Szykuje się rewolucja na Oleśnickiej? Fotoradar czy światła?

Oława Bezpieczeństwo

Od lat zmorą mieszkańców Zaodrza jest natężony ruch samochodów na drodze wojewódzkiej nr 396 (wyjazd z miasta w kierunku Jelcza-Laskowic). Już dwa poważne uszkodzenia przęseł mostu doprowadziły do jego długotrwałego zamknięcia, a wszystko przez niedostosowanie prędkości jazdy

– Mieszkańcy Zaodrza prosili mnie o interwencję w tej sprawie – mówi radny RM Leszek Sudoł. – Włączenie się do ruchu na drodze powiatowej nr 396 jest bardzo utrudnione, bo samochody wjeżdżają do Oławy z dużą szybkością. W ostatnich latach liczne zdarzenia powodowały uszkodzenia mostu na Odrze. Wszyscy pamiętamy jego dwukrotne zamknięcie. Znaki nakazujące ograniczenie prędkości do 40 km/h nie przyniosły spodziewanych rezultatów.

W związku z tym radny napisał do burmistrza wniosek o ustawienie fotoradaru lub świateł spowalniających, co mogłoby poprawić sytuację. – Jedyne przejście dla pieszych na ulicy Oleśnickiej usytuowane jest na łuku drogi, bezpośrednio przed mostem – tłumaczy radny. – Przy dużym strumieniu szybko jadących samochodów przejście przez jezdnię jest bardzo trudne, bo nie wszyscy kierowcy się zatrzymują i przepuszczają pieszych, a wśród nich jest dużo dzieci, idących do szkoły.

Ulica Oleśnicka jest częścią drogi wojewódzkiej nr 396 (DW396), dlatego ustawienie na niej fotoradaru lub świateł spowalniających pozostaje w kwestii zarządcy dróg wojewódzkich. Wniosek, złożony przez radnego Leszka Sudoła, został przez burmistrza rozpatrzony pozytywnie. Kolejnym etapem procedury jest wystosowanie odpowiedniego pisma do zarządcy dróg wojewódzkich. Takie pismo zostało już złożone przez burmistrza do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego oraz do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu. Teraz pozostaje tylko czekać na odpowiedź.

(ck)

archiwum (17)

Ten łuk tuż przed mostem jest bardzo niebezpieczny, a samochody pędzą

archiwum (18)Mieszkańcy mają problemy z włączeniem się do ruchu z ulicy Bażantowej

 

Kategoria artykułu: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , ,

reklama

Komentarzy (38)

 1. Ale w Oławie dysponujemy już narzędziem, na które wydajemy 1,3mln rocznie. Panowie Strażnicy Miejscy są tak zapracowani, że podejmują (o ile dobrze pamiętam) pół (!!!) interwencji dziennie, licząc oczywiście na jednego strażnika. W godzinach szczytu postawić dwóch panów na trzy godziny i problem z głowy.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Straż Miejska nie ma kompetencji do zatrzymania pojazdu, w każdym razie w tym przypadku, bo tu chodzi o nagminne przekraczanie prędkości, straż miejska może zatrzymać pojazd w ruchu w przypadku naruszenia zakazu ruchu w obie strony. To kolejny argument za tym, że ta formacja jest zbędna., wystarczyłoby 1/3 kwoty przeznaczanych na SM przekazać policji i postawić przy moście patrol drogówki, która może zatrzymać wszystko i wszystkich.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Wczoraj widziałem jak pan strażnik miejski wraz z małżonką załatwiał prywatne sprawy na służbie, teraz już wiem dla czego nie mają czasu na interwencje.
   A co do Oleśnickiej, to fotoradar przy tak dużym ruchu nie ułatwił by życia pieszym, a wręcz przeciwnie.
   Najlepszym rozwiązaniem były by światła, ale moim zdaniem i jedno i drugie powinno tam się znaleźć, fotoradar od strony Jelcza, a światła dla pieszych po obu stronach mostu. Powinny być też światła aby ułatwić wyjazd z Rybackiej.

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. postawienie straznikow miejskich (swoja droga to powinni byc zlikwidowani!!!) w okresie szczytu nic nie da, bo wtedy jest tylko problem z wyjazdem z bazantowej (czasem sie czeka dobre kilka minut!!!) bo w korku auta jada wolno. te wypadki były z rana lub kolo poludnia, bo wtedy jest luzniej i pedza, zjezdzaja za szybko z mostu i pach wypadeczek! swiatla sa ok ale zaraz sie przyzwyczaja dziady i bede na czerwonym przejezdzac. w kamiencu wroclawskim juz tak jest ze wszyscy maja gdzies te swiatla zwalniajace. moze fotoradar? nasi jezdza spokojnie (jak ktos wyzej pisal) to fotoradar im krzywdy nie zrobi a obcy kierowcy niech sie boja fotoradaru!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 3. Miejmy nadzieje,ze władze zajma jakies rozsadne stanowisko w tej sprawie.Uwazam,ze sprawa jest pilna.Z mojego punktu widzenia natezenie ruchu na moscie olbrzymie.Mowi sie o samochodac,a gdzie rowerzysci?Na zaodrzanskich terenach sa setki działek uzytkowanych przez ludzi w roznym wieku.To niejednokrotnie starsi ludzie.W okresie wiosenno-letnim setki rowerzystow udajacych sie w strone Jelcza czy lasow Jankowicko-Bystrzyckich.To jest problem.Wazną sprawą jest przeciazanie mostu.Wysrtarczy stanac i widac jak od strony np.miasta wjezdzaja trzy Tiry a od Jelcza dwa i te zestawy spotykaja sie na moscie.Stojaca na moscie osoba w tym momencie moze zadac sobie pytanie czy to płynie most czy ona.Jlez ten most moze wytrzymac,na ile bedzie miał cierpliwosc i kiedys powie DOSC.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 4. To chyba bedzie pierwszy most na swiecie ktory powie cokolwiek.
  Jest chyba tylko kwestia czasu gdy ktoś zginie w Olawie potrącony na pasach. W miescie na ulicach jest ciemno pomimo tego że świeca latarnie uliczne. Przejsica nie są dobrze oświetlone. Zimowa aura jeszce bardziej sprawe uwidacznia. Piesi jak juz wejde na pasy to ida a czasami ich poprostu nie widać. Ostatnio gdy padał snieg i widocznosc była jeszcze bardziej ograniczona musiałem ostro hamowac przed pasami bo poprostu pieszych nie bylo widac. Lepsze oświeltlenie przejsc nie powine byc problemem a jednak tak nie jest. Moze wystarczyl tylko zainstalowac mocniejsze, jasniejsze lampy. Ten problem już był poruszany wcześniej. Panie burmistrzu czy to nie leży w pańskiej kompetencji?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 5. Przejścia dla pieszych są źle oświetlone. Pieszych wieczorami jak jest ciemno jak nie są ubrani na jaskrawo po prostu nie widać.
  Przy prędkości 45 km/h na suchej nawierzchni od momentu ujrzenia przed sobą pieszego do zatrzymania się, samochód przejeżdża około 33 metrów. Czyli jest to już blisko granicy zasięgu świateł mijania. Wielokrotnie było tak, że sam pieszego dostrzegałem w ostatniej chwili, a samochód mam sprawny i jeżdżę przepisowo, a co gdyby jechała w takich sytuacjach osoba starsza z gorszym czasem reakcji?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 6. popieram Anonima

  Oświetlenie przejść w Oławie jest fatalne albo w ogóle go nie ma – przykład lampa przed sklepem z firanami przed skrzyżowaniem ze światłami : Chrobrego-Młyńska-3-go Maja. Już to zgłaszałam do Urzędu Miasta – cisza, nic się nie dzieje a było już kilka potrąceń pieszych na tym przejściu, ostatnie latem tego roku.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 7. Oleśnicka!!

  Wreszcie coś się dzieje czytając komentarze wnioskuję że większość nie wie o czym pisze, zapraszam w godzinach rannych i po 14 do przejechania się po Oławie wszędzie są korki ogrom przejść dla pieszych w centrum i przy niektórych dojazdach jest powalająca ok 70 m jedno o drugiego. Na Oleśnickiej przy tak wielkim natężeniu ruchu jest jedno przed mostem i zapraszam do przejścia na drugą stronę !!! tiry jadące ponad 70 km/h czy też śpieszące się osobówki ŻADNE Z POWYŻSZYCH NIE ZATRZYMA SIĘ czyli światła jak najbardziej no ponoć kamera za mostem jest i działa tylko co z tego jak most jest dalej niebezpieczny dzieci dochodzące do szkół muszą nadrabiać odległością żeby przejść jedynym bezpiecznym przejściem koło kwadraciaka absurd. Mam nadzieję że szybko dojdzie do pozytywnych zmian

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 8. „wszyscy pamiętamy dwukrotne zamknięcie………” bzdura. Oba przypadki przytoczone nie miały nic wspólnego z przekroczeniem prędkości w tym miejscu . W jednym przypadku to traktor ciągnący przyczepy z zbożem uderzył w przęsło jak złapał kapcia a w drugim przypadku uszkodzenie przęsła było spowodowane nieostrożnością w mijaniu się auta ciężarowego z osobowym i zderzeniem się tych pojazdów na moście.
  Histeria znana mi z Janikowa gdzie były sołtys ubiegał się prze wiele lat o fotoradar bo jego zdaniem samochody jadące robiły brrrrrrrrr a nie brm , brm ,brm co miało świadczyć o pędzących z nadmierna prędkością samochodach.
  Gdyby w tamtych miejscach było tak jak to opisują jakieś leśne dziadki to byłaby tam notorycznie policja z radarem a tak nie jest.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Oleśnicka!!

   I tu się nie godzę mało poinformowany czytelnik wypadków na moście było pięć nie licząc tych drobnych może przypomnę z nadmierną prędkością osobówka odbiła się od skody uderzyła w przęsło, autobus uderzony przez tira w tył nie groźne nikt nie pamięta, tir z za dużą prędkością wjeżdża na most taranując osobówkę tu poszkodowana śmigłowcem do szpitala, dwa tiry spotkanie znane ciągnik „kapeć? ” na dwóch osiach? a przed czym tak hamował ok resztę wystarczy prześledzić i nie pisać bzdur !!!!

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 9. Brawo Panie Leszku , pomysł jakiego do dzisiaj nikt nie wymyślił .Glosowalam na Pana ,mój glos nie poszedł na marne.
  Pasy pasy przy samym moście ? Gdzie są pasy przy ul.Barzantowej? Trzeba iść do mostu żeby z Barzantowej dojść do ostatniego bloku przy Oleśnickiej .Czy nikt tego jeszcze nie zauważył? Panie Leszku w Panu nadzieja !!!! Pozdrawiam i życzę powodzenia.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 10. Po lewej stronie są raptem ze 3 budynki kto ma tam chodzić?
  W głowach wam się poprzewracało.
  Na pieszego trzeba tam czekać z pół godziny aby się pojawił.
  Jak zwykle Radni mają same głupie pomysły. Większość i tak jeździ samochodami, nawet Pan Radny tyłka nie ruszy tylko autem jeździ.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
  • Oleśnicka!!

   no to teraz zapytam ile razy był Pan po lewej stronie i czy liczył pan budynki jest tam 10 posesji w tym po kilkoro dzieci i komu tu się przewróciło w głowie przez takich jak Pan nigdy do niczego nie dojdziemy a pisać bzdury każdy potrafi

   Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 11. LUDZIE!!!!!!!
  mówta co chceta ale statystyki są nieubłagane: od kiedy w MARCINKOWICACH stoi fotoradar to nie ma serii śmiertelnych wypadków w tzw. „CZARNYM PUNKCIE” w MARCINKOWICACH.można narzekać i marudzić na fotoradar ale jednak pomaga co do bezpieczeństwa. amen.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 12. W mieście jest wiele problemów, które dokuczają mieszkańcom od wielu lat, ale koalicja BBS-PO ma to gdzieś, dla nich najważniejsze jest polansowanie się na fotkach jak można coś dwukrotnie przepłaconego otworzyć. Nie dziwię się, że co raz więcej mieszkańców mówi głośno o referendum o odwołaniu burmistrza i rady miejskiej.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 13. Nie lepiej jest na ul.Kutrowskiego, przejście na drugą stronę ulicy to nie lada wyczyn.
  Kierowcy nie szanują przechodniów, którzy idą do szkoły, sklepu czy szpitala.
  Ostanim przechodziliśmy na pasach, od strony Wrocławia kierowca nas przepuścił
  ale od strony miasta jechał tak szybko, że z ledwością zachamował ale juz za pasami, dzięki
  innej osoby uszłam z życiem.Panowie – Straż Miejska czy Policja zaparkujcie niedaleko i
  poobserwujcie co wyczyniają kierowcy. Również włączenie sie do ruchu od strony szpitala to następny
  wyczyn kaskaderski.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 14. Problem z przejściami dla pieszych jest na całej drodze krajowej i wojewódzkiej, wystarczy trochę kultury między kierowcami a pieszymi a będzie wszystko OK.
  Pieszy nie może też pewnie wchodzić na przejście, musi mieć zasadę ograniczonego zaufania i się rozglądać bo się skończy tak jak opisała to Maria.
  Nigdy na siłę nie wchodzę na przejście bo wiem, że to może się dla mnie źle skończyć. Jak widzę że auto daleko to robię krok na jezdnię i czekam na reakcję kierowcy z reguły wszyscy od razu się zatrzymują, bo wiedzą, że mam wtedy pierwszeństwo.
  Ze względu na coraz większe natężenie ruchu problemów przejść dla pieszych nie da się rozwiązać, będzie niestety coraz więcej konfliktów, a w naszym małym mieście tuneli lub kładek bezkolizyjnych raczej się nie doczekamy, bo nawet duże miasta likwidują takie rozwiązania na rzecz przejść dla pieszych.
  Pozdrawiam i więcej kultury i uśmiechu na drodze.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 15. Moga byc swiatła i radar,ale nie bedzie pełnego bezpieczenstwa jesli przed sklepem spozywcym usytuowanym po lewej stronie (jadac od Jelcza) na całej szerokosci chodnika beda parkowały samochody dowozace towar.Panie z dziecinnymi wozkami i zwykli przechodnie zmuszeni sa omijac stojace z towarem samochody wychodzac na jezdnie.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 16. Stawiania świateł chcą tylko nieudacznicy, którzy albo nie potrafią jeździć samochodem. Wiele razy tamtędy jeździłem i zawsze udało mi się włączyć do ruchu, a za dzieciaka przejść przez ulicę. Fanów świateł zapraszam na przejażdżkę po Wrocławiu gdzie są miejsca gdzie światła są co 15 metrów.

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.