Kąpielisko za 26 milionów

Oława

Jest już niemal na sto procent pewne, że latem 2018 mieszkańcy Oławy i okolic będą mogli skorzystać z nowego kąpieliska, które powstanie „na gruzach” starego basenu OCKF

Na początku maja do oławskiego Urzędu Miejskiego dotarła pełna dokumentacja, niezbędna do rozpoczęcia realizacji tego przedsięwzięcia. – Sprawdzaliśmy ją na bieżąco i już w trakcie jej tworzenia dokonywane były różne zmiany – mówi Tadeusz Kułakowski, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Inwestycji i Zamówień Publicznych UM. – Na przykład zrezygnowaliśmy z pewnych urządzeń do rekreacji czy zabawy, które są już dostępne i to bezpłatnie na pobliskim Miasteczku, a zaproponowaliśmy nowe, jak choćby ściankę wspinaczkową…

Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu „Powiatowej”. Już w sprzedaży. Gazetą dostępna również w formie e-wydania. CZYTAJ gazetę na tablecie lub komputerze: http://eprasa.pl/news/gazeta-powiatowa-wiadomo%C5%9Bci-o%C5%82awskie/2016-05-19

Krzysztof. A. Trybulski

Czytaj ten artykuł w całości:

komp

archiwum (8)

 

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (35)

 1. Za o wiele mniejsze pieniądze można było wyremontować basen. Wystarczyło zdrapać starą farbę, wykafelkować, dać nowe barierki, chodniki itp. byłoby ok. Zamiast tego, za ogromne pieniądze, powstanie (choć znając życie to nie wiadomo) basenik dla dzieci. Co z tego, że nie będzie gdzie pływać skoro będzie ścianka wspinaczkowa. Naprawdę super.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
   • Blachę nierdzewną można wstawić tak jak jest w Trzebnicy i było by OK.
    Wstawić parę atrakcji, zjeżdżalni i było by fajnie.
    W Trzebnicy funkcjonuje basen w hali i zewnętrzny i jest jak najbardziej OK.
    Można z nich brać przykład.
    Konstrukcja basenu nie wykazuje jakiś problemów więc szkoda ją rozbierać i płacić potężne pieniądze za nowe niecki.

    Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Czy spytano mieszkańców Oławy o zgodę na wydanie 28 milionów złotych z ich podatków na tę inwestycję?! Przecież cały czas była mowa o remoncie starego basenu. Przecież jest w Oławie gdzie popływać jak ktoś chce, nawet zima.
  Natomiast nie ma gdzie w plenerze posłuchać koncertu, obejrzeć i wysłuchać zespołów , kabaretów, itp.
  NIE MAMY TAK POTRZEBNEGO AMFITEATRU – który łatwo się zburzyło ( Franciszek Październik) a na jego miejsce nie zbudowano nowego.
  Dosyć tych „wystawanych” koncertów i imprez ( nie ma gdzie usiąść), hałasów w Rynku i przyległych ulicach.
  Chcemy amfiteatru a nie basenu za 26 milionów.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. mieszkaniec

  26 baniek za odkryty basen- ale jaja , to tyle samo zapłaciliśmy za naszą perełkę Termy Jakuba , budynek, wyposażenie, cała infrastruktura , systemy sterowania 3 nieckami , a tu odkryty z zagospodarowaniem w około, także z 3 nieckami ? Co najważniejsze użytkowane tylko 2 miesiące w roku pod warunkiem ciepłego lata , a jak wiemy z naszym klimatem bywa różnie o czym mówiła znana minister PO- sorry taki mamy klimat!
  Ciekawe ile w 1 wersji miała kosztować ta inwestycja?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • 26 baniek a policzyłeś że to kwota podwójna? przecież w naszym mieście wszystko musi tradycyjnie kosztować 2 razy zapomniałeś? a tu może policzyli ze 3 bo szwagier wujka też by chciał dostać swoje. i co to za koszmarny projekt?wystarczyło zobaczyć jak to wygląda u sąsiadów np basen w Trzebnicy połączony z krytym z nieckami o fajnych kształtach, infrastrukturą i dla maluszków i dla umiejących pływać, fantastyczne rozwiązanie a u nas? obrócony tyłem basen kryty bez możliwości podłączenia tam basenu zewnętrznego a mogli zrobić 2 w jednym dla oszczędności chociażby obsługi tych basenów. Trzebnicki basen kosztował 35mln z czego 11 mld uzyskali z dotacji na rozwój bazy sportowej woj. dolnośląskiego, 35ml za basen kryty, spa, basen zewnętrzny, kilka zjeżdżalni, brodziki i boiska. budowany od podstaw w niecałe 2 lata z poprawa projektu w trakcie wykonania(wyszły niespodziewane okoliczności które zmusiły do całkowitego przeprojektowania budynku ze względu na niestabilność gruntu który wyszedł podczas budowy, wbito 360 pali co dało stabilność inwestycji na kolejne 100lat) i dali radę u nas jakoś nie mogą. brawo

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. 2018, kiedy to ma byc otwarty nowy basen, to rok wyborów samorządowych, jakby ktoś zapomniał. BBS stosuje te sama sprawdzona metodę- na rok wyborczy planujemy otwarcie – raz ratusza, taz term Jakuba, a kiedy indziej Centrum Sztuki. W 2018 będzie to nowy basen.

  Kampania wyborcza BBS i walka o utrzymanie ICH stołków będzie NAS kosztować 26 milionów (albo więcej, jak zastosowana zostanie technologia budowlana „na października”. ) Racjonalne głosy na forum pokazują, ze bebesiaki mogą sie przeliczyć z ta „inwestycja” która nigdy sie nie zwróci i generować będzie jeszcze większe straty niż użytkowane cały rok termy Jakuba.

  Nawias mówiąc, trzeba byc cymbalem, aby nie wykorzystać infrastruktury istniejącego krytego basenu i połączyć go z nowym.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • młody radny Po

   Bo im nie pykło i wykonawca ogłosił upadłość przez co budowa się przeciągnęła, ale do zarządzania samym sobą prezesa zdążyli powołać (pół roku przed końcem budowy). Temat basenu był przed każdymi wyborami, jak nie sam basen to był projekt, przez to kilka projektów poszło do śmieci (a wraz z nimi wydane na nie pieniądze). Przed ostatnimi wyborami też była „wizualizacja”. Miejmy nadzieje, że mieszkańcy Oławy zmądrzeli i zagłosują na poważnych kandydatów w nadchodzących wyborach, a nie tych zwizualizowanych.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Wizjami Term Jakuba i wcześniejszego basenu (którego projekt sie przedawniły) grano podczas kilku kampanii wyborczych. Tak samo będzie z nowym basenem (preludium tego zaprezentował Frischmann pokazując makietę odrestaurowanego rynku przed wyborami 2014, której realizacja została odłożona na „świętego Nigdy”)którego realizacja, wbrew temu co piszą, nie nastąpi w 2018 r ( bo konkurencja polityczna krzyczalaby na prawo i lewo, ze tyle pieniędzy BBS przepuścił na zbytki), ale po wyborach, kiedy szatach naszym szmalem będzie łatwiej, bo czas rozliczeń (kolejnych wyborów) daleki. Za to podczas kampanii BBS będzie grać na nutę „rozpoczęliśmy ważna dla miasta inwestycje, dajcie nam skończyć. Wybierzta nas!” – kropka w kropkę jak podczas sprawy z krytymi „basenami wyborczymi” dawniej.

   Olawianie- ile razy mozna was, starych lisów, nabierać na te sama drewniana kaczkę, za która do tego jeszcze sami placicie?

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • młody radny Po

   Głowy za to uciąć sobie nie dam, ale najprawdopodobniej tak, natomiast odkąd pamiętam to zawsze BBS mamił różnymi projektami i wizjami. Odkąd BBS doszedł do władzy to był temat przy każdych wyborach i przy każdych wyborach był projekt albo wizje krytego basenu, który nieudolna władza BBS budowała przez kilkanaście lat, mimo że w sąsiednich miastach takie obiekty już stały.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Termy Jakuba sa drugim, jak nie trzecim basenem wykorzystywanym w kampanii wyborczej BBS. Projekt wcześniejszy sprzed term Jakuba wystawiany był nawet w witrynie kwadracika, a sam mistrz Kulakowski nawet mówił kiedy do tego basenu wskoczy na główkę. Niestety jakoś tak wyszło, ze opłacony z naszych pieniędzy projekt basenu sie zestarzał i przy okazji kolejnych planów wyborczych BBS, trzeba było zamówić nowy, bo fajnie sie tym mamo frajerów od głosowania (w tym przypadku jeden oławski Pazdzioch opłacił dwa razy koszty budowy).

  BBS to sprytny samograj polityczno-wyborczy. On nie tylko produkuje rzesze urzędników wiernie oddanych partii, ale także wznosi (ze za drogo to juz inna sprawa) budynki użyteczności publicznej, które musza mieć przeciez jakas obsadę. Często zbyt liczna, ale to zamierzone (zreszta płaci nie szef-urzędnik tylko podatnik, wiec mozna sobie śmiało wydawać na kogo i ile sie chce, bo taki basen np. Z góry nastawiony jest na straty, wiec nikt sie nie przyczepi ze oba jest wyższa czy niższa). Wierna rzesza ćwoko-urzędników scisksjaca w geście poddanczo-chłopskim swoje kaszkiety w łapach pójdzie na wybory , zmusi do tego jeszcze rodziny i kolegów, a nawet zajmie sie aktywnie koprofilią,jesli tylko od tego będzie zależeć ich kolejne byc albo nie byc w urzędzie, na basenie czy innym przybytku oraz sponsorowane co jakiś czas wyjazdy szkoleniowe do Egiptu czy Chin. Z reguły ludzie BBS to slabizna i mało który znalazłby prace w normalnej firmie (prosze mi wskazać przypadek olawskiego BBS-urzędnika, który wyłowiony został przez headhuntera do biura chociażby w Toyocie czy Elektroluxie), dlatego bedą pazurkami trzymac sie swoich ciepłych i nienależnych im posad w urzędzie i na basenach. Tej aktywnej grupy nie da sie przegłosować, bo w Oławie na wybory sie nie chodzi i zwyciężają zawsze ci sami. Przeciez Pan Pazdziernik pracował niezagrożony w UM juz od czasów komuny- jego i jego kolegów rozpad PZPR nie dotyczył, a nabyte w tamtym okresie przyzwyczajenia i tradycje z powodzeniem kontynuuje BBS.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. 1. Czy miasto stać na kąpielisko odkryte za taką wielką kwotę? Jak to możliwe, że ma być ono droższe od basenu krytego???
  2. Dlaczego jest to odrębny projekt, nie powiązany z Termami Jakuba, które są za płotem?
  3. Dlaczego jest raczej do zabawy niż pływania?
  4. Czy ktoś odpowie na te proste pytania?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • To proste. To nie jest realny projekt do wykonania, tylko taka droga zabawka do pokazania, żeby ludzie krzyczeli (słusznie zresztą): drogo!, drogo!
   No to skoro ludzie mówią, że drogo i nie chcą kolejnego basenu, to BBS łaskawie pójdzie ludziom na rękę, basen się zaora albo wstawi jakieś urządzenia, boisko z piasku itp, powoła prezesa ds. terenów zabawowych i temat zamknięty 😀

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 7. mieszkaniec50+

  dokladnie,po co wydawac tyle kasy i robic z basenu legoland .Dotej pory bylo dobrze i tak powinno zostac jako wymiarowy basen a nie jakis brodziki dla przedszkolakow ,mysle ze ktos ma urojone ambicje.Wczsniej byl niedochodowy a teraz jak postawicie hustawki i zjedzalinie i inne wiesmaki to napewno bedzie dochodowe z biletow za 15 zlotych ale urzednik sie nie martwi bo burmistrz znow rozda darmowe karnety SWOJAKOM,,,.Panowie radni ,,,,czy takiego basenu oczekiwaliscie ,przeciez mial byc tylko remont a nie clkowita przebudowa obudzcie sie nie spijcie na sesjach

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 8. Radni miejscy z opozycji jak dotąd milczą .Czyżby aprobowali ten projekt za potężne miliony podatników.
  Jak widać wolą cicho siedzieć, brać dietę i oby do następnych wyborów, wówczas to naobiecują jak to przyjrzą się władzom miasta …

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 9. KRYSPIN Matusewicz

  Szkoda, ze przy tak ciekawym pomysle nie ogłoszono konkursu wsród architektów i urbanistów na nowy basen. Niejeden z nich zwróciłbym uwagę na płynąca obok rzekę, na możliwość zintegrowania basenu z Termami Jakuba.

  Nowoczesne projekty zakładają wpisywanie nowych obiektów (a basen właśnie takim obiektem będzie, zbudowanym na gruzach dawnej pływalnia) i scalenie ich z zastanym krajobrazem. Na wizualizacji widać, ze nasz basen jest odseparowany i odgrodzony od całej reszty – parku , rzeki i Miasteczka (to samo zreszta dotyczy Term Jakuba). Panie burmistrzu, w XXI w. naprawde tak sie juz nie buduje i pan – z doświadczeniami zawodowymi związanymi ze spoldzielnia mieszkaniowa stawiająca najładniejsze i bardzo funkcjonalne osiedla w Olawie – wie to lepiej ode mnie.

  Dlaczego idąc na wycieczkę piesza lub rowerowa do parku nie mogę przejść przez teren kąpieliska? Bo trzeba zapłacić za wstęp? Jasne ze tak – ale tylko wówczas, kiedy korzystam z plazy, z wody, z atrakcji basenowych. Wyzwaniem dla dobrego urbanisty jest tak ułożyć ścieżki i zintegrować je z parkiem i Miasteczkiem, zeby mozna było swobodnie przechodzić przez basen ( nad basenem?) bez kupowania biletów, a w każdej chwil przejść przez odpowiednia bramkę i zapłacić za wejście, jak nabierze mnie ochota na kąpiel.

  Inna sprawa to pomysły na zarabianie pieniędzy. Termy Jakuba zostały juz tak durnie zbudowane, ze z góry zakładano straty i rzczywscie tak jest – władza nasza nie pomyliła sie, dokładamy do krytej plywalni (szkoda ze nie pojechał nikt na Nemo 33, gdzie jednak zarabiają albo nie porozmawiał z trenerem Plawskim, który proponował tańsze rozwiazanie z wykorzystaniem szkoły podstawowej nr1). A może jednak będą na naszym odkrytym basenie takie oryginalne atrakcje, które przyciągną ludzi z zewnątrz i ich pieniadze, bo na samych olawianach bym sie nie opierał ( wielu z nich w okresie wakacji będzie na urlopach). Fala dla surferów albo wyciąg do nart wodnych, bo jesli atrakcja taka ma byc sztuczna palma to trochę słabo.

  Co sie będzie działo z basenem przez 9 miesięcy, kiedy spuści sie z niego wodę (a trzeba będzie płacić za utrzymanie obiektu)? Czy basen w te trzy ciepłe miesiące zarobi na siebie, utrzymując jednocześnie przystępne ceny biletów? Czy możemy zobaczyć te wyliczenia, czy robimy wszystko wedle zasady „wyjdzie w praniu”. A może w zimie będzie tam lodowisko albo inne atrakcje, zeby to miejsce żyło.

  Dziwne to, ze główny i rzeczywisty inwestor jakim sa olawianie składający sie na basen, kupują – bez własnej woli- drogiego kota w worku, na którego chyba ich nie stać, skoro miasto ma cały czas długi. Może warto jednak, jak jeszcze jest czas, ograniczyć sie do Remontu starego, sprawdzonego basenu, a jesli tego będzie mało- pomyśleć raz jeszcze o Piaskach i przywróceniu ich do kąpieli?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 10. Nie macie racji. Czy My jesteśmy gorszą kategorią ludzi w Oławie. Większość miast buduje i remontuje stare kąpieliska , które są oblegane przez tysiące ludzi. Myślę ,że zasługujemy na to aby kąpać się i wypoczywać w warunkach godnych mieszkańca miasta. Na władzy miasta spoczywa obowiązek zapewnienia wypoczynku w godnych warunkach.W czym Oława jest gorsza od innych miejsc ? Jeżeli jest gorsza od innych no to wystarczy rów ze śmierdzącą wodą.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.