Muzyczny 25-latek

XXV Konfrontacje Instrumentów Dętych

15 i 16 marca do Oławy znów przyjadą uczniowie szkół muzycznych z całego kraju. W tegorocznej edycji konkursu weźmie udział 141 uczestników z 61 szkół. Oławską PSM będą reprezentować saksofonista, flecistka, puzonista oraz czterech trębaczy.

Uroczysta inauguracja imprezy – 15 marca w Urzędzie Miejskim o godz. 9.45. Chwilę później rozpoczną się przesłuchania.

Tradycyjnie na zakończenie pierwszego dnia zmagań w Sali Rycerskiej UM odbędzie się koncert towarzyszący. Początek o godz. 19.00. 16 marca o 18.00 w Ośrodku Współpracy Europejskiej „Odra” zaprezentują się laureaci.

Podczas koncertu towarzyszącego wystąpi „Bielski Kwartet Puzonowy”. Jego 23-letnia historia rozpoczęła się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Bielsku-Białej z inicjatywy Zdzisława Stolarczyka.Głównym celem powstania zespołu było kształtowanie umiejętności kameralnego muzykowania młodego pokolenia puzonistów i przedstawienia szerszemu gronu słuchaczy wszystkich walorów tego instrumentu. Skład ulegał zmianom, ale zawsze tworzyli go wielokrotni laureaci międzynarodowych i krajowych konkursów. Członkami zespołu byli między innymi Maciej Pietraszko – obecnie pierwszy puzonista New York City Opera w USA oraz Paweł Golec – założyciel zespołu „Golec uOrkiestra”. Repertuar kwartetu obejmuje szeroki zakres utworów: od renesansu poprzez barok, klasycyzm, romantyzm, impresjonizm i muzykę współczesną do muzyki filmowej i rozrywkowej. Obecnie „Bielski Kwartet Puzonowy” tworzą Tomasz Stolarczyk, Karol Gajda, Marek Stolarczyk i Zdzisław Stolarczyk.

(kt)

archiwum (18)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , ,

reklama

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.