Mietkiem do ślubu

OŁAWA Hobby

– Jak się jedzie, widać że ludzie głowy za nim odwracają, uśmiechają się – mówi Adam Brzuchacz. – Parę razy zdarzyło mi się, że na parkingu stał przy nim jakiś starszy pan z wnuczkiem. Wreszcie zapytał, czy to auto od zawsze jeździ w Oławie. Gdy potwierdziłem, uśmiechnął się: – Bo ja nim jechałem do ślubu

Jerzy Brzuchacz sprowadził Mietka z Niemiec w 1981 roku, co było dość kosztowne, bo wtedy cło naliczało się od wagi samochodu, a mercedes do najlżejszych nie należy. Nie był nowy, bo już z pięcioletnią historią i czterdziestoma tysiącami kilometrów na liczniku. Na tabliczce znamionowej W115 200 D, moc 55 KM, kolor żółty.

Parę lat pracował jako oławska taksówka nr 14, a to wtedy znaczyło co innego niż dzisiaj. Trasy do Warszawy czy Krakowa nie były rzadkością. Podobnie jak wykorzystywanie auta do ślubu – bo to w końcu mercedes, obiekt marzeń paru pokoleń Polaków. Przez te lata wyjeździł mnóstwo kilometrów. Niemcy, Czechy, Rosja, Ukraina, Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Mołdawia, Rumunia, Bułgaria, Finlandia, Szwecja, Luksemburg, Belgia, Szwajcaria, Francja – lista krajów, które odwiedził, jest imponująca.

Remont w rodzinie

Adam jako jedyny czule nazywa go Mietkiem. – Jest dla mnie członkiem rodziny – opowiada. – Tata dał mi go w nagrodę za zdaną maturę i dostanie się na studnia dzienne, na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Musiałem trochę o niego powalczyć, bo tata radził, żeby go nie remontować, bo szkoda czasu i pracy. Ale dopiąłem swego.

Nie ma wspomagania kierownicy, nie ma klimatyzacji, nie ma żadnych udogodnień. Po prostu jeździ i jest niezawodny. – Nigdy dotąd nie stanął nam w drodze, zawsze wracał na własnych kołach – zapewnia Adam Brzuchacz.

W latach 90. Mietek przeszedł gruntowne lakierowanie, ale dopiero w 2009 roku ruszył prawdziwy remont, taki z rozbieraniem wszystkich części, naprawą podzespołów i składaniem wszystkiego od nowa. Jeszcze wtedy nikt nie przewidywał, że to może potrwać tyle lat… CZYTAJ ten artykuł w całości. Dostępny tutaj: http://eprasa.pl/news/gazeta-powiatowa-wiadomo%C5%9Bci-o%C5%82awskie/2016-06-02

miecz

Tekst: Jerzy Kamiński

Fot. arch Adama Brzuchacza

archiwum (20) P1040369 _DSC0107

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (4)

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.