Spór o anteny i głośniki na ratuszowej wieży

Oława. Czy anteny i urządzenia telekomunikacyjne oraz głośniki, zamontowane na zabytkowej wieży oławskiego ratusza, są tam zgodnie z prawem?

Temat na dwóch kolejnych sesjach oławskiej Rady Miejskiej drążył radny Koalicji Obywatelskiej Przemysław Pawłowicz, pytając burmistrza, co ma zamierza zrobić „z samowolą budowlaną na zabytkowej wieży oławskiego ratusza”? Rajca wyjaśnił, że z dokumentów, które posiada, i informacji pozyskanych z różnych instytucji wynika, że na wieży oławskiego ratusza są dwie samowole budowlane. To – jego zdaniem – może zagrażać życiu ludzi i majątkowi dużej wartości.

Chodzi o znajdujące się na wieży nadajniki telefonii komórkowej wraz z osprzętem oraz głośniki do odtwarzania hejnału. Anteny, stację bazową, tablice rozdzielcze oraz kable zasilające, zamontowano na wieży w grudniu 2008 – zgodnie z umową najmu, zawartą między właścicielem nadajników a gminą miejską Oława, której część majątku stanowi ratuszowa wieża. W 2017 burmistrz Tomasz Frischmann podpisał aneks do zawartej umowy. W 2011 samorząd zamontował na wieży cztery głośniki do odtwarzania miejskiego hejnału. Zdaniem Przemysława Pawłowicza jedno i drugie odbyło się bez pozwolenia na budowę, które powinno być w takiej sytuacji wydane, a nie zostało… Artykuł w całości w e-wydaniu: TUTAJ – koszt 2.90 zł

Radny Przemysław Pawłowicz domaga się zdjęcia anten z najcenniejszego miejskiego zabytku… Między cebulami wieży oławskiego Ratusza są nadajniki i głośniki, które zdaniem radnego Przemysława Pawłowicza zamontowano bez pozwolenia na budowę

Kategoria artykułu: Aktualności

reklama

Komentarzy (10)

 1. mieszkaniec

  do bgh- jak tęsknisz za tym pseudo hejnałem to poproś w urzędzie niech ci to nagrają i puszczaj sobie na fuul ze swojego okna.
  Ten hejnał od początku to był nie wypał – w centrum miasta ustawiony komputerowo ryczał o różnych porach w czasie zachodu słońca- brawo gościu jakby ci zaryczał taki hejnał szczególnie w lecie po 21 godzinie późnym wieczorem przy otwartym oknie – sorry takie mamy lato a ty w błogim śnie odpoczywasz na 1 zmianę to tylko pogratulować, ale głupoty!
  Trzeba być przygłupem aby tęsknic za tym pseudo hejnałem!

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu
 2. mieszkaniec

  do bgh- ou,ou,ou, mamy tu fana hejnałowego na poziomie typowego Cepa który nie rozumie problemu. ZAZWYCZAJ w okresie letnim najpóźniej zachodzi słońce ok.21.20, ktoś kto szykuje się do pracy na I zmianę i musi wstać o godz, 4 czy 5 rano próbuje zasnąć o godzinie 21 a czasami o 20 i ma do tego pełne prawo. Ryczący hejnał o zachodzie słońca w późnych godzinach wieczornych szczególnie w okresie letnim kiedy jest duszno i gorąco przy otwartych oknach -sorry taki mamy klimat to istny horror. bgh- ciekawe na czyje zlecenie został wykonany ten sondaż , że podobno 90% mieszkańcom nie przeszkadzał ten pseudo hejnał? Jeden miłośnik hejnałów w centrum miasta to tylko niestety margines społeczny. Na szczęście zdrowy rozsądek zwyciężył i jest spokój !
  Tak na poważnie, hejnał ratuszowy to tradycja , ale pod dwoma warunkami;
  1. odgrywany w oryginale np. na trąbkę a nie z płyty CD bo to obciach
  2. odgrywany o godz. 12 tak jak w większości miast oznajmiający południe.
  Co do treści hejnału , pewnie dla ciebie bgh ,,Mydełko FA” byłoby odpowiednią melodią?

  Komentarz Zgłoś naruszenie regulaminu

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.