Chcą absolutorium dla burmistrza Frischmanna

Oława Finanse miasta

Radni Rady Miejskiej są zadowoleni z wykonania ubiegłorocznego budżetu przez burmistrza Tomasza Frischmanna. Będą głosowali za przyjęciem sprawozdania finansowego

Budżet analizowała Komisja Rewizyjna. Stwierdziła, że zachowano równowagę finansową pomiędzy dochodami a poniesionymi wydatkami. Dotacje na zadania własne i zlecone wykorzystano właściwie, a wydatki bieżące nie przekroczyły dochodów bieżących i były realizowane celowo oraz oszczędnie. Spłacone raty kredytów i pożyczek wraz z odsetkami stanowią 6,24% wykonanych dochodów, co mieści się w granicach wyznaczonych ustawą o finansach publicznych.

Komisja pozytywnie oceniła wykonanie budżetu i wnioskuje o udzielenie burmistrzowi absolutorium za 2015 rok, który zamknął się dochodami w wysokości 100.479.739 zł i wydatkami w kwocie 113.752.124 zł. Deficyt miasta wyniósł więc 13.272.395 zł.

Dochody zrealizowano w wysokości 98.095.707 zł, co stanowi 97,63% planu. Wydatki – 95.780.238 zł (84% planu).

W budżecie samorządów dużą wagę przywiązuje się do wydatków majątkowych, czyli przeznaczonych na inwestycje, ponieważ ich wielkość pokazuje, jak naprawdę wygląda rozwój miasta. W ubiegłorocznym budżecie Oławy przeznaczono na ten cel 14.566.997 zł, co stanowi 65,76% zakładanego planu. Najważniejsze ubiegłoroczne wydatki majątkowe: wniesienie wkładu do spółki TBS – 900.000 zł, dokapitalizowanie spółki MZEC Oława – 500.000 zł, budowa dróg w mieście wraz z dokumentacją – 1.528.662 zł, termomodernizacja budynków Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 – 2.009.859 zł, budowa powiatowego Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego (dotacja dla Starostwa Powiatowego) – 2.000.000 zł, dokapitalizowanie spółki „Termy Jakuba” – 600.000 zł, budowa boiska wielofunkcyjnego przy Gimnazjum nr 2 – 587.988 zł, modernizacja budynków komunalnych – 927.000 zł.

Zadłużenie miasta na koniec 2015 wyniosło ponad 41 mln zł. Wolne środki w wysokości 15 mln zł mają być przeznaczone uchwałą budżetową na realizację tegorocznych zadań.

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania finansowego poparło podczas wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej 17 radnych, jeden wstrzymał się od głosu.

(MON)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (5)

 1. Czyli kolejny rok budżetu deficytowego, zadłużenie dalej maksymalnie możliwe, żeby jeszcze nie wprowadzono zarządu komisarycznego, do Termów Jakuba dalej się dopłaca. W budżecie zabrakło 13 mln zł żeby go dopiąć (zapewne sfinansowano to z kolejnego kredytu), ale Tomek dalej pobiera najwyższą możliwą pensję i zatrudnia kolesi (np: osoby prowadzące mu kampanię wyborczą). Radni oczywiście nie widzą problemu, bo oni przecież dietę co miesiąc dostają, a niektórzy to całkiem mają to gdzieś, bo nawet nie mieszkają w Oławie. Oczywiście Straż Miejska nadal jest potrzebna (bo to przecież dobre stołki dla kolesi i rodziny) mimo, że w całej Polsce tą formację się likwiduje (ostatnie w Lubinie, mieście znacznie większym od Oławy). Mieszkańcom Oławy, gratulujemy wyboru.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Mieszkaniec

  Najgorsze jest to, że nie ważne kto będzie burmistrzem i ile zaoszczędzi i tak znajdą się tacy którym nic nie będzie nigdy pasowało… Zawsze znajdą dziurę w całym, bo przecież nikt nie wie lepiej niż „Ja”… Mentalności ludzi nie da się zmienić ehhhh

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • do mieszkańca z BBS

   Gościu , nie kumasz sensu wypowiedzi. Ten co wygrywa wybory o wszystkim decyduje, to chyba jest dla ciebie zrozumiale? Kto przewodniczy komisji rewizyjnej, kto ma większość w komisji – BBS z koalicjantem , nawet żeby były wątpliwości to i tak komisja pozytywnie zaopiniuje.

   Deficyt miasta wyniósł więc 13.272.395 zł. Zadłużenie miasta na koniec 2015 wyniosło ponad 41 mln zł.- GRATULUJE obiektywizmu radnych ?

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.