Kresy Wschodnie ważne dla mieszkańców powiatu

11 lipca uroczyście nadano nazwę rondu u zbiegu ulic 3 Maja i gen. Władysława Sikorskiego. Uchwałę o nazwaniu tego miejsca „Rondem Kresowym” oławska Rada Miejska podjęła w ubiegłym roku. To hołd złożony kresowianom osiadłym na Ziemi Oławskiej

Przymusowo wysiedleni z ziemi, która na zawsze pozostała w ich sercu. Mieszkają w Oławie, Domaniowie i okolicznych wsiach. Kultywują pamięć o miejscach, które kochali, a które musieli opuścić. Skupiają się w organizacjach, aby utrzymać tradycję i klimat tamtych miejsc, dbają o pozostawione na Ukrainie zabytki, dbają o polskie groby.

Jedną z takich organizacji jest Stowarzyszenie Miłośników Kresów Wschodnich, którym kieruje Tadeusz Kułakowski. Było gospodarzem uroczystości. Pamiątkową tablicę, sławiącą utracone ziemie, tak ważne dla polskiej kultury i historii, odsłonili jego członkowie Edward Bykowski i Tadeusz Zawer, a poświęcił ją ksiądz dziekan Janusz Gorczyca.

Uroczystość odbyła się w 73. rocznicę Rzezi Wołyńskiej, bestialskich mordów dokonanych na Polakach przez nacjonalistyczne organizacje ukraińskie.

Więcej – w wydaniu papierowym „Powiatowej”.

(MON)

s 003 (Kopiowanie) s 005 (Kopiowanie) s 008 (Kopiowanie) s 013 (Kopiowanie) s 015 (Kopiowanie) s 017 (Kopiowanie) s 019 (Kopiowanie) s 020 (Kopiowanie) s 026 (Kopiowanie) s 029 (Kopiowanie) s 030 (Kopiowanie) s 034 (Kopiowanie)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , ,

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.