Pojazdami przyszłości jadą śladem historii

„Pamięć o przeszłości mostem do przyszłości”

Dziś rozpoczął się III Polski Rajd Ekologiczny z Konferencją Naukową „Vehicles of the Future”, organizowany przez Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wrocławskiej. Trasa prowadzi przez Wrocław-Oławę-Namysłów- Jasną Górę-Kraków i Lwów. O godz. 10.00 uczestnicy rajdu przyjechali pod Pomnik Losów Ojczyzny w Oławie, gdzie złożyli wieniec i znicze. – To wydarzenie odbywa się w 75. rocznicę zamordowania elity polskiej we Lwowie. Niemcy rozstrzelali profesorów 4, 11 i 26 lipca 1941 roku – mówi komandor rajdu płk dr hab. inż. Mieczysław Struś, profesor Politechniki Wrocławskiej, mieszkaniec Chwałowic. – Obecny rok to również 1050lecie chrztu Polski, stąd też na naszej trasie jest Jasna Góra Zwycięstwa. Uczta intelektualna odbędzie się we Lwowie. Studenci, doktoranci, doktorzy i doświadczeni już naukowcy będą głosić referaty dotyczące pojazdów przyszłości.

Na pierwszy rzut oka nie można powiedzieć, że widoczne na zdjęciach auta, czy motocykle to pojazdy przyszłości, gdyż z zewnątrz zupełnie niczym się nie różnią od zwykłych. Cała tajemnica kryje się w baku. Auta i motocykle, które zaparkowały dziś w pobliżu Pomnika Losów Ojczyzny zasilane są biopaliwem wytworzonym przez naukowców Politechniki Wrocławskiej. – To jeszcze wersja eksperymentalna, ale skoro taka grupa ludzi zdecydowała się wlać je do zbiornika, a plan podróży jest bardzo napięty, to my dotrzemy do Lwowa punktualnie albo przed czasem, tylko dzięki temu, że w zbiornikach są właśnie biopaliwa!

Pułkownik Struś wskazując na uczestników rajdu podkreślał, że to przyszłość polskiego narodu. Głos zabrał również starosta Zdzisław Brezdeń: – Gdy trzy lata temu pan pułkownik zaproponował nam uczestnictwo w organizacji tego rajdu, to tak naprawdę nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę, jak to potoczy się w następnych latach… Widać wyraźnie, że połączenie nauki i patriotyzmu jest możliwe. Wielu w to wątpiło i nadal wątpi, ale ja myślę, że wasza obecność tutaj i godne noszenie koszulki z hasłem „Kocham Polskę i Ty Ją kochaj” są tego jednoznacznym świadectwem. Mam nadzieje ze przesłanie tego rajdu będzie się niosło przez całą Polskę aż do Lwowa…

Fot. Agnieszka Herba

ara1 DSC_0003 (Kopiowanie) DSC_0004 (Kopiowanie) DSC_0006 (Kopiowanie) DSC_0009 (Kopiowanie) DSC_0011 (Kopiowanie) DSC_0012 (Kopiowanie) DSC_0015 (Kopiowanie) DSC_0017 (Kopiowanie) DSC_0021 (Kopiowanie) DSC_0025 (Kopiowanie) DSC_0031 (Kopiowanie) DSC_0033 (Kopiowanie) DSC_0034 (Kopiowanie) DSC_0042 (Kopiowanie) (Kopiowanie) DSC_0043 (Kopiowanie) (Kopiowanie) DSC_0046 (Kopiowanie) DSC_0051 (Kopiowanie)

 

.

 

 

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , ,

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.