Radni BBS i PiS nie chcą budżetu obywatelskiego

Nie będzie konsultacji społecznych w sprawie przeznaczenia części miejskiego budżetu na zadania wskazane przez mieszkańców. Władze miasta i większość radnych tego nie chce. Czy ta sprawa podzieli koalicję BBS-PO?

To miała być uchwała radnych Platformy Obywatelskiej, którzy w ostatnim czasie mocno poparli ideę decydowania przez oławian o jakiejś części miejskiego budżetu. Miała także wybić PO na niezależność, aby nie była postrzegana jedynie jako przystawka BBS, w rządzącej koalicji.

Wcześniej, w lutym 2015, gdy podobny pomysł wyszedł od radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości, Platforma zagłosowała przeciw, choć budżet obywatelski miała wpisany w program wyborczy.

Teraz sytuacja jest odwrotna – PO chce, a PiS – nie. Konsekwentnie przeciw budżetowi obywatelskiemu głosują radni BBS. To ugrupowanie od początku było niechętne partycypacji obywateli w podejmowaniu decyzji o pieniądzach. Członek tego ugrupowania Witold Niemirowski stwierdził nawet gdy dyskutowano o tym rok temu, że BBS realizuje budżet obywatelski codziennie.

Na czerwcowej sesji Rady Miejskiej, głosami BBS i PiS zdjęto z porządku obrad punkt o konsultacjach społecznych. Mieszkańcy nie wskażą swoich pomysłów. Przeciwstawiała się temu przewodnicząca RM Magdalena Ziółkowska i inni rajcy PO, ale bezskutecznie.

Członkowie BBS i burmistrz tłumaczyli swoje stanowisko niedokładnie przygotowanym projektem, mała ilością czasu i brakiem pieniędzy na kampanię informacyjną.

Więcej – w kolejnym, papierowym wydaniu „Powiatowej”.

(MON)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (15)

 1. mieszkaniec

  Pytanie- co robią przy stole prezydialnym zastępcy burmistrza, przecież to sesja rady miejskiej a nie nasiadówka wierchuszki rządzącej, rozumiem, że Mikoda z przyzwyczajenia zasiadł przy tym stole, ale II zastępca ?
  Budżet obywatelski zdjęty z sesji , a to ciekawe, czyżby koalicja nie uzgodniła stanowiska przed sesja , a może już czas najwyższy na ,,dobra zmianę” koalicjanta?.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Jaki jest sens głosować na PO skoro jest w radzie miejskiej tylko maszynką do głosowania kupioną za 2-3 stanowiska? Skoro nie mogą zrealizować swojego sztandarowego projektu (a potrafią nawet zagłosować przeciw niemu) to jaki jest sens ich zasiadania w radzie miejskiej?

  Swoją drogą prawdę mówiąc ten budżet obywatelski jest zbędny. Ci którzy go tak forsują pewnie liczyli na to, że trzeba będzie powołać jakąś komisję (której członkowie oczywiście nie znają pojęcia pracy społecznej) kogoś do obsługi zatrudnić (oczywiście według klucza partyjnego), a prawda jest taka, że radni powinni się wziąć za robotę w końcu, bo pobierają ponad 1000 złotych miesięcznie. Jeśli jest jakiś pomysł na inwestycję to powinien się radny przejść po okolicy, pozbierać podpisy i udać z pismem do burmistrza. Miasto jest podzielone na 21 okręgów, gdzie w jednym mieszka średnio 1000-1200 mieszkańców (są mniejsze i większe). Jak była kampania wyborcza to najmniejszego problemu nie stanowiło dla większości radnych obejść cały swój okręg i mamić obietnicami.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
     • Daj sobie siana, bo znowu się będziesz żałośnie tłumaczyć

    • To nie są jedynie 2-3 stanowiska, jak napisałeś, ale cały biznes przewodniczącego Platformy.
     W myśl zasady: ja wam daję pokornych radnych, którzy będą głosować jak wy chcecie, ale mój biznes musi się rozwijać. Przepraszam biznes mojej żony.” wiesz kto ma taką zasadę?

     Myślisz, że innemu biznesmenowi tak szybko udało się załątwić konserwatora, przyłącza?

     Na Sienkiewicza obok Balneologii deweloper z Wrocławia chciał wybudować dom, ale okazało się, że tam jest cmentarzysko i inwestycję blokują konserwator i archeolodzy.

     Były poseł wie, dlaczego jest w polityce.

     Jeszcze stacja benzynowa, o której pan Skirysz mógłby o wiele więcej powiedzieć.

     Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
     • zaciekawiony

      do Anonim , do Gość duży i malutki
      Tylko ludzie tkwiący w układach mają takie wiadomości .. załóżcie kolejne stowarzyszenie i walczcie z układem , teraz chyba tyko pajacujecie .

 3. Zainteresowany

  Jak radni, członkowie i sympatycy PO są tacy aktywni w komentarzach to może napiszą gdzie jest obiecywana od kilku lat przez ich lokalnego lidera Romana Kaczora obwodnica? Czy może nie powstała, bo nie zwrócili się do niego o to przedsiębiorcy jak w sprawie dojazdu na stację jego żony?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Roman z Na wspólnej

   Nie chciałbym nic sugerować ale jest jeszcze kilka osób zasłużonych w bbsowej kampanii wyborczej, które etatu z urzędu dotychczas nie dostały. PO to klepnie, bo swój limit stołków jako przystawka już wykorzystały.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. mieszkaniec

  Oglądałem sesje rady miejskiej ; za zrobienie chodnika, kawałek ogrodzenia radni BBS składają ukłony i podziękowania burmistrzowi i to jest propaganda sukcesu, przecież to jest jego obowiązek i za to ma odpowiednie wynagrodzenia z naszych podatków.
  Więcej nie będę oglądać tych sesji !

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.