  „Wołyń” wejdzie na ekrany kin całej Polski 7 października, a w „Odrze” będzie można go oglądać przez trzy tygodnie.

Twórcy podkreślali istotę zagadnienia, które poruszyli: – Po nakręceniu „Róży” powiedziałem „nigdy więcej filmów  historycznych” – mówił Smarzowski. – Poczułem jednak, że „Wołyń” mnie wybrał i zmieniłem zdanie. Nieoceniona w tym wszystkim jest rola Stanisława Srokowskiego i jego powieści „Nienawiść”. To bardzo poruszająca historia, którą każdy powinien poznać. „Wołyń” od początku był wielkim wyzwaniem. Bałem się i wciąż się boje, że może zostać źle odebrany. Chciałbym jednak podkreślić, że to nie jest film wymierzony w Ukraińców. To film wymierzony przeciw skrajnemu nacjonalizmowi. Opowiada o miłości w czasach nieludzkich, ponad wszelkimi podziałami.

Więcej o spotkaniu – w papierowym wydaniu „GP-WO”.

(kt)

 

dsc_0153-kopiowanie dsc_0154-kopiowanie dsc_0156-kopiowanie dsc_0158-kopiowanie dsc_0160-kopiowanie dsc_0163-kopiowanie dsc_0168-kopiowanie dsc_0171-kopiowanie dsc_0173-kopiowanie dsc_0175-kopiowanie dsc_0178-kopiowanie dsc_0183-kopiowanie dsc_0189-kopiowanie dsc_0194-kopiowanie

dsc_0162-kopiowanie

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (5)

  1. Jestem po wielkim wrażeniem spotkania. Wreszcie ktoś pomyślał o młodzieży, jestem fanem Smarzowskiego. Zobaczenie i usłyszenie go na żywo, to naprawdę coś.!
    Gratulacje dla P. Niemirowskiej za prowadzenie spotkania. Super.?

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.