Jedno rondo, dwie propozycje nazwy

Oława Radni zdecydują

Do biura oławskiej Rady Miejskiej wpłynęły dwa projekty uchwał w sprawie nazwania ronda u zbiegu ulic 3 Maja, gen. Sikorskiego i Ofiar Katynia. Obie propozycje nawiązują do kresowych korzeni mieszkańców Oławy

Pierwsi z propozycją wyszli Witold Niemirowski, Zdzisław Brezdeń i Jarosław Marków. Po spotkaniu ze Stanisławem Srokowskim, pisarzem piszącym o Kresach, postanowili upamiętnić dawne tereny Rzeczpospolitej oraz docenić żyjących w Oławie kresowian i ich potomków. Zaproponowali Radzie Miejskiej, aby nadała rondu nazwę „Rondo Kresów Wschodnich II RP”. W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy: – Nowa nazwa na mapie Oławy to również ukłon w stronę wielu kresowian, którzy byli wypędzeni ze swoich domów i ziemi, na której żyli od pokoleń. Ziemi przesiąkniętej bólem i cierpieniem straszliwego ludobójstwa, dokonanego w latach 1939-1945 na Polakach i innych narodowościach przez hitlerowców, Sowietów i przede wszystkim bandy UPA oraz Organizację Ukraińskich Nacjonalistów.

Swoją propozycję złożyło też Stowarzyszenie Miłośników Kresów Wschodnich. Ich zdaniem nazwa „Rondo Kresowe” będzie wyrazem hołdu dla Polaków, którzy po wojnie zasiedlali ziemię oławską, a przybyli z utraconych Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej. W Oławie rodziło się nowe pokolenie, którego rodzinne korzenie pozostały na kresach. W uzasadnieniu projektu uchwały, podpisanym przez prezesa SMKW Tadeusza Kułakowskiego, czytamy: – Niewielu oławian z tych pierwszych, powojennych lat mogło świętować jubileusz 70-lecia na tej ziemi, bo już śpią snem wiecznym, na cmentarzach. Społeczność kresowa zasługuje na to, żeby ją upamiętnić czymś więcej niż wspomnieniem, które z czasem znika.

Autorzy przypominają także wcześniejszą historię Oławy i rządzącego nią królewicza Jakuba Sobieskiego, syna króla Jana III Sobieskiego. Obaj pochodzili z ówczesnych kresów Polski.

Radni zajmą się projektami uchwał na sesji Rady Miejskiej 29 grudnia, początek o godz. 13.00.

(MON)

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (26)

 1. Ciekawe ……….. podobne nazwy , zbieżny cel . Można oczekiwać jakiegoś kompromisu
  OBY NIE WYSZŁY NA DROGĘ WZGLĘDY NIE TYLKO AMBICJONALNE , ALE TEŻ ,,,PIERWSZEŃSTWA MYŚLI I ZGŁOSZENIA ,,,, COŚ CZUJĘ ,ŻE O ZGODĘ PONAD PODZIAŁAMI RACZEJ TRUDNO BĘDZIE
  obym się mylił ………………..

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. Witold Niemirowski

  Szanowni czytelnicy. Informuję, że nasza trójka (Niemirowski, Brezdeń, Marków) wycofała swój wniosek i głosowałem na wspólnym posiedzeniu komisji Rady Miejskiej za nazwą Rondo Kresowe. Naszą intencją było, żeby kresowiacy i ich potomkowie zamieszkujące powiat oławski, byli w jakiś sposób upamiętnieni. Szkoda, że z wnioskiem takim wcześniej nie wystąpiło oławskie Stowarzyszenie Kresów Wschodnich i dopiero po naszym wniosku taki wniosek został złożony, Jednak liczy się osiągnięcie celu, a nie sposób dojścia do niego. Pokazaliśmy również, że w Oławie można wyjść z inicjatywą ponad podziałami i bez kłótni osiągnąć zamierzony cel. Pamiętajmy, że zgoda buduje, a nienawiść rujnuje i nie patrzmy się na „górę”.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • rondo ze swoją nazwą , tak jak ulice z nazwami , to punkty orientacyjne dla wielu , mieszkańców , taksiarzy , gości itd,itp.
   wyobrażasz sobie , siebie bez nazwiska , jak trafisz do aresztu , to tam nawet to Ci zabiorą i staniesz się NUMEREM ….. I NIE JEST TO MIŁE UCZUCIE ………..POMYŚL …………..

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Uważam, że to piękna inicjatywa. Szkoda, ze dopiero po inicjatywie panów: Niemirowskiego, Brezdenia i Markowa ,, obudziło” się Stowarzyszenie Kresowe, które nic nie robi. Pan przewodniczący to figurant.Więcej robią prywatne osoby niż on i to całe stowarzyszenie. Patrzcie jak działają tego typu organizacje w innych miastach, a u nas …. Szkoda mówić. Popieram inicjatywę P. Niemirowskiego.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. Panie Niemirowski ( i cała Trójka) może pan zająłby się tematem dodatkowego oświetlenia przejść dla pieszych w Oławie bo to pilna sprawa jak widać z ostatnich wydarzeń ?! Ile jeszcze trzeba rannych i śmiertelnych ofiar abyście się zajęli tą sprawą?! Przestańcie żyć historią, zróbcie coś dla żywych ( póki co) ludzi. Wyborcy to docenią.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Świetna inicjatywa. Ci, którzy plotą bzdury o innych ważnych rzekomo rzeczach jak oświetlenie itp. Żyją przyziemnymi sprawami, to jakieś prymitywne podejście. To historia i przeszłość są ostoją warości i to do nich trzeba wracać. Ludzie przestańcie być prowincjonalni i trywialni.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. A do czego komu nazwa dla ronda? Rondo to rondo. W tym wypadku to rondo „obok tesco” i po co cała ideologia, a może kolejny obiekt im. JP2…? Jeśli nasza rada nie ma co uchwalać to niech siedzą w domu, a pieniądze za to posiedzenie przeznaczą na ważniejsze cele. Rondo obok tesco (dla przeciwników marketów może być „przy zntk”, rondo obok poczty, rondo na wylocie na Wrocław, potrzeba jakieś nowe nazwy? Wszyscy wiedzą o jakich rondach mowa, a jeśli zostaną nazwane to i tak nikt tego nie zapamięta. Drodzy Radni, jest tyle potrzeb i spraw w naszym mieście do załatwienia – uchwalenia więc po jaki czort rondami wszystkim głowę zawracać – weźcie się za konkretną robotę 😉

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. Nawiedzony światowy erudyto, powiedz to rodzinom tych co zginęli lub zostali kalekami do końca życia, że ” plotą bzdury o innych ważnych rzekomo rzeczach jak oświetlenie itp. Żyją przyziemnymi sprawami, to jakieś prymitywne podejście”.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 7. A może zamiast tych dziwnych nazw przyjąć nazwę RONDO JURKA tak dla uczczenia kogoś kto potrafi połączyć nas wszystkich w dzieleniu się a rondo łączy i jednocześnie dzieli , Myślałem o OWSIAKU ale bez nazwiska też będzie fajnie.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.