PKS tnie koszty i stawia na transport zbiorowy

Powiat Sprawozdanie prezesa

– Róża pachnie lepiej od kapusty, ale czy da się z niej zupę ugotować? – tak plany zmiany profilu działalności spółki, przedstawione przez prezesa Erwina Monastyrskiego, podsumował przewodniczący Rady Powiatu Józef Hołyński. Zdaniem starosty kierunek działań przyjęty przez kierownictwo PKS-u jest właściwy

Sytuację w firmie omawiano na sesji Rady Powiatu, 27 kwietnia. Zmiany w spółce PKS rozpoczęto od systemu płac. W grudniu 2015 zarząd spółki podjął uchwałę o jednostronnym wypowiedzeniu układu zbiorowego pracy i zastąpieniu go regulaminem wynagradzania pracowników. Nie będzie nagród jubileuszowych oraz dodatkowych nagród emerytalnych. – Zmiany mają uelastycznić system płac, zrobić go bardziej motywacyjnym, zwłaszcza dla pracowników na stanowiskach kierowniczych oraz kluczowych dla osiągnięcia założonych wyników finansowych – tłumaczył prezes Erwin Monastyrski. – Pozwolą także skuteczniej konkurować na rynku.

Bilans finansowy z 31 grudnia 2015 zamknął się po stronie aktywów i pasywów kwotą 12.397.000 zł. Osiągnięto zysk netto w wysokości 52 tys. zł oraz zanotowano „zwiększenie stanu środków pieniężnych” w porównaniu z rokiem 2014 o 18 tys. zł. – Analiza rachunku zysków i strat wykazuje spadek przychodów ze sprzedaży oraz spadek kosztów działalności operacyjnej – informował prezes. – Jednostka poniosła stratę w wysokości 297 tys. zł. Wskaźniki płynności finansowej były podobne do roku poprzedniego.

Rok 2015 był dla PKS-u rokiem likwidacji: zlikwidowano sklep oraz ograniczono zakres działalności stacji obsługi w Strzelinie (działa tylko na potrzeby własne), zakończono współpracę z koncernem MAN. Sekcja przewozów osobowych w Oławie osiągnęła wynik dodatni na poziomie 230 tys. zł,  zanotowano spadek przychodów, co wynika po pierwsze – z wycofania się znaczącego kontrahenta (przewozy specjalne), po drugie – ze spadku przychodów z przewozów regularnych. Stratę 490 tys. zł odnotowała placówka w Strzelinie. Przewozy towarowe odnotowały zysk 325 tys. zł i jest to wynik lepszy niż w roku wcześniejszym. Spółka z działalności transportowej zakończyła rok 2015 zyskiem na poziomie 65 tys. zł.

Wyniki finansowe spółki pociągnęły w dół działy związane z obsługą techniczną i sprzedażą części zamiennych. W związku z tym zrezygnowano ze współpracy z koncernem MAN (nie ma już serwisu tej firmy). Działalność serwisowa ma być poddana głębokiej restrukturyzacji, a zatrudnienie ma być dostosowane do potrzeb własnych. Stacja obsługi oraz sklep w Strzelinie przestały świadczyć usługi zewnętrzne, zredukowano zatrudnienie. Spółka dzierżawi powierzchnie i z tego w roku ubiegłym miała 539 tys. zł. 90 tys. zł zarobiła na sprzedaży paliw.

Przychody spadły o 7 mln zł. Stacja obsługi w Oławie – spadek o 2 mln zł, sprzedaż części zamiennych – 800 tys. zł, sprzedaż paliwa – 2,8 mln zł, przewozy osób – 1,1 mln zł. Zanotowano także spadek przychodów na przewozach towarowych. Należności na koniec 2015 roku – 3,7 mln zł, zobowiązania i rezerwy na zobowiązania – 8,7 mln zł (leasingi, kredyty, zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług, podatki ubezpieczenia, fundusze specjalne, rezerwy, zobowiązania dotyczące wynagrodzeń pracowników, rozliczenia międzyokresowe).

Jakie są plany spółki na 2016? CZYTAJ ARTYKUŁ W CAŁOŚCI TUTAJ: http://eprasa.pl/news/gazeta-powiatowa-wiadomo%C5%9Bci-o%C5%82awskie/2016-05-12

Monika Gałuszka-Sucharska [email protected]

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (17)

 1. Panie Bagiński Panu chcą wypowiedzieć Układ Zbiorowy ?
  Pan na to pozwoli ?
  Pan wojownik i jednoczesny likwidator tej firmy ?
  Za dwa lata zostanie 5 autobusów 5 ciężarówek 3 mechaników a biura firmy przeniosą do STAROSTWA a reszta będzie sprzedana . Tak zarządzać może każdy laik i dobra zmiana za przyzwoleniem Starosty .
  Jeżeli cała Polska będzie tak rządzona jak PKS Oława to ……………………………….

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Po 5 latach rządów tego prezesa obserwujemy ciągły : spadek sprzedaży , spadek świadczonych usług ,spadek sprzedaży części zamiennych , spadek wszystkich pozostałych przychodów , redukcja zatrudnienia , likwidacja sklepu , likwidacja serwisu MAN , likwidacja stacji przeglądów , zwiększenie zadłużenia , chęć sprzedaży obiektów i działek !!!!!
  Gdzie w tym całym zarządzaniu tego prezesa są : pozyskiwanie nowych klientów , dynamiczny rozwój sprzedaży części zamiennych , wprowadzanie nowych rozwiązań pozwalających podnosić poziom świadczonych usług , pozyskiwanie środków unijnych , zwiększanie zatrudnienia , pomnażanie majątku , wymiana taboru , szkolenia i podnoszenie kwalifikacji pracowników,

  Wynika z tego , że PKS OŁAWA się ZWIJA – czy Starosta Brezdeń potrafi coś przeczytać ze zrozumieniem bo w moim odczuciu niestety nie . To nie są kierunki rozwijania tylko zwijania .

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Dobrej zmiany czy jakiejkolwiek zmiany we Wrocławiu także jakoś nie widać , w wojewódzkich inspektoratach podległych wojewodzie nadal ci sami z PO i PSL na głównych stanowiskach – wojewódzkich inspektorów i ich zastępców.
  PSL ma się nadal dobrze także w Dolnośląskim Centrum Hurtu Spożywczego
  http://dchrs.com.pl/o-firmie/zarzad-i-rada-nadzorcza/
  a Woj. Funduszem Ochrony środowiska nadal także rządzi były wojewoda z PO przy współpracy z niezawodnymi PSL-owcami.
  http://www.wfosigw.wroclaw.pl/index.php?/www/O-Funduszu/Zarzad

  To tylko niektóre instytucje przedstawione pół roku po zmianie rządów , gdzie nie dokonano żadnych zmian. Przykłady we Wrocławiu można mnożyć.
  Po co były te wybory, ludzie opowiedzieli się za zmianą , a tu zmiany nie ma.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Samorządy, oczywiście poza tzw. wymiarem sprawiedliwości, są ostatnią twierdzą postkomuny i trzymają się tylko dzięki fałszowanym wyborom. Tu nie ma faktycznego podziału na partie polityczne. Tu są tylko miejscowe sitwy postkomunistyczne, które mają swoich ludzi we wszystkich lokalnych partiach z Pisem włącznie, a tu i tam nawet głównie w Pisie.

  Musimy poczekać aż rząd upora się z najważniejszymi sprawami krajowymi, a wiemy przecież, że co resort, to jeszcze większa katastrofa pozostawiona przez rząd PO-PSL. Zaraz po tym rząd zadba o uczciwość i przejrzystość wyborów samorządowych i przy najbliższych wyborach lokalne sitwy zostaną oderwane od władzy, raz na zawsze. Tak nam dopomóż Bóg.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. W 2007 r po zmianie rządu PSL parł na instytucje , które zawładnął do dzisiaj. Wszystkie kierownicze stanowiska we Wrocławiu obsadził PSL-owcami:
  http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,5198250.html

  Teraz PiS rządzi już pół roku i zmian swoich w instytucjach, które już przejął w Polsce nie wprowadził. Nadal rządzą postkomuniści w tych instytucjach. Mało tego Pis obiecywał od maja br wprowadzenie projektu ograniczające pobieranie wysokich emerytur UB-eckich. Na zapowiedziach się skończyło. Po co nam taka zmiana rządu?W Polsce nadal postkomuna ma się dobrze. Zwykłego obywatela nie interesują przepychanki na górze i sytuacja w resortach ministrów. Chce miec prace i godziwe wynagrodzenie.
  Obywatel chce odczuć ta zmianę, na która głosował w swojej kieszeni i poprawie stopy życiowej swojej rodziny.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Właśnie rząd PiS obciął ubeckie emerytury i renty. I jak wyglądasz? Jak pół d..y zza krzaka! Chesz, żeby PiS w ciągu kilku miesięcy przebudowało wszystkie systemy społeczno-gospodarcze, które postkomuniści psuli, albo budowali na układach korupcyjnych przez 25 lat? Wynoś się stąd szczekaczko, a najlepiej wstąp do PiS i weź czynny udział w przebudowie Polski.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. I pomyslec,ze za Kowalczyka sie przujalem i dostalem od razu auto.
  Mowa o towarowce.Po 2 latach jeszcze za Kowalczyka rzucilem papiery,bo ile mozna obracac opony na osi…
  Pozniej i w zlej slawie odszedl STALIN Olawskiego pks wraz z synem i Skwarem.
  Dlugo sie wahalem czy stad odejsc…
  Dzis nie zaluje…
  Gozej z Aborygenami towarowki,gdzie oni sie odnajda.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 7. Brawo panie prezesie. Zmiany zaczyna się OD SIEBIE a nie kosztem innych: zasłużone nagrody jubileuszowe dla wytrwałych kierowców itp. Niech może pan ZMNIEJSZY SOBIE pensję bo za to co PAN robi (a może raczej nie robi) to trochę za dużo.
  Trzeba mieć trochę godności a nie kroić swoich wieloletnich pracowników – tych, którzy pracuja tam od wielu lat. Z poważaniem dla kierowców PKS Oława. p.s piszę słowo pan przez małe „p” bo na Pan trzeba sobie zasłużyc i miec szacunek u ludzi i dla ludzi. Pozdrawiam

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.